Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Olga Dukhovnaya „Swan Lake Solo”

Zdjęcie: Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Olga Dukhovnaya „Swan Lake Solo”

21. Festiwal Ciało/Umysł: Olga Dukhovnaya „Swan Lake Solo”. Fot. doriane_rio

Fundacja Ciało/Umysł i STUDIO teatrgaleria zapraszają na spektakl Olgi Dukhovnai Swan Lake Solo (premiera polska). Wydarzenie to odbędzie się w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

W Swan Lake Solo nie ma ani łabędzi, ani książąt. To nie jest solo księżniczki Odetty, nie jest to też współczesna wersja baletu Czajkowskiego – to spektakl tańca, komentujący aktualną rzeczywistość. Ukraińska artystka Olga Dukhovnaya odkryje przed nami prawdziwe znaczenie słynnego baletu Jezioro łabędzie dla Rosji.
Więcej: link do www

Dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością, osób głuchych i niedosłyszących. Po spektaklu spotkanie z artystami, rozmowa w j. ang. Widzowie siedzący w pierwszym rzędzie proszeni są o założenie latarek czołowych na cały czas trwania spektaklu.

***

Olga Dukhovnaya (1984) – tancerka i choreografka pochodząca z Ukrainy. Obecnie mieszka w Rennes (Francja). Ukończyła Wydział Choreografii w Kijowie (2003) i P.A.R.T.S. w Brukseli (2006), w 2013 uzyskała tytuł magistra choreografii w CNDC Angers (we współpracy z Uniwersytetem Paris 8). Jako tancerka współpracowała przez ostatnie dziesięć lat głównie z Borisem Charmatzem. Jej spektakl Korowod (2013), oparty na tradycyjnych tańcach rosyjskich, otrzymał trzecią nagrodę w konkursie Danse élargie.

***

Realizatorzy:

Choreografia: Olga Dukhovnaya. Na podstawie swobodnej interpretacji baletu Piotra Czajkowskiego/ Based on a loose interpretation of Pyotr Tchaikovsky’s ballet
Partytura choreograficzna: Olga Dukhovnaya i/and Alexis Hedouin
Dźwięk: Anton Svetlichny
Oświetlenie i kostiumy: Guillaume Jouin i Marion Regnier
Konsultacja: François Maurisse
Kierownictwo sceny: François Aubry, Felix Löhmann
Kierowniczka produkcji: Amélie-Anne Chapelain
Zdjęcia: Doriane Rio
Produkcja: C.A.M.P.
Koprodukcja: Le Quartz – Scène Nationale de Brest; Au bout du plongeoir & la Coopération Nantes-Rennes-Brest-Rouen – Itinéraires d’artiste(s). Przy wsparciu Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis oraz DRAC Bretagne. 

Pokaz spektaklu w ramach Festiwalu Ciało/Umysł jest możliwy dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Warszawie./ Presentation of the performance during the Festival Ciało/Umysł is made possible due to the suport of the Institut Français in Warsaw.

Premiera: 8 lipca 2022 

***

O festiwalu:

„Wolno Tańczyć”, hasło 21. edycji Festiwalu Ciało/Umysł, jest przypomnieniem, czym jest ta jedna z najważniejszych wartości, a może jeden z przywilejów czy praw. Hasło to wyraża alternatywne podejście i sposób patrzenia na przestrzeń społeczną i kulturową, a nawet historyczną. (…) Artyści zaproszeni na 21. festiwal C/U nie mówią o zagrożeniu wolności, a wskazując na wypracowane i wyuczone formy kultury, sugerują uwolnienie się od społecznych stereotypów, kulturowej hierarchii i klasycznej filozofii opartej na oddzieleniu dobra od zła, piękna od brzydoty. (…) Tańca nie da się zatrzymać. Ruch to życie, nawet dla tych, którzy mają trudności z ruchem. Gdyby umiłowanie wolności przenosiło się tak szybko jak wirus, bylibyśmy szczęśliwą, radosną cywilizacją, może więc trzeba puścić w obieg miłość do wolności, miłość do tańca! – mówi dyrektor artystyczna C/U, Edyta Kozak.

Dostępność

Od początku istnienia Festiwal C/U zwracał uwagę na różnorodność, wolność tworzenia i doświadczania. Zupełnie naturalnie przyjął więc kierunek zrównoważonego rozwoju, skupiając się na szczególnych potrzebach artystów i odbiorców. Metodą małych kroków buduje dostępność wydarzeń, m.in. poprzez dostępność spektakli z różnych części świata, dostępność Festiwalu dla artystów nienormatywnych, dbanie o przystępność informacji oraz otwieranie się na nowe środowiska. W tym roku C/U postawiło na dotarcie do osób głuchych i niedosłyszących. Wsparciem służą w tym partnerzy – British Council i Fundacja Kultury Bez Barier. Ambasadorem Głuchej Publiczności 21. C/U został Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, osoba głucha.

Więcej: link do www

***

  1. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
10–15 października 2022, Warszawa, on-line

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Instytut Sztuki PAN, British Council, Europe Beyond Access, Institut Français Pologne

Patroni medialni: Radio TOK FM, TVP Kultura, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Taniec”, taniecPOLSKA.pl, E-teatr, Stronatanca.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.Info

www.cialoumysl.pl
www.facebook.com/cialoumysl
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, pl. Defilad 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close