Toruń / KLAMRA 2022: Katarzyna Pastuszak i Natalia Chylińska „Anatomie” – spektakl

Zdjęcie: Toruń / KLAMRA 2022: Katarzyna Pastuszak i Natalia Chylińska „Anatomie” – spektakl

Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. Graf. materiały własne organizatora

W ramach 30. Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA 2022 widzowie obejrzą spektakl Katarzyny Pastuszak i Natalii Chylińskiej pt. Anatomie.

Wersja do druku

Udostępnij

W 1774 roku w Japonii wydano Kaitai Shinsho (解体新書) – nowy podręcznik anatomii opracowany w języku japońskim z inicjatywy Sugity Genpaku. Za tekst źródłowy posłużyła publikacja autorstwa Johanna Adama Kulmusa (pierwotnie wydana po łacinie około 1722 roku w Gdańsku) Tabulae Anatomicae, w tłumaczeniu holenderskim (Ontleedkundige Tafelen). Niemal 300 lat później artystki z Gdańska szukają wielogłosowej anatomii, zaglądają pod powierzchnię, otwierają szczeliny i nasłuchują szmerów, pomruków, wybuchów, osunięć, wibracji. Próbują uchwycić to, co żywe, (nie)nazwane – na styku ludzkiego i nieludzkiego.

Realizatorzy:

Koncept, reżyseria, wykonanie, teksty: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Reżyseria świateł, wideo i montaż: Piotr Nykowski
Obsługa techniczna: Radek Bach

Czas trwania: 45 minut
Premiera: 12 grudnia 2021, Babylon Tokyo Theatre (Tokio) w ramach Performing Arts Meeting in Yokohama 2021 – Fringe Programme (YPAM Fringe).
Premiera polska: 4 lutego 2022, Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu Szczeliny

***

O festiwalu:

Festiwal Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA jest organizowany od 1992 roku przez Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To wydarzenie teatralne, które ukazuje najnowsze i najbardziej interesujące spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne. Jego celem  jest prezentacja jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej, a więc teatrów posługujących się różnorodnymi środkami wyrazu i językami, operujących różnorodną poetyką i klimatem spektakli.

Na festiwalu prezentowane są rozliczne formy teatralne. Można zobaczyć  teatry tańca i lalek, przedstawienia oparte na literaturze polskiej i światowej, monodramy, a także performanse i spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna.

Tradycją festiwalu są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z ich twórcami i wykonawcami – to bardzo ważny element festiwalu. Pozwalają na bezpośrednią konfrontację na płaszczyźnie twórca–odbiorca i stanowią doskonałą okazję do poznania intencji twórców, ale również do poznania interpretacji publiczności. Festiwalowi towarzyszą prezentacje filmowe, koncerty, wystawy fotograficzne i warsztaty teatralne.

Podczas festiwalu odbywa się plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl. Nagrodzony teatr otrzymuje statuetkę i jest zaproszony na kolejną edycję KLAMRY z nowym przedstawieniem.

Więcej o informacji o spektaklu: link

Więcej o informacji o festiwalu: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Toruń: Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37A

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close