Warszawa/„Cały czas w formie”: Polen Performance – wykład performatywny

Zdjęcie: Warszawa/„Cały czas w formie”: Polen Performance – wykład performatywny

Fot. Katarzyna Machniewicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Studio teatrgaleria zaprasza na wykład perfomatywny w wykonaniu Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak), który odbędzie się w ramach wystawy Cały czas w formie. Nawiązując do własnych działań jako zakontraktowanych usługodawców dla artystycznych instytucji, Justina Los i Mikołaj Sobczak opowiedzą o swojej akcji Deutschlandtransport. W 2016 roku, z okazji trzydziestej piątej rocznicy słynnego daru Josepha Beuysa dla łódzkiego Muzeum Sztuki, artyści przyjechali do Museum Kunstpalast w Düsseldorfie w drewnianej skrzyni. Przekazali ją do muzealnej kolekcji wraz z dokumentacją swych działań.

Cały czas w formie prezentuje projekty artystów w postaci interaktywnej instalacji (Tymek Borowski), prac na papierze (Agnieszka Kurant & John Menick) i performansu (Zuza Golińska i Iza Szostak). Wystawa dotyczy problemu kolektywnego wysiłku oraz rekreacji we współczesnej, zautomatyzowanej rzeczywistości. Rozwinięciem wystawy jest seria spacerów performatywnych w przestrzeni Placu Defilad.

Na czas trwania wystawy Zuza Golińska oddaje swoją nową instalację w użytkowanie widzom. Artystka analizuje kwestie aktywnego wypoczynku, dyscypliny i kontroli.

Prototyp generatywnej aplikacji zaprojektowanej przez Tymka Borowskiego o nazwie seed to żywy, dynamiczny pejzaż świata materialnego wyświetlony w rozdzielczości 4K. Jest to interaktywne medium, które ma służyć zmysłowemu stymulowaniu użytkowników, ułatwiając im odprężenie w biurze lub domu.

Wpatrując się w ekrany urządzeń, ludzie uwalniają się od konieczności fizycznego kontaktu z innymi. Jednocześnie odruch sprawdzania powiadomień i ciągła aktualizacja sprawiają, że tylko do pewnego stopnia można scedować czynności na technologię. Cały czas w formie prezentuje projekty artystów w postaci interaktywnej instalacji, prac na papierze i performansu, wokół tematów m.in. kolektywnego wysiłku i pozornej rekreacji w zautomatyzowanej rzeczywistości.

Linia produkcyjna to seria prac Agnieszki Kurant, które powstają od 2016 roku we współpracy z Johnem Menickiem. Rysunki zostały przeniesione na papier przez robotyczne ramię przy użyciu opracowanej przez artystów aplikacji. Są one rezultatem zleceń wykonanych przez anonimowe osoby, które pracują dla serwisu Amazon Mechanical Turk. AMT to crowdsourcingowa agencja pracy na żądanie, zlecająca ochotnikom – internautom proste czynności, których wciąż nie są w stanie wykonać sztuczne inteligencje. Inspiracją dla Jeffa Bezosa, założyciela AMT, była osiemnastowieczna maszyna do gry w szachy Wolfganga von Kempelena, która okazała się mistyfikacją – ukryty wewnątrz szachista sterował jej ruchami. Linia produkcyjna ujawnia korporacyjne metody wykorzystywania globalnej siły roboczej. Wykonawcy Linii produkcyjnej otrzymali piętnaście razy wyższą stawkę niż przeciętne wynagrodzenie w AMT, kształtujące się na poziomie jednego dolara za godzinę.

Artyści: Tymek Borowski, Zuza Golińska, Agnieszka Kurant & John Menick, Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak), Iza Szostak

Otwarcie: 12 czerwca 2017, godz. 19.00

Kurator: Romuald Demidenko
Współpraca: Igor Sekuła

Czas trwania wystawy: 12 czewrca – 9 lipca 2017

Twórcy specjalne podziękowania kierują do Galerii BWA w Tarnowie, gdzie projekt Cały czas w formie miał swój początek w 2016 roku jako wystawa Cały czas w pracy. Wystawie towarzyszy publikacja wydana przez Galerię Labirynt w Lublinie.

Więcej: www.teatrstudio.pl/galeria-studio/caly-czas-w-formie/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Studio teatrgaleria, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close