Warszawa/Centrum Sztuki Tańca 2018/Kino Tańca/Ciało mówi: Agata Siniarska „Choreograficzne apokalipsy” – warsztaty

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca 2018/Kino Tańca/Ciało mówi: Agata Siniarska „Choreograficzne apokalipsy” – warsztaty

Fot. z archiwum Agaty Siniarskiej

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach majowej odsłony programu Kino Tańca pt. Ciało mówi, realizowanego jako część projektu Centrum Sztuki Tańca,  odbędą się warsztaty Choreograficzne apokalipsy prowadzone przez Agatę Siniarską. Podczas warsztatów uczestnicy będą zajmować się katastrofami, które tak spektakularnie są wykorzystywane we współczesnym kinie.

O warsztatach:
Kino od wieków zajmuje się apokalipsami, zniszczeniami, plagami, wszelkimi możliwymi klęskami, budując przerażające obrazy pełne efektów specjalnych: ludzie giną, lasy płoną, powietrze zostaje zanieczyszczone, ale to ludzki bohater stawi temu czoła i koniec końców wyjdzie z sytuacji cało. Może i uratuje kilka osób, ale czy w obliczu zniszczeń, których dokona, jego akcja jest godna pochwał? Obrazy, które dotyczą zniszczeń środowiska, zawsze są rozpatrywane z perspektywy człowieka – główny bohater przeżył, to wydaje się punktem kulminacyjnym każdej historii. Obrazy zniszczeń oddalają nasze ciała od ich ciężaru i rozpaczy. Jak zatem, ulegając tym krwawym obrazom, zarówno w kine, jak i w mediach, zbliżyć się do nich w akcie empatii? W proponowanym warsztacie, wykorzystując techniki somatyczne, techniki medytacyjne, techniki świadomego oddechu, sięgając po wiedzę pochodzącą z praktyk tai-chi, kundalini, postaramy się ucieleśnić katastrofy środowiskowe, nie tyle z perspektywy ludzkiej, ale przede wszystkim z perspektywy nie-ludzkiego. Jesteśmy „w tym” wszyscy razem, w ruchu, w którym ciągle i wielokrotnie nieświadomie uczestniczymy. Nie można uciec od problemów naszej planety, nie ma powrotu do czystości, do początku. Nie da się zatrzeć reperkusji, które ludzkość już spowodowała. To nasza odpowiedzialność, by nie uciekać od kłopotów. Anna Tsing nazywa to aktem dostrzegania. To nasza odpowiedzialność. Ten świat na to zasługuje.

Wstęp wolny: zapisy na warsztaty: kinotanca@centrumsztukitanca.eu

Agata Siniarska  – pracuje w obszarze choreografii usytuowanej pomiędzy ciałem a przestrzenią, myślą a wyobraźnią, faktem a fikcją. Interesuje ją wiedza zakorzeniona w różnych porządkach myślowych, która nie stara się wyjaśniać, ale angażować. Jest współzałożycielką female trouble – kolektywu, którego działania oscylują wokół problematyki tożsamości, ciała, feminizmu, przyjemności, afirmacji i miłości. Jest także współautorką Pinpoint TV  – artystycznego projektu badawczego w formacie internetowego programu telewizyjnego.Obecnie Agata skupia się na eksplorowaniu tańca jako cichego aktu zabijania.

***

Kuratorka programu kwiecień-czerwiec 2018: Aleksandra Osowicz

Producentka: Marynia Fekecz

Program „Ciało Mówi” to warsztaty łamiące dotychczasowe stereotypy w myśleniu o tym, czym jest taniec oraz filmy, w których kino tańca łączy się z gatunkiem dokumentalnym. Codzienna rzeczywistość i kamera obserwacyjna płynnie łączą się z poezją ruchu.

Oprócz warsztatów w ramach kwietniowej odsłony Ciało Mówi zostanie pokazany film Marina Abramović w Brazylii (16 maja godz. 19.00).

Więcej informacji

***

Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

Dom Kultury Kadr (miniaturka)

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Warszawa: Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32, sala 307, w godz. 15.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close