TVP Kultura – „I WANT (NO) REALITY. Needcompany on Life and Art” – reż. Ana Brzezińska

Zdjęcie: TVP Kultura – „I WANT (NO) REALITY. Needcompany on Life and Art” – reż. Ana Brzezińska

Fot. Alicja Byzdra.

Wersja do druku

Udostępnij

I WANT (NO) REALITY to osobista i zmysłowa historia o potrzebie tworzenia, o tym, dlaczego warto zajmować się sztuką i ile trzeba zapłacić za to, żeby mieć dobre życie. Film jest żywiołowym zapisem trwającego pięć lat spotkania reżysera z artystami, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą.

Bohaterem debiutu filmowego Any Brzezińskiej jest międzynarodowa grupa teatralna Needcompany – jeden z najpopularniejszych zespołów awangardowych, który raz na zawsze zmienił oblicze europejskiego teatru i tańca. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest belgijski reżyser i artysta wizualny, Jan Lauwers. Prowadzony przez niego interdyscyplinarny zespół od 25 lat opowiada przejmujące i pełne pasji historie o ludziach, rewolucjonizując standardy obowiązujące w sztuce współczesnej. Twórcy filmu pokazują, że za sukcesem Needcompany kryje się za nim coś więcej niż artystyczna sprawność.

I WANT (NO) REALITY to radykalna opowieść o tym, że bez miłości i odwagi przełamywania schematów, które narzuca rzeczywistość wszystko, co robimy pozostaje bezowocne.

Obraz stanowi osobistą podróż reżyserki, Any Brzezińskiej, po świecie sztuki. Tym co najbardziej ja interesuje są walory sztuki i potrzeba jej istnienia. Autorka pyta przy okazji o cenę, jaką płaci się za prowadzenie twórczego życia. Według Brzezińskiej sztuka pozwala ludziom zerwać z rzeczywistością i przekraczać granice, które dla większości śmiertelników są nieosiągalne.

TEASER

Polska/Belgia, 2012, 52 min.
Scenariusz i reżyseria:  Ana Brzezińska
Zdjęcia:  Piotr Tokarski, Karol Jurga
Montaż: Agnieszka Glińska P.S.M.
Dźwięk: Dreamsound Studio
Post: Orka Film
Producenci: Danuta Gęgotek, Katarzyna Siniarska

Produkcja: Yeti Films
Koproducent: Needcompany (Jan Lauwers, Christel Simons)

Film zrealizowany dzięki wsparciu: Polski Instytut Sztuki Filmowej, dyrektor: Agnieszka Odorowicz

Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda, HOBO Art Foundation, ORKA Post-Production Studio, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Instytut Muzyki i Tańca (IMiT)

Promocję filmu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa (Polish Docs).
Występują: Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey, Anneke Bonnema, Hans Petter Dahl, Viviane De Muynck, Misha Downey, Julien Faure, Yumiko Funaya, Benoît Gob, Maarten Seghers, Inge Van Bruystegem, Sung-Im Her, Eléonore Valère, Lot Lemm

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 08:35

TVP Kultura

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close