W ramach ostatniego dnia drugiej edycji „Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh” Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych” i Teatr Limen Butoh zapraszają na dwa pokazy spektakli (na żywo i online) oraz wykład online. Tegoroczny program poświęcony jest różnym formom butoh w Europie.
Jak pisze Dyrektorka Artystyczna festiwalu, Sylwia Hanff: „Zaprosiliśmy jedne z najwybitniejszych europejskich tancerek – Yuko Kaseki z Niemiec i SU-EN ze Szwecji. Chcemy prezentować przede wszystkim tzw. nowe butoh – odmienne od klasycznego i poszukujące nowoczesnych środków wyrazu – oraz artystów tworzących na pograniczu butoh i innych sztuk performatywnych, jak Anna Ventura Natsuki – niezwykła artystka pochodząca z Katalonii i mieszkająca we Francji. Prezentujemy także polskich artystów – w tym roku związanych z Teatrem Limen Butoh”.
PROGRAM:
godz. 19.00-20.00, plener
Teatr Limen Butoh i goście: Miejsca niemożliwe
Część 1: Nocny lot, Marek Kowalski & Robert Jędrzejewski (wiolonczela)
Część 2: Miejsca niemożliwe, Sylwia Hanff & Marzena Brzezińska.
Część 3: Noc, która płonie dzień, Grupa Laboratorium Kultury Czynnej. Opieka artystyczna: Sylwia Hanff i Roman Woźniak. Asystentka: Marzena Brzezińska. Muzyka: India Czajkowska. Performerzy: Agata Sokół, Agnieszka Jaglarska, Beata Tyrcha, Łukasz Kamiński, Magdalena Jakubów, Magdalena Krawczyk, Maja Radecka
godz. 20.15-20.55, sala teatralna
Anna Ventura Natsuki: Kesseki [Nieobecność]: projekcja wideo w sali oraz online w ramach programu Butohpolis online.
godz. 21.00-21.50, sala teatralna
Wykład SU-EN Body and the World – wideo w języku angielskim
Księga Butoh (wydarzenie towarzyszące)
Koncepcja i opracowanie graficzne: Karolina Bieszczad-Stie
Opracowanie graficzne: Anna Róża Gurowska
Rok produkcji: 2019
Zaproszeni artyści / instytucje: Atsushi Takenouchi, Azumaru, Dai Matsuoka (Sankai Juku), Daisuke Yoshimoto, Ima Tenko, Ken Mai, Mushimaru Fujieda, Saga Kobayashi, Tatsumi Hijikata Archives, Yumiko Yoshioka.
Księgę będzie można obejrzeć podczas obu wieczorów butoh w Teatrze Akt 11-12 sierpnia.
WSTĘP WOLNY
UWAGA! Liczba miejsc na sali bardzo ograniczona – organizatorzy dbają o bezpieczeństwo widzów.
Opisy wydarzeń:
Teatr Limen Butoh i goście: Miejsca niemożliwe
Część 1: Nocny lot, Marek Kowalski & Robert Jędrzejewski (wiolonczela)
Nocny lot to działanie zainspirowane opowiadaniem Saint-Exupéry’ego:
Leci się ku gwiazdom, które migną w szczelinie chmur, a potem nie można już się zniżyć i pozostaje na się tam na zawsze.
Wznosić się będzie duet lotniczy w składzie Marek Kowalski i Robert Jędrzejewski.
Marek Kowalski – aktor teatru fizycznego, współtwórca Teatru Akt. Uczestniczył w wielu treningach różnych technik pracy z ciałem. Przez ponad 20 lat swojej drogi zawodowej wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach teatru ruchu. Tańczy butoh i współtworzy Ogrody opuściły swoje drzewa oraz Zmierzch opuszczonych miast Teatru Limen Butoh. Animator wydarzeń artystycznych w Warszawie i na Mazowszu.
Robert Jędrzejewski – artysta intuitywny i multimedialny, wiolonczelista, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Inicjator konferencji NOWY SENS MUZYKI. Ma na koncie liczne prezentacje i kooperacje artystyczne w kraju, a także w Europie, USA, Kanadzie i Singapurze.
Część 2: Miejsca niemożliwe, Sylwia Hanff & Marzena Brzezińska
Koncepcja, reżyseria i wykonanie: Sylwia Hanff & Marzena Brzezińska, Muzyka: Pierre Boeswillwald. Performans jest ostatnią częścią projektu Beksiński_Butoh inspirowanego malarstwem Zdzisława Beksińskiego.
