
Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz "Druga natura", fot. Michał Ramus
Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz "Druga natura", fot. Michał Ramus
Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria zapraszają na pokaz spektaklu Druga natura Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz, który odbędzie się w ramach 37. Sceny Tańca Studio.
O spektaklu:
Punktem wyjścia dla projektu Druga natura jest życie i twórczość Poli Nireńskiej, polskiej Żydówki, tancerki i choreografki, która nigdy nie wymknęła się traumie Holokaustu.
Zagłada, dla człowieka będąca doświadczeniem granicznym, dla środowiska naturalnego również okazała się wydarzeniem krytycznym. Nazistowskie ludobójstwo pociągnęło za sobą daleko idące ekobójstwo. Nie da się zaprzeczyć, że w wyniku działań eksterminacyjnych przyroda cierpiała wraz z człowiekiem.
Zniszczenie środowiska to nasza współczesna zagłada. Dzisiejsza natura po raz kolejny staje się nie tylko eko-świadkiem destrukcyjnych aspiracji człowieka, ale także ich ofiarą. Ponad 70 lat po zbrodni hitlerowskiej doświadczamy ekologicznego kryzysu. Według naukowców, jeżeli nie zmienimy naszej globalnej polityki, za 70 lat wyginie znaczna część ludzkości.
Druga natura to praktyka pamięci i żywe archiwum powstające pomiędzy zmianą i regresem, utrwalaniem i utratą. Wpisując doświadczenie biograficzne Poli Nireńskiej w szeroki kontekst środowiskowej historii zagłady, zwraca uwagę na trwanie w otaczającym krajobrazie eko-świadków przeszłej przemocy, trwałość przemocowych praktyk wobec natury oraz współczesną eksploatację środowiska.
pomysł: Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz
instalacja: Karolina Grzywnowicz
choreografia i performans: Agata Siniarska, Katarzyna Wolińska (inspirowane Tetralogy of Holocaust Poli Nireńskiej, Bacchanal Isadory Duncan, Extinct Animals Marcusa Coatesa)
pomoc dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka
konsultacje: Aleksandra Jach, Aleksandra Janus, Franziska Dieterich, Jacek Małczyński, Magdalena Zamorska
produkcja: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”, Agata Siniarska, Karolina Grzywnowicz
koprodukcja: HELLERAU European Centre of the Arts, Dresden, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
premiera: 26 kwietnia 2019, Hellerau European Centre of the Arts, Drezno
czas trwania: 50 min
Produkcja powstała w ramach projektu Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, East European Performing Arts Platform, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Lubelskim Teatrem Tańca.
Instalacja powstała we współpracy z Instytutem Pileckiego.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 oraz środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
***
Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.
Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.
BILETY: 20 zł
Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl
Organizatorzy:
STUDIO teatrgaleria
Instytut Muzyki i Tańca
Dofinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy