Warszawa/Austriackie Forum Kultury/Wernisaż wystawy „Trust and Change”: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Zdjęcie: Warszawa/Austriackie Forum Kultury/Wernisaż wystawy „Trust and Change”: Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Maria Stoklosa, fot. PatMic

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji wernisażu wystawy Trust and Change Austriackie Forum Kultury zaprasza na performans Marii Stokłosy Wychodząc od działania. Jest to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery i nie zakłada powstania końcowego produktu. Jego silne przesłanie wywodzi się z procesu ciągłego negocjowania tożsamości, niekończącej się transformacji, w której jedyną stałą jest zmiana uwagi.

Wychodząc od działania to spektakl łączący improwizację ruchową, pracę z obiektami i interakcję z widzem. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad projektem Action is Primary. Od tamtej pory Stokłosa rozwija solową praktykę improwizacyjną, współpracując także z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak, reżyserką światła Karoliną Gębską, choreografką Maiją Reetą Raumanni i innymi. Szczególnie intensywny dla rozwoju pracy był rok 2017, kiedy powstało około czterdziestu, wykonywanych w różnych przestrzeniach performansów, zarówno adresowanych do szerokiej publiczności, jak i kameralnych. Spektakl pokazywany był w galeriach sztuki: Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a także w niezależnych przestrzeniach kultury: Centrum w Ruchu, Ladomu, Rotacyjnym Domu Kultury, a także w teatrach, wchodząc w interakcje z istniejącą scenografią, na przykład na scenie Uroczystości w TR Warszawa lub Zewu Cthulhu w Nowym Teatrze w Warszawie.

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa
Współpraca: AlicjaBielawska, Maija Reeta Raumanni, EleonoraZdebiak
Światło: Karolina Gębska
Koordynator produkcji: Dominik Skrzypkowski
Produkcja: Fundacja Burdąg

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close