Warszawa/ArtPark 2016: Plenerowy okaz spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

Zdjęcie: Warszawa/ArtPark 2016: Plenerowy okaz spektaklu „USŁYSZEĆ TANIEC”

Fot. Radosław Pietraga.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu ArtPark 2016, organizowanego przez Dom Kultury Śródmieście w Warszawie, odbędzie się plenerowy pokaz spektaklu Usłyszeć taniec. WSTĘP WOLNY.

 

USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie projekt taneczny oparty na różnych formach stepowania: flamenco, stepie irlandzkim, amerykańskim, tańcu współczesnym oraz muzyce etnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca.

Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i nowoczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk, mistrzowie tradycji/współcześni performerzy.

Celem projektu Usłyszeć taniec jest pokazanie współczesnego oblicza najbardziej rozwiniętych form tańca etnicznego jakimi są: flamenco, taniec irlandzki i step amerykański. W spektaklu dużą role odgrywa też taniec współczesny, który pełni rolę narratora. Stanowi naturalną kontynuacje trendów, zachodzących w świecie pozostałych forma tańca, wykorzystywanych w projekcie. Przeważnie taniec ludowy prezentowany jest kontekście prezentacji tematycznych, przeglądów folkloru czy innych tego typu imprez, gdzie tradycja jest przedstawiana jednoznacznie, jako miniona kultura poprzednich pokoleń. Według twórców jest to obraz zniekształcony i niepełny.  W takich kulturach jak flamenco, ewolucja tradycji jest procesem ciągłym. Obok siebie funkcjonuje muzyka i taniec dziadków, rodziców i młodych, przez co tradycja i współczesność to synonimy. W Usłyszeć Taniec artyści starają się pokazywać obok siebie z jednej strony formy wręcz archaiczne, jak i najnowsze trendy. Poszukiwać wspólnego mianownika, pokazując, co je łączy, spotykając się na płaszczyźnie rytmu i wspólnej estetyki, która sprawia, że całość jest spójna.

Muzyka grana na żywo stanowi nieodłączny element projektu Usłyszeć taniec. Jej obecność podkreśla role tancerza perkusyjnego jako jednocześnie tancerza i muzyka. Pokazuje, że taniec może być jednocześnie muzyką, co jest tak bardzo naturalne, między innymi dla niektórych plemion afrykańskich, w których kulturach nie funkcjonują osobne słowa na muzykę i taniec. Bardzo ważna jest też relacja tancerza z muzykiem, którą artyści chcą ukazać.

 

Występują:

Mateusz Wójcik (step irlandzki),

Agata Teodorczyk (step flamenco),

Karol Drzewoszewski (step amerykański),

Marta Czyż (taniec współczesny),

Andrzej Kowalski (gitara basowa, gitara basowa fretless, kontrabas),

Jakub Wagner (gitara flamenco, cajon, ride),

Małgorzata Mycek (wokal, perkusjonalia, bodhran, cajon),

Ewelina Grygier (drewniany flet poprzeczny, whistle),

Wojciech Braszak (saksofon altowy, saksofon sopranowy),

Tomasz Biela (gitara akustyczna)

Więcej informacji o projekcie: www.uslyszectaniec.pl

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa-Powiśle: Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. WSTĘP WOLNY.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close