Warszawa: 39. Scena Tańca Studio

Zdjęcie: Warszawa: 39. Scena Tańca Studio

grafika na podstawie fotografii W Kadrze - Piotra Bedlińskiego

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria zapraszają na 39. Scenę Tańca Studio, która – tak jak 38. Scena Tańca Studio – odbędzie się pod hasłem Słowa przychodzą później. W obu tych odsłonach za program STS odpowiada nowy duet kuratorski – Joanna Chitruszko i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek. Na program składać się będą spektakle Pawła Grali, Janusza Orlika, Anny Piotrowskiej, Joanny Chitruszko i Aleksandry Piotrowskiej oraz Teatru Dada von Bzdülöw w choreografii Jakuba Truszkowskiego. Październikowa odsłona rozpocznie się propozycją dla dzieci i ich opiekunów. Warsztat turlania i zabaw choreograficznych stwarzający przestrzeń wspólnego doświadczania ruchu poprowadzą Anna i Krzysztof Skolimowscy.

Pełny tekst kuratorski:

Interesuje nas stan, który manifestuje się w ciele tancerki i tancerza i wyraża się poprzez ruch, taniec i zmianę. Słowo przychodzi później lub nie przychodzi wcale. Słowo/słowa mogą pozostać jedynie w umyśle lub zostać wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane. Zanim jednak myśli się zwerbalizują, zanim manifest, oskarżenie, czy pragnienie zamienią się w wypowiedź, ciało wyrzuca z siebie obrazy, czynności, stany, w których było lub jest w danym momencie. Ciało śni, pragnie, cierpi, dąży do spotkania, dotyku, odpoczywa, zestraja się z otoczeniem, pamięta. Odtwarza w ruchu zarówno dawne stany radości, pamięć związaną z przekroczeniem, jak i zapamiętane traumy.

Wybór spektakli ukazuje wielość strategii artystek i artystów w ich poszukiwaniach skupionych na somatyce, organiczności ruchu, tańczącym i mówiącym ciele. Chcemy przyjrzeć się temu, na jak wielu poziomach artyści komunikują się poprzez ruch z samą/z samym sobą, z drugą osobą na scenie, z widzem.

W programie wrześniowej i październikowej odsłony Sceny Tańca Studio znajdują się nowe lub niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle choreografek i choreografów takich jak Karolina Garbacik, Ryszard Kalinowski, Wojciech Mochniej, Iwona Olszowska, Janusz Orlik, Anna Piotrowska czy Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, współtwórcy spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw.

Po raz pierwszy widownia STS będzie miała możliwość spotkania z twórczością Jakuba Truszkowskiego, związanego przez wiele lat z zespołem Rosas Anne Teresy De Keersmaeker i z les ballets C de la B. Swoje autorskie projekty po raz pierwszy pokażą w ramach Sceny Tańca Studio także Ryszard Kalinowski i Paweł Grala.

Zaprezentowane zostaną prace tworzone przez artystki niezależne i artystów niezależnych lub związanych z instytucjami w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Choreografia zanurzona w realności ciała działa na widzów, na ich serca, powięzi i myśli. Ciało mówi i chce być słyszane. Dynamika ruchu spektakli tej odsłony rozpięta będzie między rozwibrowaniem We_sella Wojciecha Mochnieja a minimalizmem Matrycy Pawła Grali. Program Słowa przychodzą później to kolejny krok w kierunku możliwie jak najpełniejszego ukazania różnorodności modeli działania, języków ruchu i praktyk artystycznych w polskim tańcu i choreografii.

Październikowa odsłona rozpocznie się propozycją dla dzieci i ich opiekunów. Warsztat turlania i zabaw choreograficznych stwarzający przestrzeń wspólnego doświadczania ruchu poprowadzą Anna i Krzysztof Skolimowscy.

Pierwszy wieczór otworzy Matryca [Prześwit], spektakl Pawła Grali eksplorujący temat fizycznej bliskości i obcości w relacji do architektury w nieoczywistej, wielowymiarowej przestrzeni. Precyzyjną choreografię współtworzyli z Pawłem Gralą Joanna Jaworska-Maciaszek i Michał Ratajski.

Kolejny spektakl, Mute Janusza Orlika zobaczymy na Dużej Scenie. Janusz Orlik intensyfikuje swoją sceniczną obecność, reaguje na wewnętrzne i zewnętrzne sygnały, komponując swoje działania w zupełnej ciszy, wobec nadmiaru dźwięków i niewypowiedzianych słów.

Drugi wieczór rozpocznie się od spektaklu kompozycja__trzecia rzeczywistość Anny Piotrowskiej, nawiązującego do lalkowych kompozycji niemieckiego artysty Hansa Bellmera. Fundamentem wspólnej pracy Anny Piotrowskiej i Joanny Chitruszko jest wzajemna fascynacja, bliskość i wiara w to, co artystki tworzą. Spektakl jest ich czwartym spotkaniem na scenie, a muzykę do niego tworzy na żywo na gitarze basowej córka choreografki, Aleksandra Piotrowska.

Drugi wieczór zamknie spektakl Dzisiaj, Wszystko. W spektaklu stworzonym na 25-lecie zespołu, Teatr Dada von Bzdülöw wraca do korzeni, czyli do tańca. W spektaklu występują Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski. Muzykę do niego stworzył Łoskot w składzie: Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti.

Joanna Chitruszko

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

Program:

13 października 2019, niedziela

 

13.00: Krzysztof i Anna Skolimowscy – Warsztat turlania i zabaw choreograficznych dla dzieci w wieku 4-8 lat i opiekunów, 60 minut

14.30: Krzysztof i Anna Skolimowscy – Warsztat turlania i zabaw choreograficznych dla dzieci w wieku 4-8 lat i opiekunów, 60 minut

19.00: Paweł Grala, Matryca [Prześwit], Malarnia, 50 minut

20.00: Janusz Orlik, Mute, Duża Scena, 45 minut

 

14 października 2019, poniedziałek

19.00: piotrowska&chitruszko&piotrowska kompozycja_trzecia rzeczywistość, Malarnia, 40 minut

20.00: Teatr Dada von Bzdülöw, Dzisiaj, Wszystko, Duża Scena, 60 minut

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close