Warszawa: „ЯК BИ? Jak u Was?” – chor. Kamil Wawrzuta

Zdjęcie: Warszawa: „ЯК BИ? Jak u Was?” – chor. Kamil Wawrzuta

„ЯК BИ? Jak u Was?” – chor. Kamil Wawrzuta. Materiały własne organizatora

Teatr Druga Strefa zaprasza na spektakl ЯК BИ? Jak u Was? w choreografii Kamila Wawrzuty.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Ukraińskie „how are you?” w realiach wojny nabiera dramatycznego znaczenia. „Як Bи? Jak u Was?” to już nie jest zwrot grzecznościowy, a pełne obaw pytanie: „Czy żyjesz? Czy jest spokojnie?”. Pytanie, które każdego ranka wysyłane jest do członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów i kolegów z pracy, którzy pozostali w Ukrainie. Jest to pierwsza czynność wykonywana każdego dnia przez tych, którzy uciekli, aby ratować życie swoje i swoich dzieci.

Ukraińskie artystki przyjechały do Polski w obawie przed zagrożeniami, które niesie ze sobą wojna. Nie pozostają jednakże bierne i także tutaj chcą walczyć o swój kraj. Chcą mówić w imieniu swoim, w imieniu ukraińskich mężczyzn, ukraińskich rodzin, wszystkich, którzy nie wyjechali i których głos nie jest słyszalny. Ich opowieść jest niewyobrażalnie trudna, wypowiedziana głośno, głośno śpiewana i energicznie tańczona. Jeśli w ogóle można tańczyć o wojnie…

Realizując ten projekt, towarzyszą nam pytania o rolę artysty w obliczu katastrofy oraz o to, co twórca może zaoferować społeczeństwu w kryzysie. Czy możemy przetwarzać tak trudną rzeczywistość? Jak to zrobić i jakich narzędzi artystycznych należy użyć? Wyzwanie postawione jest nie tylko przed twórcami, którzy opowiadają autobiograficzne historie, ale także przed widzem, który musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotowy współodczuwać i uczestniczyć w opowieści, która nie ma jeszcze zakończenia, a której częścią stajemy się my wszyscy.

Realizacja Teatru Druga Strefa jest wsparciem ukraińskiego środowiska twórczego, które otrzymało szansę na tworzenie i kontynuację pracy zawodowej poza granicami kraju. Jest to forma pomocy, która pozwala artystom na odnalezienie się w nowej i niezbadanej przez nich rzeczywistości.

O twórcach:

Kamil Wawrzuta – absolwent wydziału zamiejscowego Akademii Teatralnej w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Realizator autorskich projektów teatralno-tanecznych, m.in.: Profanum (2013), We Are Not Superheroes (2016), Chłopcy nie bawią się lalkami (2021). Zajmuje się ruchem scenicznym i choreografią, realizując m.in: New Year’s Day, reż. J. Zdrada (2016),  A niech to gęś kopnie, reż. J. Zdrada (2019), Ale kino!, reż. J. Zdrada (2019). Tańczący z gwiazdami, reż M. Walczak (2021). Występował m.in. w: Burza, reż P. Miśkiewicz, (2018), Kariera Artura Ui, reż. R. Brzyk, (2018), Strawiński. Przejścia, chor. J. Łumiński (2017), Sideways Rain, chor. G. Botelho (2016), Leni Riefenstahl, reż. E. Marciniak (2016), Uroda życia, chor. K. Garbacik (2013), Święto wiosny – komentarz, chor. J. Łumiński (2013), Harnasie, chor. K. Kołodziejczyk (2012). Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno-taneczne.

Alexandra Malatskovskaya – kompozytorka, wokalistka, pianistka, aktorka, trenerka wokalna. Ukończyła Szkołę Muzyczną w Chersoniu w klasie fortepianu, a następnie Narodowy Charkowski Uniwersytet Sztuk im I.P. Kotlyarevskiego na kierunku kompozycja i aranżacja w klasie profesora Władimira Ptuszkina. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Pisze muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Współpracuje między innymi z reżyserami i reżyserkami takimi jak: Róża Sargsjan, Olena Apchel, Irina Tsipina, Konstantin Wasiukow, Artem Vasiuk, Igor Parfenow.

Maria Lozova – tancerka i choreografka pochodząca z Charkowa. Absolwentka Akademii Kultury w Charkowie współpracuje z niezależnymi teatrami jako tancerka, performerka i choreografka. Nauczycielka tańca dla dzieci i dorosłych z pięcioletnim doświadczeniem. Pracowała i występowała m.in. w Ukrainie, Polsce, Chinach, Turcji, Katarze.

Daria Vadimovna Belikova – tancerka baletu współczesnego, nauczycielka tańca nowoczesnego. Urodzona w 1997 roku, absolwentka Politechniki Dnieprzańskiej ze specjalizacją w audycie i podatkach. Kierowniczka pracowni nowoczesnej choreografii i gimnastyki tanecznej Inspiracja (2015–2018), primabalerina Teatru Łesi Ukrainski w Kamieńskie (2018), nauczycielka tańca klasycznego (2020-2021), kierowniczka studia nowoczesnej choreografii „Dance Time”. Specjalizuje się w tańcu nowoczesnym, modern-jazz, pop dance, jazz funk, high heels, vogue dance, dancehall/reggaeton.

Alina Velcheva – urodzona w Odessie, tancerka tańca nowoczesnego z siedmoletnim doświadczeniem. Od dwóch lat pracuje w założonym przez siebie Vertex Dance Group (Odessa). Pracuje z dziećmi i dorosłymi na poziomie początkującym oraz profesjonalnym.

Medvedeva Milaniya – tancerka z dziesięcioletnim doświadczeniem występująca między innymi w Studio Tańca „Etual”, uczestniczka projektu Children of Changes, gdzie występowała w projektach All roads lead to people oraz Yaka golovonka, taka rozmovonka. Brała udział w projekcie P.A.N.TER – the performing arts never ends, zrealizowanym we współpracy Platform of Contemporary Dance z Post Theater (Niemcy). Nauczycielka tańca dla dzieci od 3 do 15 lat.

Dzhuhostranska Yelyzaveta – aktorka i choreografka, absolwentka Charkowskiej Akademii Kultury. Zagrała główne role w filmach: The Circle (2022), Interview (2021), For her (2021). Zagrała w sztukach teatralnych: Madrigal (Teatr Charków), Love is… (Teatr Kiev ProEnglish).

Realizatorzy:

Obsada: Maria Lozova, Daria Vadimovna Belikova, Alina Velcheva, Milaniya Medvedeva, Yelyzaveta Dzhuhostranska
Muzyka: Alexandra Malatskovskaya
Reżyseria, choreografia: Kamil Wawrzuta

Premiera: 29 kwietnia 2022
Spektakl dla publiczności od 15. roku życia
Czas trwania spektaklu: 60 minut

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Więcej informacji: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/yak-vi-jak-u-was-premiera

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close