Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Diana Niepce „Anda, Diana”

Zdjęcie: Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Diana Niepce „Anda, Diana”

21. Festiwal Ciało/Umysł: Diana Niepce „Anda, Diana”. Fot. AliPipodaliha

Fundacja Ciało/Umysł i STUDIO teatrgaleria zapraszają na spektakl Diany Niepce Anda, Diana (premiera polska). Wydarzenie to odbędzie się w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Spektakl jest manifestem wolności, w którym niepełnosprawność staje się normą. Tancerka i akrobatka – po upadku, który spowodował uraz rdzenia kręgowego – przedstawia w nim proces samoodbudowy. W szczerym dialogu między ciałem i umysłem, logiką i chaosem rodzi się „tańczące ciało”. 

Więcej: link do www

Spektakl wykonywany w częściowej nagości. Dostępny dla osób z ograniczoną mobilnością, osób głuchych i niedosłyszących. Po spektaklu spotkanie z artystami w języku angielskim.

Prezentacja spektaklu Diany Niepce na Festiwalu Ciało/Umysł odbywa się w ramach Europe Beyond Access, międzynarodowego projektu dotyczącego sztuki i niepełnosprawności prowadzonego przez British Council i wspieranego przez program Creative Europe Unii Europejskiej. 

www.europebeyondaccess.com

Diana Niepce (1985) – tancerka, choreografka i pisarka. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z Company Rosas, Felixem Ruckertem, Willim Dornerem, zespołem La Fura dels Baus, Jérômem Belem, Aną Borralho i Joaõ Galantem. W 2014 roku spadła z trapezu, co spowodowało tetraplegię (paraliż czterokończynowy). Od tego czasu łączy w swoich pracach aktywizm polityczny na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami z poetyckością ciała. Poprzez własną transformację, intymność i eksperymenty poza normą dąży do przepracowania tożsamości ciała performatywnego. Jej prace to m.in. Raw a Nude (2019) z Marianą Tengner Barros, 12 979 Days (2019), Duet (2020), T4 (2020) i Anda, Diana (2021), współpracowała także z Teatrem 21.

Realizatorzy:

Kierownictwo artystyczne: Diana Niepce
Artyści – wykonawcy: Diana Niepce, Bartosz Ostrowski, Joãozinho da Costa
Wsparcie dramaturgiczne: Rui Catalão
Projekt oświetlenia: Carlos Ramos
Dźwięk: Gonçalo Alegria
Projekt kostiumów: Silvana Ivaldi
Promocja i wideo: Eduardo Breda
Zdjęcia: Alípio Padilha
Administracja: Patrícia Soares
Kierownik produkcji i komunikacj: Filipe Metelo
Producentka wykonawcza: Helena Baronet
Dom produkcyjny: Produção d’Fusão
Koprodukcja: TBA – Teatro do Bairro Alto, rezydencja w O Espaço do Tempo
Finansowanie: Dyrekcja Generalna ds. Sztuki (DGArtes), Ministerstwo Kultury Portugalii (PRT), Biblioteka Miejska w Marvili, Urząd Miasta Lizbony, Ambasada RP w Lizbonie, Instytut Adama Mickiewicza

Premiera: 20 lipca 2021

***

O festiwalu:

„Wolno Tańczyć”, hasło 21. edycji Festiwalu Ciało/Umysł, jest przypomnieniem, czym jest ta jedna z najważniejszych wartości, a może jeden z przywilejów czy praw. Hasło to wyraża alternatywne podejście i sposób patrzenia na przestrzeń społeczną i kulturową, a nawet historyczną. (…) Artyści zaproszeni na 21. festiwal C/U nie mówią o zagrożeniu wolności, a wskazując na wypracowane i wyuczone formy kultury, sugerują uwolnienie się od społecznych stereotypów, kulturowej hierarchii i klasycznej filozofii opartej na oddzieleniu dobra od zła, piękna od brzydoty. (…) Tańca nie da się zatrzymać. Ruch to życie, nawet dla tych, którzy mają trudności z ruchem. Gdyby umiłowanie wolności przenosiło się tak szybko jak wirus, bylibyśmy szczęśliwą, radosną cywilizacją, może więc trzeba puścić w obieg miłość do wolności, miłość do tańca! – mówi dyrektor artystyczna C/U, Edyta Kozak.

Dostępność

Od początku istnienia Festiwal C/U zwracał uwagę na różnorodność, wolność tworzenia i doświadczania. Zupełnie naturalnie przyjął więc kierunek zrównoważonego rozwoju, skupiając się na szczególnych potrzebach artystów i odbiorców. Metodą małych kroków buduje dostępność wydarzeń, m.in. poprzez dostępność spektakli z różnych części świata, dostępność Festiwalu dla artystów nienormatywnych, dbanie o przystępność informacji oraz otwieranie się na nowe środowiska. W tym roku C/U postawiło na dotarcie do osób głuchych i niedosłyszących. Wsparciem służą w tym partnerzy – British Council i Fundacja Kultury Bez Barier. Ambasadorem Głuchej Publiczności 21. C/U został Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, osoba głucha.

Więcej: link do www

***

  1. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
10–15 października 2022, Warszawa, on-line

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Instytut Sztuki PAN, British Council, Europe Beyond Access, Institut Français Pologne

Patroni medialni: Radio TOK FM, TVP Kultura, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Taniec”, taniecPOLSKA.pl, E-teatr, Stronatanca.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.Info

www.cialoumysl.pl
www.facebook.com/cialoumysl
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, pl. Defilad 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close