Warszawa/Butoh u źródła. Yoshito Ohno w Polsce”: „Butoh – droga życia. Taniec japoński; czy na pewno?” – spotkanie z Yoshito Ohno

Zdjęcie: Warszawa/Butoh u źródła. Yoshito Ohno w Polsce”: „Butoh – droga życia. Taniec japoński; czy na pewno?” – spotkanie z Yoshito Ohno

Na zdjęciu: Yoshito Ohno. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W listopadzie, w ramach projektu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje, przyjeżdża do Polski wyjątkowy artysta – Yoshito Ohno, spadkobierca filozofii i metody twórców tańca butoh. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu wystąpi z solowym spektaklem Ptak i Kwiat. Butoh – droga życia. W Warszawie (7-8 listopada) i Krakowie (10 listopada) artysta poprowadzi również warsztaty.  Całe wydarzenie otworzy wernisaż wystawy Butoh u źródeł (4 listopada).

Ponadto Fundacja Pompka, główny organizator wydarzenia, wspólnie z Muzeum Azji i Pacyfiku,  zapraszają na spotkanie z Yoshito Ohno.

Butoh to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się dotychczasowych wartości. Ówcześnie nowy i do dziś nie podlegający żadnym kwalifikacjom rodzaj ruchu scenicznego, narodził się w obliczu buntu wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z Zachodu nowych trendów. Butoh nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Czy jest to więc „taniec japoński”?

***

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to niezwykła okazja  dla poszukiwaczy interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh – kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50., w okresie załamania się dotychczasowych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy, do dziś nie podlegający żadnym kwalifikacjom rodzaj ruchu scenicznego, narodził się w obliczu buntu wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010!) – całkowicie różne osobowości – którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem. Gdy w 1980 roku, 74-letni Kazuo Ohno wyruszył z Japonii na światowe tournée i dotarł m.in na festiwale w Nancy, do Londynu, Paryża czy Strasburga, odkrył przed światem Zachodu nowy gatunek, który zafascynował publiczność i takie osobowości, jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Pina Bausch. Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach, ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Goszczący u nas w listopadzie syn Kazuo – Yoshito Ohno inspiruje kolejne pokolenia; właśnie zakończył tournée w Brazylii, gdzie występował solo oraz z grupą muzyczną Anthony and the Johnsons.

Butoh jest w sferze zainteresowań naszej fundacji od lat. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca wydaliśmy książkę „Świat butoh Kazuo Ohno” a obecnie, w ramach projektu „Japońscy mistrzowie butoh” zapraszamy japońskich artystów źródłowych – tych, którzy pracowali z twórcami tego gatunku. W lipcu odbyły się warsztaty z Yukio Wagurim – głównym aktorem Tatsumiego Hijikaty, teraz gościmy 77-letniego Yoshito Ohno – spadkobiercę filozofii i metody obu mistrzów.  Yoshito Ohno wraca do Polski po 21 latach, 5 lat po śmierci swego ojca, z którym występował w spektaklu „Nenufary” podczas I edycji Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże– mówi Anita Zdrojewska, prezeska Fundacji Pompka, organizatorka wydarzeń.

Inne wydarzenia cyklu w Warszawie:

Spektakl

Warsztaty

 Honorowy patronat nad projektem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

 

Organizator: Fundacja Pompka

Partnerzy: Japan Foundation, Art Stations Foundation, Fundacja im. Takashimy, Galeria Studio, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku, Teatr Studio

Patroni medialni: Japonia-online, Torii, taniecPOLSKA.pl

Logo Japan Foundation (miniaturka)

***

 

Więcej informacji na stronie:  www.fundacjapompka.org.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close