Warszawa/38. Scena Tańca Studio: Wojciech Mochniej „We_selle”

Zdjęcie: Warszawa/38. Scena Tańca Studio: Wojciech Mochniej „We_selle”

Wojciech Mochniej "We_selle", fot. Paweł Jaruga

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria zapraszają na pokaz spektaklu We_selle w choreografii Wojciecha Mochnieja, który odbędzie się w ramach 38. Sceny Tańca Studio.

O spektaklu:

We_selle to projekt łączący istotę teatru fizycznego, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji z projekcjami wideo i soundscape’ami. Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która obnaża osobowości weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. Ten przełomowy moment w życiu pary młodej związany jest z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania rachunku sumienia, kreowania samego siebie w oczach innych. W spektaklu tanecznym pobrzmiewają echa Wesela Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty czy Ślubu Gombrowicza jako próby walki z formą. W We_sellu nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej – filmu Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako laboratorium polskości. Choreografia Wojciecha Mochnieja nie pozwala tancerzom zatrzymać się w przepływie zdarzeń, napędzana przez jego sceniczną obecność i energię tancerzy.

(…) Choreografia Mochnieja jest niezwykle dynamiczna, efektowna, wymagająca, konsekwentnie nawiązująca do ruchu codziennego; jedynie w niektórych fragmentach odwołująca się do baletu, przywołująca echa prac Piny Bausch (…). Energii (jeszcze!) dodaje wyrazista muzyka Wojciecha Frycza, wizualizacje (odwołujące się do „polskich” obrazków: kłosów zboża czy drzew nad wodą). Paradoksalnie, przy całym tym rozbuchaniu inscenizacyjnym, „We_selle” wydaje się być spektaklem bardzo intymnym, osobistym. To gorzkie (lecz jednocześnie pełne sentymentu) spojrzenie na współczesną Polskę (…)

M. Baran, Gdański Festiwal Tańca

trailer

choreografia: Wojciech Mochniej

koncepcja świateł: Steve Isom, Wojciech Mochniej

realizacja oświetlenia: Miłosz Wójciuk

dramaturgia: Marcin Miętus

muzyka: Wojtek Frycz

dyrektor artystyczna: Melissa Monteros

asystent: Odessa Johnston

producent: Aleksandra Machnik

artyści: Daniela Komędera, Katarzyna Kostrzewa, Katarzyna Kubalska/Izabela Zawadzka, Dominika Wiak, Monika Witkowska, Tomasz Ciesielski, Wojciech Kaproń, Wojciech Mochniej

produkcja: M7 Production, W&M Dance Project, Teatr ROZBARK

partnerzy: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie

premiera: 14 czerwca 2018, Teatr ROZBARK, Bytom

czas trwania: 65 min

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018.

Kuratorki 38. Sceny Tańca Studio: Joanna Chitruszko, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

IMIT (miniaturka)Logo Teatr ROZBARK (miniaturka)

LUBELSKI TEATR TAŃCA nowe logo z napisem (miniaturka)Centrum Kultury w Lublinie czarno-białe (miniaturka)

W&M Dance Project logo (miniaturka)m7 productions (miniaturka)

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Studio, Duża Scena, plac Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close