Warszawa / 22. C/U: Dominika Wiak „MISSPIECE”, Marta Wołowiec „Tens”

Zdjęcie: Warszawa / 22. C/U: Dominika Wiak „MISSPIECE”, Marta Wołowiec „Tens”

22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu. Plakat: Fundacja Ciało/Umysł

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza na spektakle MISSPIECE Dominiki Wiak i Tens Marty Wołowiec w ramach 22. Ciało/Umysł – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklach:

  1. MISSPIECE, Dominika Wiak (Polska), premiera warszawska

Kogo nie słychać? Jak pisze Rebecca Solnit w Matce wszystkich pytań historia milczenia jest kluczem do historii kobiet. MISSPIECE to solowy performans Dominiki Wiak, tancerki, performerki i choreografki młodego pokolenia. Otwiera ona proces poszukiwania własnego głosu i miejsca w świecie zdefiniowanych ról społecznych, binarnych podziałów, tworzonych przez mężczyzn „masterpieces”. Podejmuje śmiałą próbę rozszczelnienia obowiązującego kanonu i odnalezienia w nim herstorii. Artystka odkrywa emancypacyjny potencjał w muzyce house, która staje się przestrzenią manifestacji kobiecego głosu oraz ciała będącego w ciągłym ruchu, tworzącego i przetwarzającego. W MISSPIECE ciało jest schronem uciszanego głosu i źródłem jego wydobycia.

Czas trwania: 40 minut

2. Tens Marta Wołowiec (Polska)

W spektaklu Tens Marta Wołowiec eksploruje temat ciała jako generatora, przekaźnika i odbiornika energii. Artystka poszukuje organiczności przepływu odczuć fizycznych i wibracji. Interesuje ją podążanie za głosem intuicji, zestrojenie ciała i umysłu. W minimalistycznej kompozycji, do której Wojciech Kiwer tworzy muzykę na żywo, Wołowiec daje czas widzom na zharmonizowanie ich ciał z ciałem performerki. W autorskich pracach młoda artystka koncentruje się wokół energii i ruchu progresywno-transowego. Tens (z języka angielskiego: metoda przezskórnej i elektrycznej stymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej) w tytule spektaklu sygnalizuje napięcie i uważność, a także siłę, którą można odnaleźć w głębokim wdechu i wydechu, stając mocno na nogach.

W spektaklu pojawia się efekt stroboskopu.
Czas trwania: 30 minut
Po obu spektaklach odbędzie się spotkanie z artystkami o godz. 19.30.

***

22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
6–8 października 2023, Warszawa, STUDIO teatrgaleria

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, British Council
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Chilli Zet, taniecPOLSKA.pl, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, e-Teatr, Miesięcznik „Teatr”, Strona Tańca, Magazyn „Taniec”, Teatrologia.Info

***

O Festiwalu:

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca w Polsce, miejsce wielu ważnych wydarzeń, odkryć, międzynarodowej współpracy. Konsekwentnie promuje niezależną światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Jego powstanie w 1995 roku wiązało się z potrzebą prezentacji prac pierwszej generacji choreografów tańca współczesnego w Polsce po 1989 roku. Obecnie Festiwal jest imprezą cykliczną, która wypracowała sobie rozpoznawalną na świecie markę jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce tańca współczesnego w Polsce.
Przez pryzmat europejskiego kraju C/U poszukuje odpowiedzi na istotne pytania natury moralnej i etycznej dzisiejszego świata. Zwraca uwagę na stereotypy tworzone i podtrzymywane przez media, dotyczące wizerunku ciała, pozycji społecznych i wieku. Sięga do prawdziwych ludzkich potrzeb, także w kontekście poszukiwań tożsamości – osobistej, artystycznej, społecznej, kulturowej. Przypomina historię tańca, z której czerpie i odkodowuje ją na nowo, a także na nowo interpretuje polską i światową klasykę taneczną.
Ważnym i charakterystycznym elementem programowym jest czerpanie z potencjału i talentu mieszkańców stolicy, angażowanie do wspólnego działania profesjonalistów i amatorów tańca.

Wstęp płatny

Strona internetowa Festiwalu:
www.cialoumysl.pl

Wydarzenie na Facebooku: link


Zdjęcie

Dominika Wiak „MISSPIECE”. © Klaudyna Schubert / 22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Zdjęcie

Marta Wołowiec „Tens”. Fot. M. Zakrzewski / 22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close