„Interpretację tego, czym są »miejsca niemożliwe« chcemy pozostawić widzom. Nas interesuje przede wszystkim to, czym jest spotkanie ze sobą i z drugą osobą w miejscu niemożliwym. Poszukujemy Nieba w miejscach niemożliwych. Nawet jeśli są mroczne jak surrealistyczne przestrzenie obrazów Beksińskiego”.
Sylwia Hanff i Marzena Brzezińska
Sylwia Hanff – magister filozofii UW,pionierka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych tancerek butoh w Polsce, choreografka, reżyserka. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh, stworzyła ponad 20 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Dyrektorka Artystyczna Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marzena Brzezińska – tańczy od 1994 roku. Ukończyła Kurs Choreografii Scenicznej pod kierownictwem Iwony Olszowskiej (Kraków 2015) oraz Kurs Choreografii Eksperymentalnej Choreografia w Centrum, organizowany przez Fundację Burdąg i Centrum w Ruchu. Tańczyła w wielu zespołach oraz współtworzyła „Sztab Twórczy” – projekt, którego byłam pomysłodawczynią. Z Teatrem Limen Butoh współpracuje od 3 lat.
Część 3: Noc, która płonie dzień
Grupa Laboratorium Kultury Czynnej. Opieka artystyczna: Sylwia Hanff i Roman Woźniak. Asystentka: Marzena Brzezińska. Muzyka: India Czajkowska. Performerzy: Agata Sokół, Agnieszka Jaglarska, Beata Tyrcha, Łukasz Kamiński, Magdalena Jakubów, Magdalena Krawczyk, Maja Radecka
Performans powstał w ramach projektu Nie wie, kim był Grotowski. Laboratorium kultury czynnej. Istotą projektu był moderowany proces twórczy, podczas którego uczestnicy poszukiwali własnych form w języku współczesnych sztuk performatywnych. Motywem, wokół którego toczyły się artystyczne działania, było ’11. Przykazanie – Nie bądź obojętny_a”…
Warszawski Teatr Limen Butoh prowadzony przez Sylwię Hanff istnieje od 2002 roku. Dotychczas zrealizował ponad 20 spektakli i projektów oraz wiele etiud i improwizacji prezentowanych w Polsce i za granicą. TL pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z artystami różnych dziedzin sztuki.
Anna Ventura Natsuki Kesseki [Nieobecność]
Anna Ventura Natsuki – hiszpańska artystka mieszkająca we Francji. Po zdobyciu wykształcenia w dziedzinie tańca i scenografii w Teatro del Teatre w Barcelonie i The Place w Londynie, artystka przeprowadziła się do Francji, gdzie w 1991 roku założyła L’Universelle Ilustracja Danse Compagnie. W swoich spektaklach łączy techniki audiowizualne, filmowe i multimedialne z ruchem na przecięciu tańca współczesnego, flamenco i butoh. Jej dzieła prezentowane są we Francji i na wielu wydarzeniach międzynarodowych.
Współpracowała z Carlottą Ikedą i Ko Murobushim w Ariadone – jednym z najsłynniejszych zespołów butoh, mającym siedzibę we Francji. Od 2016 roku kieruje projektem FPOCI dziedzictwa choreograficznego twórczości Carlotty Ikedy i stworzył LPAM –
Laboratorium Praktyk Artystycznych w Mutacji w La Bisbal d’Ampurda w hiszpańskiej Kataloniiroku.
Wykład SU-EN w języku angielskim: Body and the World
W swoim wykładzie/choreografii SU-EN zaprezentuje wizję artystyczną zespołu SU-EN Butoh Company. Artystka przedstawi także swój rodowód artystyczny w kontekście genealogii butoh oraz metody twórczej (SU-EN Butoh Method). Prezentacja zostanie uzupełnina materiałem zdjęciowym i fragmentami rejestracji spektakli, dzięki czemu widzowie będą mogli posmakować tego, czym jest wszechświat SU-EN Butoh Company.
Cały program Festiwalu Butohpolis 5-12 sierpnia:
https://www.facebook.com/events/631684664110072
***
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych, Teatr Limen Butoh
Partnerzy: Teatr Akt, Fort Mokotów, Schodki, Pół na Pół
Patroni medialni: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, ButohSfera, Fundacja Performa
Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl