Warszawa: Atsushi Takenouchi „Kwiaty”

Zdjęcie: Warszawa: Atsushi Takenouchi „Kwiaty”

Warszawa: Atsushi Takenouchi „Kwiaty”. Grafika: Fundacja Pompka

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na premierowe pokazy spektaklu Kwiaty Atsushiego Takenouchiego. Oprawę muzyczną na żywo będzie tworzyć Hiroko Komiya.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Kwiaty jest głęboko osadzony w filozofii Takenouchiego, w której taniec nieodłącznie związany jest z życiem. To czyste doświadczenie, w którym emocje zarówno Takenouchiego, jak i publiczności łączą się, tworząc pełnię widowiska, której nie da się wyrazić słowami. Dźwięki tworzone na żywo przez Hiroko Komiya współtworzą harmonię i budują przestrzeń, w której widzów ogranicza jedynie własna wyobraźnia.

Artysta w kilku słowach opisuje ideę najnowszego przedsięwzięcia:

Kwiaty będą ofiarowywać swe życie dla nowego pokolenia
i nieustannie przekazywać pamięć o swoich duszach i ciałach,
o Wszechświecie i o przodkach.
Modlitwa poprzez taniec to rytuał, który wzorowany jest na pierwotnej miłości.

Cytowany fragment pochodzi z książki Atsushi Takenouchi Jinen butoh, wydanej w listopadzie 2021 przez Fundację Pompka, dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2021.

Po pokazach widzowie będą mogli zapoznać się z książką oraz porozmawiać z artystami. Publikacja jest efektem wielogodzinnych rozmów Atsushiego Takenouchiego i Alana Franka, który je spisał i opracował.

Bilety (w cenie 50 zł – normalny i 30 zł – ulgowy) dostępne są na stronie internetowej IT oraz w serwisie GoOut.net.

Choreografia/taniec: Atsushi Takenouchi
Muzyka na żywo: Hiroko Komiya
Czas trwania spektaklu: 75 min
Organizator: Fundacja Pompka
Partner: BUTOHSFERA

O artystach:

Atsushi Takenouchi w 1980 dołączył do grupy Hoppo-Butoh-ha na Hokkaido. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – Takazashiki (1984) – było opracowane przez twórcę butoh, Tatsumiego Hijikatę. Atsushi rozpoczął swą własną drogę Jinen Butoh w 1986; stworzył m.in. spektakle solo Itteki i Ginkan łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii trzyletnią podróż, wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u współtwórcy butoh, Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie, współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Awinionie, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solowe. W tym samym czasie brał udział również w projektach filmowych.  Zrealizowany na Alasce i Hawajach film artystyczny Wypęłniony naturą (Ridden by Nature) o środowisku naturalnym  zdobył m.in. nagrodę „Best of the Fest” na Martinique International Film Festival.

Hiroko Komiya – artystka, która obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki, bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Komiya używa zarówno wody i materiałów naturalnych, takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle, jak i instrumentów: dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na tabli Masahiro Besso, uczyła się grania na „instrumentach perkusyjnych”, używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh, Atsushim Takenouchim. W czasie warsztatów Jinen Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnością, prowadzonych w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jeanem C. Dussinem (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

inne wydarzenia

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close