Warszawa: Centralna Scena Tańca wieczór 2 – „Życie w sieci”: „Lunar” i „Niemożliwe jeszcze bardziej”

Zdjęcie: Warszawa: Centralna Scena Tańca wieczór 2 – „Życie w sieci”: „Lunar” i „Niemożliwe jeszcze bardziej”

„Lunar”, fot. K. Kadis

Mazowiecki Instytut Kultury oraz Fundacja Artystyczna PERFORM zapraszają na dwie taneczne prezentacje. Lunar i premierowy Niemożliwe_jeszcze bardziej stawiają pytania o to, jakich stanów dotykamy, kiedy jesteśmy zanurzeni w wykreowanej rzeczywistości wirtualnego świata. Czym dla nas jest życie w sieci, jakie niesie ze sobą walory, a jakie zagrożenia? Spektakle zaprezentowane zostaną 16 września o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, działające w siedzibie MIK przy ul. Elektoralnej 12.

Wersja do druku

Udostępnij

Centralna Scena Tańca to cykl regularnych wydarzeń artystycznych związanych z tańcem. Zadaniem czwartkowych wieczorów poświęconych teatrowi ruchu i teatrowi tańca w Mazowieckim Instytucie Kultury jest stworzenie możliwości regularnej prezentacji tej dziedziny. Formy ogólnie pojętego teatru ruchu są jednymi z bardziej elitarnych i nowatorskich form sztuki.

W programie wrześniowym, podczas drugiego wieczoru Sceny CST, 16 września o godz. 19.00 zaprezentują się dwie grupy, przedstawiające różne spojrzenie na wirtualny świat, który w ostatnich czasach nabrał zupełnie innego znaczenia. Artyści, włączając pracę z projekcją oraz ciekawą aranżacją światła, stworzą widzom możliwość doświadczania nietypowych stanów i, być może, całkiem nowego spojrzenia na podjęty temat. Wieczór wypełnią spektakl premierowy oraz ubiegłoroczna realizacja. Wejdą ze sobą w sceniczny dialog czy dwugłos, ukazując, jak aktualnym tematem jest wirtualne życie.

Pierwszy z nich to Lunar według koncepcji i w choreografii Olgi Bury. Lunar jest abstrakcyjnym kadrem ruchowym o poszukiwaniu drogi do wolności, wyzwolenia, uwolnienia. Jest próbą odnalezienia siebie w bezkresnym przestworze kosmicznego oceanu. Bardzo ważnym komponentem spektaklu jest światło, to przez jego pryzmat poznajemy światy bohaterów, mocno zarysowane przestrzenie, które przenikają się nawzajem. Zatańczą: Olga Bury, Zuzanna Jeglorz, Karolina Jędrzejko, Marek Szajnar i Mateusz Wierzbicki.

Niemożliwe_jeszcze bardziej to spektakl premierowy, który na deskach Mazowieckiego Instytutu Kultury wytańczy grupa Mufmi w składzie: Dorota Dunder, Ilona Przeciszewska oraz Aleksandra Wierzbicka, która jest także autorką choreografii w przedstawieniu. Twórcy nawiązują w nim do dwóch spektakli/performance’ów, które odbyły się w 2009 roku – Z góry na dół, w którym widzowie prowadzeni przez performerów i muzyków schodzili z szóstego piętra budynku, aż na parter i scenę zatrzymując się na różnych piętrach i oglądając performanse oraz Z Góry na Dół/niemożliwe, który niemożliwy był ze względu na przepisy BHP i nie mógł odbyć się na schodach budynku. Przybrał więc formę „stypy po performansie” połączonej z oglądaniem nagrania poprzedniego pokazu.

Podobna formuła miała być prezentowana widzom w Mazowieckim instytucie Kultury w 2020 roku. Niestety wirus zdecydował inaczej, przebijając swą bezwzględnością nawet przepisy BHP. Stąd tytuł spektaklu, o powstawaniu którego tak mówią jego twórczynie:

– Sytuacja pandemiczna zmieniła nasze plany i Z góry na dół stało się „jeszcze bardziej niemożliwe”. Zaczęłyśmy więc tę podróż z naszych domów. Spotykając się przed ekranami komputerów początkowo snułyśmy fantazję sprowadzania widza po przestrzeniach MIKu tak, jak je zapamiętałyśmy. Z czasem jednak zaczęłyśmy improwizować wokół tematu góry, dołu i tego co pomiędzy w szerszym kontekście – czasem filozoficznym, a czasem poetyckim. Materiał zaczął pączkować, a my szłyśmy za tym, co się pojawiało.

Biogramy twórców oraz informacje o biletach są dostępne na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury: www.mik.waw.pl.

Kurator: Magdalena Brzozowska

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM

Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close