Warszawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”: „Ich dwoje / Dances with sculptures” – pokaz wideo i choreografii

Zdjęcie: Warszawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”: „Ich dwoje / Dances with sculptures” – pokaz wideo i choreografii

fot. Bartosz Szymanek

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu weekendu zamknięcia wystawy August Zamoyski. Myśleć w kamieniu w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odbędzie się pokaz wideo i choreografii Ich dwoje/ Dances with sculptures w wykonaniu Marty Zinserling i Michała Baby Bacińskiego.

Cykl rzeźbiarski Ich dwoje Augusta Zamoyskiego stał się źródłem inspiracji do powstania projektu Dances with Scupltures, w ramach którego artysta Piotr Janowczyk konfrontuje współczesnych choreografów, tancerzy oraz osoby uprawiające specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby. Do udziału została zaproszona para zajmująca się ruchem w nurcie Movement: Marta Zinserling i Michał Baba Baciński.

W czasie pokazu, który odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Literatury, tancerze wykonają układ inspirowany cyklem Ich dwoje z 1919 roku. Zostanie też zaprezentowana instalacja wideo z muzyką Leszka Możdżera i seria fotogramów dokumentujących poszukiwanie form anatomicznych inspirowanych pracami rzeźbiarza zrealizowanych dla Centrum Sztuki Tańca.

Zafascynowany futuryzmem August Zamoyski, realizując cykl pod tytułem Ich dwoje, wielokrotnie powracał do tematu pary splecionej w miłosnej pozie. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX wieku. Tłem ich powstania był związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą Sacchetto. Ich dwoje to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: zapisy@muzeumliteratury.pl. W temacie wiadomości należy wpisać: ICH DWOJE. Liczba miejsc jest ograniczona. Pokaz odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Literatury.

Autor wideo i fotogramów: Piotr Janowczyk

Movement: Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

Czas trwania: ok. 45 minut

FB: https://www.facebook.com/events/315020133135570/

Więcej o wystawie

Wersja online wystawy: https://zamoyski.muzeumliteratury.pl/

FB: https://www.facebook.com/events/1323198548028883/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Dziedziniec Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close