TVP Kultura – Premiera telewizyjna „gdzie ty idziesz, dziewczynko?” – reż. Agnieszka Glińska, chor. Weronika Pelczyńska

Zdjęcie: TVP Kultura – Premiera telewizyjna „gdzie ty idziesz, dziewczynko?” – reż. Agnieszka Glińska, chor. Weronika Pelczyńska

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

TVP Kultura zaprasza na premierę telewizyjną spektaklu gdzie ty idziesz, dziewczynko? w reżyserii Agnieszki Glińskiej i choreografii Weroniki Pelczyńskiej. W gdzie ty idziesz, dziewczynko? artyści koncentrują się na osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragną wydobyć je z niepamięci, przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, chcą sprawdzić, jak ta perspektywa wpłynie na dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu. W trakcie przygotowań do tego projektu doszli do wniosku, że zamknięta forma spektaklu nie przystaje do opowieści daleko przekraczających doświadczenia twórców. Dlatego też całość przyjęła charakter otwartej instalacji teatralnej wpisanej w przestrzeń Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według historyków liczba kobiet biorących czynny udział w Powstaniu Warszawskim stanowiła około 1/5 wszystkich jego uczestników. W większości były to młode dziewczyny, często nastolatki. Ich doświadczenia wciąż pozostają w cieniu naszych rozważań i dyskusji, na marginesie oficjalnie opowiadanych historii.

Jak mówi reżyserka, „praca nas wszystkich polegała na tym, żeby tymi różnymi językami: tekstem, poezją, muzyką, obrazem, ruchem, dotknąć naszej emocji na temat tego wydarzenia dzisiaj”,  więcej na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” – „co jest grane” w wywiadzie Izabeli Szymańskiej:

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,20466181,0,Spektakl-o-bohaterkach-powstania-warszawskiego–Ag.html

reżyseria: Agnieszka Glińska
choreografia: Weronika Pelczyńska
scenografia/kostiumy: Agnieszka Zawadowska
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
drugi scenograf: Monika Nyckowska
opracowanie muzyczne: Mateusz Bieryt
asystent reżyserki: Hubert Sulima
realizacja światła: Dariusz Adamski
realizacja dźwięku: Bartosz Braun
kierownik produkcji: Marta Kuźmiak
produkcja: Agnieszka Szulejewska, Magdalena Brzeska, Jacek Chałupka, Piotr Markowski
inspicjentka: Agnieszka Wąsikowska
obsada: Małgorzata Biela, Mateusz Bieryt, Karolina Burek, Izabela Chlewińska, Zuzanna Czerniejewska, Magdalena Fejdasz, Łukasz Lewandowski, Irena Melcer, Weronika Nockowska, Weronika Pelczyńska, Łukasz Przytarski, Paulina Puślednik, Patryk Szwichtenberg, Marcin Wojciechowski

Więcej o spektaklu i galeria zdjęć także na www.culture.pl:

http://culture.pl/pl/dzielo/gdzie-ty-idziesz-dziewczynko-w-rez-agnieszki-glinskiej

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:20

TVP Kultura

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close