Warszawa: Ailey II – American Dance Theatre po raz pierwszy w Polsce

Zdjęcie: Warszawa: Ailey  II – American Dance Theatre po raz pierwszy w Polsce

Ailey II w Stefanie Baden Blands The Legacy of Inheritance. Fot. Eduardo Patino.

Wersja do druku

Udostępnij

25 maja 2012 roku, po raz pierwszy w Polsce, w Sali Kongresowej w Warszawie wystąpi Ailey II –  niekonwencjonalna grupa baletowa wywodząca się z amerykańskiej organizacji muzycznej Alvin Ailey American Dance Theatre. Ailey II to grupa niezwykle utalentowanych tancerzy łączących elementy klasycznego tańca z nowoczesną muzyką i choreografią.

– Występ zespołu Ailey II to niezwykle ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają w tańcu nowych jakości muzycznych i estetycznych, wykraczających w śmiały sposób poza klasyczny schemat operowania ciałem, rytmem i muzyką. Pozornie wykluczające się –  ekspresja nieskrępowanych emocji i imponująca dyscyplina tanecznej techniki – stają się podczas występu zespołu potężnymi sprzymierzeńcami. To także wielkie wydarzenie medialne, czego dowodem są liczne publikacje w Stanach Zjednoczonych, gdzie zespół głównie występuje – mówi Tomasz Dutkiewicz, dyrektor Północnego Centrum Sztuki Teatru Komedia.

Ailey II to nie tylko balet, to projekt płynnie łączy elementy wykwintnego, klasycznego tańca z nowoczesną muzyką i choreografią. Ogromna pasja i kreatywne podejście  do wykonywanej sztuki okazały się kluczem do sukcesu zespołu, stawiając projekt Ailey II na czołowej pozycji wśród amerykańskich grup tanecznych. Każdy występ nowojorskich artystów – najwyższej klasy specjalistów w dziedzinie nowoczesnego baletu – jest  dziełem sztuki.  Ich ogromne zaangażowanie w każde wystąpienie odzwierciedla energiczny taniec.

Projekt wywodzi się z ramienia jednej z najsłynniejszych, amerykańskich organizacji muzycznych – Alvin Ailey American Dance Theathre, założonej w 1958 roku, przez wybitnego tancerza i choreografa, Alvina Aileya. Zespół Ailey II powstał w 1974 roku, realizując jednocześnie cel impresario – stworzenie projektu tanecznego, który trafi zarówno w gusta wytrawnych odbiorców klasycznego baletu, jak i tych, którzy poszukują dla siebie czegoś nowego, nie mając na co dzień wiele wspólnego z klasyczną sztuką baletową.

Ailey II to projekt realizowany pod okiem – od wielu lat związanej z tańcem – Sylvii Waters, dyrektor artystycznej zespołu. Kiedyś Sylvia doskonaliła swoje umiejętności podczas lekcji u samego Alvina Aileya, Sophie Maslow czy Donalda McKayle’a. Teraz to pod jej okiem grupa tancerzy Ailey II – wybieranych spośród najbardziej obiecujących stypendystów Szkoły Ailey – rozwija swoje umiejętności. W latach 2011-12 zespół dał ponad 35 występów w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Wszystkie zakończyły się sukcesem, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów oraz publiczności.

Organizatorem występu, promotorem oraz przedstawicielem zespołu Ailey II w  Polsce jest Teatr Komedia Instytucja Kultury m.st. Warszawy przy współpracy MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.

Bilety na występ zespołu są już do nabycia na stronie www.ebilet.pl, salonach EMPIK oraz kasach Sali Kongresowej.

 

Więcej informacji o zespole: http://www.alvinailey.org/

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Sala Kongresowa, Plac Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close