Toruń/Scena dla tańca 2017/Witajcie/Welcome: Aurora Lubos „Witajcie/Welcome”

Zdjęcie: Toruń/Scena dla tańca 2017/Witajcie/Welcome: Aurora Lubos „Witajcie/Welcome”

Fot. Maciej Sierpień.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Witajcie/Welcome Aurora Lubos zaprasza do CSW Znaki Czasu w Toruniu na pokaz spektaklu Witajcie/Welcome. Premiera spektaklu odbyła się w Gdańsku, w Przestrzeni Sztuki  WL4. Witajcie/ Welcome podejmuje tematykę trudną, która jest punktem sporu, która dzieli ludzi, która jest czasami nie do zaakceptowania. Tematykę, która wpisuje się w naszą polską rzeczywistość, wrogo nastawioną do przyjmowania uchodźców, rzeczywistość, która przejawia coraz więcej aktów rasistowskich i ksenofobicznych, w której coraz więcej przemocy wobec inności.

Aurora Lubos o spektaklu:

Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie.

Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu. Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.

Fragment tekstu wolontariuszki (obóz Dobova, Słowenia):

Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie.

tekst, wideo, obiekty, realizacja i wykonanie: Aurora Lubos

muzyka: Alex Catona

premiera: 15 maja 2016, Przestrzeń Sztuki WL4 w Gdańsku

czas trwania: 40 minut

Aurora Lubos (ur. 1977) jest niezależną artystką i performerką związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej. Przez 15 lat była aktorką Vincent Dance Theatre. Autorka spektakli solowych (Zanzibar; Niedokończone; Nóż, koń i schody; Akty; Nie wolno); instalacji/performansów (Akt1; 4 Kąty; Akt na dwie – Ostatki; Bez domu; Z wody) i animacji (cykl Winter 2010).

https://vimeo.com/user8207187| http://cargocollective.com/auroralubos

***

Prezentacje spektakli w ramach projektu odbywają się we współpracy z Instytuem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

Premiera spektaklu odbyła się w Gdańsku, w Przestrzeni Sztuki  WL4. Witajcie/ Welcome podejmuje tematykę trudną, która jest punktem sporu, która dzieli ludzi, która jest czasami nie do zaakceptowania. Tematykę, która wpisuje się w naszą polską rzeczywistość, wrogo nastawioną do przyjmowania uchodźców, rzeczywistość, która przejawia coraz więcej aktów rasistowskich i ksenofobicznych, w której coraz więcej przemocy wobec inności.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close