Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: „Dances with Sculptures” – wystawa

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: „Dances with Sculptures” – wystawa

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, wystawa "Dancing with sculptures", materiały nadesłane przez organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt Dances with sculptures realizowany przez artystę i historyka sztuki Piotra Janowczyka dla Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, tancerzy oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby.

Na wystawie w Galerii ELEKTOR zostanie przedstawiona dokumentacja filmowa i fotograficzna ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą Augusta Zamoyskiego Ich dwoje. Do udziału w projekcie zaproszona została jedna z najciekawszych w Polsce par wykorzystujących technikę ruchu Movement: Marta Zinserling i Michał Baba Baciński. Na wystawie będzie można też zobaczyć dokumentacje oryginalnych rzeźb Augusta Zamoyskiego wykonaną przez Piotra Jamskiego.

Równo sto lat temu, w 1919 roku, młody August Zamoyski, zafascynowany futuryzmem podjął pierwsze próby wykonania rzeźby Ich dwoje.  Do tematu powracał wielokrotnie, realizując cykl prac pod tym samym tytułem. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX w. Tłem powstania tych prac jest związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą SACCHETTO, która eksperymentowała z tańcem formistycznym. Ich burzliwy związek  odcisnął silne piętno na twórczości artysty, a praca Ich dwoje to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby!

 

Movement: Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

Wideo i fotografie tancerzy: Piotr Janowczyk

Fotografie rzeźb: Piotr Jamski

Piotr Janowczyk

Plastyk i historyk sztuki.  Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt Street Art Summer. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronie: www.centrumsztukitanca.eu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, Galeria ELEKTOR, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close