Toruń/Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014: Teatr Formy „Ulica krokodyli”

Zdjęcie: Toruń/Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2014: Teatr Formy „Ulica krokodyli”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Formy zaprasza na pokaz spektaklu Ulica krokodyli w ramach XXII Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra 2014 w Toruniu. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o opowiadania ze zbioru Sklepy cynamonowe i Sanatorium pod klepsydrą polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza. Głównie zaś zainspirowany krótkim opowiadaniem Ulica krokodyli.

Józef Markocki, reżyser i choreograf: „Metafizyka, zjawiskowość, deformacja i zmysłowość, sen i świadomość stanowią jądro jego twórczości. Wszystko to stało się źródłem inspiracji również dla mnie. Ulica krokodyli jest próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi dążeniami, pragnieniami, lękami. Ukazanie jasnych i mrocznych stron jego osobowości sprawia, że spektakl jest zmysłowy i barwny w odbiorze.”

Reżyseria: Józef Markocki
Scenariusz: Józef Markocki – nowa adaptacja sztuki
Według tekstu literackiego: Bruno Schulz Ulica Krokodyli
Opracowanie muzyczne: Józef Markocki
Scenografia: Ewelina Ciszewska, Józef Markocki
Choreografia: Józef Markocki
Światło i dźwięk: Zbigniew Bodzek, Krzysztof Głazowski
Występują: Ewelina Ciszewska, Barbara Chodorowicz, Zbigniew Bodzek, Józef Markocki, Tomasz Żytka

Teatr Formy powstał w 1996 roku. Zespół, dawniej funkcjonujący pod nazwą Współczesny Teatr Pantomimy, założony został przez Józefa Markockiego. Artysta kierujący grupą do dziś jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, a w latach 1993-1997 związany był z Wrocławskim Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Obecnie wykłada w Technische Universität w Görlitz. W zespole skupił zawodowych aktorów i tancerzy: Barbarę Chodorowicz (współpracującą z: Teatrem Porywacze Ciał, Estradą Poznańską, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi oraz Wrocławskim Teatrem Współczesnym), Ewelinę Ciszewską (Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora, szczeciński Teatr Lalek Pleciuga i warszawski Baj), Jana Kochanowskiego (dawniej Teatr Cinema), Tomasza Żytkę (wrocławski Teatr Arka). Zespół występował na najważniejszych festiwalach w Polsce, poza granicami krajów swoje spektakle zaprezentował między innymi w Japonii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Rosji, Iranie, Gruzji, Czechach, Słowacji, Austrii i na Węgrzech. Teatr Formy zaangażowany jest również w okołoteatralne inicjatywy i projekty.

Tematykę przedstawień Teatru Formy wyznacza „współczesność i człowiek teraźniejszy – z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością” (www.pantomima.pl). Temat człowieczeństwa powracał w niemal wszystkich przedstawieniach teatru kierowanego przez Józefa Markockiego. Począwszy od plenerowego przedstawienia Walka postu z karnawałem, który przedstawia historię z czasów panowania księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego, portretuje życie dworskie i traktuje o tytułowym konflikcie przedstawiając go w oprawie inspirowanej malarstwem Petera Breughla (i średniowiecznej muzyki). Z inspiracji innym malarzem, René Magrittem, powstał spektakl Fontanna miłości. Przedstawienia Teatru Formy czerpały też z licznych dzieł literackich. Głód powstał na kanwie powieści autorstwa norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, Ulica krokodyli na scenę przenosi prozę Brunona Schulza, Hypnos jest ruchową interpretacją Stulecia chirurgów Jurgena Thorwalda, a Awatar łączy w sobie dwa dzieła Hermanna Hessego: Siddharthę i Wilka stepowego.

Teatr Formy zadebiutował na Klamrze w 2013 roku od razu zdobywając nagrodę publiczności. Na scenie Od Nowy zaprezentował plenerowy spektakl Pandora (w reżyserii Józefa Markockiego, prem. 2012 r.), który powstał na kanwie dramatu Wariat i zakonnica Stanisława Ignacego Witkiewicza.

www.pantomima.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Toruń: Akademickie Centrum Kultury i SztukiOD NOWA, ul. Gagarina 37a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close