Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Alice Ripoll/ Cia REC „Lavagem”

Zdjęcie: Warszawa / 21. Festiwal Ciało/Umysł: Alice Ripoll/ Cia REC „Lavagem”

21. Festiwal Ciało/Umysł: Alice Ripoll/ Cia REC „Lavagem”. Christopher Mavric

Fundacja Ciało/Umysł i STUDIO teatrgaleria zapraszają na spektakl Alice Ripoll i Cia REC pt. Lavagem (premiera polska).

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

„Lavagem” znaczy „czyszczenie”. Brazylijscy tancerze za pomocą prostych rekwizytów – wiader, wody i mydła –krytycznie eksplorują akt (o)czyszczenia. Poddają mu m.in. czarne ciało oraz jego sceniczne, kulturowe i historyczne wzorce. Artyści wystąpią w Polsce po raz pierwszy. 

Więcej: link do www
Wiek 14 + / dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością, osób głuchych i niedosłyszących. Po spektaklu spotkanie z artystami w języku angielskim.

***

Alice Ripoll (ur. 1979) – choreografka. Urodziła się w Rio de Janeiro, w wieku 21 lat zaczęła studiować psychoanalizę, a następnie, zainteresowana możliwościami ciała i badaniami nad ruchem, podjęła studia taneczne. Ukończyła szkołę Angel Vianna – centrum tańca i rehabilitacji ruchowej i od tej pory pracuje jako choreografka. W swoich pracach podejmuje problemy istotne społecznie i politycznie. Zrealizowała wiele spektakli, łącząc obszar tańca współczesnego i stylów miejskich, w kilku również wystąpiła. Prowadzi dwa zespoły – REC i SUAVE. Pracuje także z aktorami i artystami cyrkowymi.

Cia REC to grupa artystów wywodzących się z faweli – brazylijskich dzielnic biedy. Jej historia sięga roku 2007, gdy Alice Ripoll na zamówienie organizacji pozarządowej prowadziła zajęcia taneczne dla młodych ludzi z faweli Chácara do Céu w Rio de Janeiro. Mieli oni wówczas około 18 lat, tworzyli grupę hip-hopową i pragnęli wejść w świat tańca współczesnego. Finansowanie szybko się skończyło, ale grupa kontynuowała spotkania z Alice. Po serii prób w starym kościele powstała praca, która trafiła do programu Panoramy – jednego z największych festiwali tańca współczesnego w Brazylii. Dziś spektakle Cia REC pokazywane są na całym świecie.

***

Realizatorzy:

Reżyseria, choreografia: Alice Ripoll
Pomysł: Alan Ferreira
Wykonanie: Alan Ferreira, Hiltinho Fantástico, Katiany Correia, Rômulo Galvão, Tony Hewerton, Tamires Costa
Kierowniczka produkcji: Natasha Corbelino, Corbelino Cultural
Asystentka produkcji, asystentka planu: Thais Peixoto
Asystentka artystyczna: Laura Samy
Zdjęcia: Renato Mangolin
Scenografia: Raquel Theo
Rekwizyty do makijażu: Cleber de Oliveira
Projektantka kostiumów: Paula Ströher
Reżyseria światła: Tomas Ribas
Technik światła: Nadja Naira
Dystrybucja: ART HAPPENS
Wsparcie: Rafael Machado Fisioterapia
Koprodukcja: Kunstenfetivaldesarts, PACT Zollverein, Kaserne Basel, Wiener Festwochen, Julidans, Festival de la Cité w Lozannie, Passages Transfestival, Romaeuropa Festival oraz Teatro di Roma – Teatro Nazionale, Festival d’Automne w Paryżu

Premiera: 21 czerwca 2021

***

„Wolno Tańczyć”, hasło 21. edycji Festiwalu Ciało/Umysł, jest przypomnieniem, czym jest ta jedna z najważniejszych wartości, a może jeden z przywilejów czy praw. Hasło to wyraża alternatywne podejście i sposób patrzenia na przestrzeń społeczną i kulturową, a nawet historyczną. (…) Artyści zaproszeni na 21. festiwal C/U nie mówią o zagrożeniu wolności, a wskazując na wypracowane i wyuczone formy kultury, sugerują uwolnienie się od społecznych stereotypów, kulturowej hierarchii i klasycznej filozofii opartej na oddzieleniu dobra od zła, piękna od brzydoty. (…) Tańca nie da się zatrzymać. Ruch to życie, nawet dla tych, którzy mają trudności z ruchem. Gdyby umiłowanie wolności przenosiło się tak szybko jak wirus, bylibyśmy szczęśliwą, radosną cywilizacją, może więc trzeba puścić w obieg miłość do wolności, miłość do tańca! – mówi dyrektor artystyczna C/U, Edyta Kozak.

Dostępność

Od początku istnienia Festiwal C/U zwracał uwagę na różnorodność, wolność tworzenia i doświadczania. Zupełnie naturalnie przyjął więc kierunek zrównoważonego rozwoju, skupiając się na szczególnych potrzebach artystów i odbiorców. Metodą małych kroków buduje dostępność wydarzeń, m.in. poprzez dostępność spektakli z różnych części świata, dostępność Festiwalu dla artystów nienormatywnych, dbanie o przystępność informacji oraz otwieranie się na nowe środowiska. W tym roku C/U postawiło na dotarcie do osób głuchych i niedosłyszących. Wsparciem służą w tym partnerzy – British Council i Fundacja Kultury Bez Barier. Ambasadorem Głuchej Publiczności 21. C/U został Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, osoba głucha.

Więcej: link do www

***

  1. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
10–15 października 2022, Warszawa, on-line

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Instytut Sztuki PAN, British Council, Europe Beyond Access, Institut Français Pologne

Patroni medialni: Radio TOK FM, TVP Kultura, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Taniec”, taniecPOLSKA.pl, E-teatr, Stronatanca.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.Info

www.cialoumysl.pl
www.facebook.com/cialoumysl
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: STUDIO teatrgaleria, pl. Defilad 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close