Tarnów: VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „SCENA OTWARTA”

Zdjęcie: Tarnów: VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „SCENA OTWARTA”

Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to cykliczne zdarzenie, które w tej edycji ukazuje teatr tańca w bogatym kontekście polskiej i światowej kultury. Gromadzi w jednym miejscu wybitne a także nowatorskie zespoły i artystów z całego świata popularyzując dokonania teatru tańca. Program VI Sceny Otwartej obejmuje spektakle teatru tańca prezentujące światowej sławy polskich i zagranicznych choreografów. W tym roku wystąpią  tancerze z Teatru Beijing Dance/LDTX (Chiny),   Compagnie Hervé Koubi  (Francja), Kieleckiego Teatru Tańca, Polskiego Baletu Narodowego.

Oprócz tego w programie festiwalu znajdą się:

konkurs choreograficzny SOURCE OF THE DANCE prezentujący zawodowców i debiutantów,  umożliwiający prezentacje laureatów w ramach takich wydarzeń, jak Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańcaw Lublinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w Warszawie,

 – wystawa HOME STAGE

scena offowa – spektakle uzdolnionych artystów młodego pokolenia teatru tańca – Macieja Kuźmińskiego, Jakuba Margosiaka i Anny Mikuły.

VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA ma ambicję dynamizowania rozwoju sztuki teatru tańca, która wciąż ma o wiele mniejsze szanse na rozwój i pozyskanie odbiorcy. Służą temu interdyscyplinarne zdarzenia ściśle powiązane z tematem teatru tańca. . Festiwal realizowany z zaangażowaniem twórców z Chin, Francji i Polski jest szansą poprowadzenia refleksji o wpływie tożsamość kulturowej artystów na technikę i ekspresję tańca. W dobie tak wielkiej migracji kulturowej, brak otwartości i dialogu międzykulturowego sprzyja narastaniu napięć społecznych. Festiwal stwarza szansę na kreowanie postawy otwartej na czytanie kodów kulturowych opartych na świadomości własnej tożsamości i jednocześnie szacunku dla innych nacji.

Scena Otwarta to jednocześnie jedno z niewielu wydarzeń w Małopolsce dotyczących sztuki tańca, mających skalę międzynarodową.Cytując Jacka Przybyłowicza, światowej sławy choreografa: Co roku w październiku Centrum Sztuki Mościce staje się europejską stolicą światowego tańca. Jest to szczególne wymowne biorąc pod uwagę fakt, że w Małopolsce nie istnieje żaden liczący się w świecie teatr tańca współczesnego, stąd publiczność ma jedyną okazję zobaczyć, poznać i zachwycić się artystami światowego formatu i ich twórczością.

Pięć dotychczasowych edycji Festiwalu pozwoliło zbudować markę OPEN STAGE, wiadomość o której dotarła do takich państw jak: Izrael, Senegal, Chiny, Dania, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Francja, Słowacja, Czechy, co poskutkowało tym, że liczące się zespoły wymienionych państw zgłaszają chęć udziału w tym wydarzeniu. Historia Festiwalu stworzyła mocną siatkę współpracy zarówno z teatrami zagranicznymi, polskimi oraz ważnymi placówkami dyplomatycznymi i znaczącymi polskimi instytucjami kultury.

Ideą programową Sceny Otwartej, w odróżnieniu od innych polskich festiwali teatru tańca, jest pokazywanie głównie dużych, wieloobsadowych spektakli zespołów, zrealizowanych przez zespoły z Polski i ze świata.

Ambasadorami  Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA są  Jacek Przybyłowicz i Witold Jurewicz.

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

Strona festiwalu:  www.scenaotwarta.pl

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów  Tańca Scena Otwarta  finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego oraz współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Scena Otwarta 2016 logo (miniaturka)Małopolska logo (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

Tarnów: Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close