Warszawa/ Centrum Sztuki Tańca „EKSPRESJE 02”: Ramona Nagabczyńska „RE//akumulacja”/Meg Foley/Maria Stokłosa „Wychodząc do działania – Action is Primary”

Zdjęcie: Warszawa/ Centrum Sztuki Tańca „EKSPRESJE 02”: Ramona Nagabczyńska „RE//akumulacja”/Meg Foley/Maria Stokłosa „Wychodząc do działania – Action is Primary”

Ramona Nagabczyńska „RE//akumulacja”. fot. Magda Mosiewicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury zagości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywać się będą spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

19.00 – Centrum w Ruchu – Ramona Nagabczyńska RE//akumulacja

Czas teraźniejszy to czas powielania, polepszania, powiększania i pytania: „Co zrobić ze skumulowanym materiałem?”. Czas teraźniejszy to czas, kiedy akumulacja znaczy co innego niż w latach 70., kiedy Trisha Brown tworzyła swoją słynną pracę i metodę twórczą. Czas teraźniejszy to czas rewizji i recyklingu. To czas dialogu z kontekstem, historią, postaciami, których się nigdy nie spotkało i nie spotka w sensie fizycznym. To czas dialogu pozbawionego hierarchii i kompleksów. Pozbawiam się złudzeń. Nie ma mnie w sensie artystycznym. Jest tylko odtwarzanie, przetwarzanie, remiksowanie, powielanie cząstek innych. Totalna, nowoczesna mechanizacja, która pozwoli mi dotrzeć do was i do siebie.

choreografia i wykonanie: Ramona Nagabczyńska

muzyka: Alexander Zekke

projekcje: Miguel Nieto

światła: Jan Cybis

czas trwania: 45 minut

produkcja: Komuna//Warszawa we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca

premiera: 9 czerwca 2012, Komuna//Warszawa

 

20.30 – Fundacja Burdąg – Meg Foley/Maria Stokłosa Wychodząc do działania – Action is Primary

 

Spektakl powstał w Filadelfii według koncepcji Meg Foley. W 2012 Maria Stokłosa i Meg Foley spotkały się w Filadelfii. Zainteresowane podobieństwem swoich praktyk choreograficznych doprowadziły do ponownego spotkania rok później w Centrum w Ruchu w Warszawie i w Burdągu na Mazurach. W 2015 Maria Stokłosa została zaproszona przez Meg Foley do projektu mającego na celu rozwinięcie jej praktyki improwizacji tanecznej o nazwie Action is Primary. Przez pół roku Maria Stokłosa wraz z Meg Foley, Kristel Baldoz i Annie Wilson ćwiczyła i rozwijała tę praktykę. Rezultatem było  ponad 30 spektakli z ich udziałem, opartych na praktyce Action is Primary, które odbyło się w kwietniu 2016 w Icebox Project Space w Filadelfii. Po zakończeniu projektu Meg Foley udostępniła swoją praktykę Marii, Kristel i Annie do dalszego rozwoju i indywidualnej interpretacji.

„Jesteśmy rozpięci pomiędzy zapadaniem się w siebie, a wypluwaniem na zewnątrz. W jaki sposób możemy zaangażować się w to, co jest już obecne, przywołać nasze wnętrze na zewnątrz, a tłu pozwolić stać się pierwszym planem?”

Występuje: Maria Stokłosa

Więcej o wszystkich spektaklach i warsztatach na:

www.centrumsztukitanca.org
oraz na www.facebook.com/cstwarszawa/

Koordynator z Mazowieckiego Instytutu Kultury: Magdalena Chabros, tel. 22 586 42 04, m.chabros@mik.waw.pl

Bilety: 20 zł

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)

MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12. Pierwsza prezentacja o 19.00, druga o 20.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close