Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Kino Tańca/„Focus na taniec”: 10 krótkometrażowych filmów tanecznych z selekcji konkursu „Dances with Camera”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Kino Tańca/„Focus na taniec”: 10 krótkometrażowych filmów tanecznych z selekcji konkursu „Dances with Camera”

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Kino Tańca, kadr z filmu "Traversere", materiały własne organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Kino Tańca w 2019 roku Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spotkania z filmami dokumentalnymi o tańcu, które będą prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten  koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

W lipcowej odsłonie Kina Tańca Centrum Sztuki Tańca zaprasza na wyjątkowy program składający się z 10 krótkometrażowych filmów tanecznych, które znalazły w oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu Dances with Camera z 2019 roku. Są to zarówno filmy fabularne, jak i eksperymentalne, przemawiające różnorodnymi językami filmu i choreografii, wyselekcjonowane spośród najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji powstałych w ciągu ostatnich trzech lat.

Będzie to pokaz pełen zaskakujących kontrastów – nie zabraknie w nim filmów iskrzących humorem, ale też propozycji poważnych i skłaniających do refleksji, a przede wszystkim – bogactwa estetycznych i kinestetycznych doświadczeń.

Regina Lissowska-Postaremczak

Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.

Wstęp wolny

Program:

La Volière (The Aviary)

Reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2017 / 14’

Dwoje kochanków spotyka się w szaleńczym tańcu. To metaforyczny, a zarazem pełen pasji obraz, przedstawiający różne odcienie miłosnej fascynacji.

Reżyseria: Vincent René-Lortie

Produkcja: Telescope Films

Trailer: https://vimeo.com/243687055

Altera

Reż. Baptiste Rouveure / Francja / 2018 / 11’

Altera to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując echa życia tylko w naszym własnym odbiciu?

Reżyseria: Baptiste Rouveure

Produkcja: Anonymous Animals

 

Bailaora

Reż. Rubin Stein / Hiszpania / 2018 / 15’

Wojna. Dziecko. Sen. Bailaora jest trzecim i ostatnim krótkim filmem w słynnej trylogii Rubina Steina Luz & Oscuridad.

Reżyseria: Rubin Stein

Produkcja: Nirvein Films

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=8q2CJIV5ZJ4

Vanitas

Reż. Vinícius Cardoso / Brazylia / 2017 / 6’

W piekle Boscha została skazana na przyglądanie się własnemu odbiciu. Na zawsze. Potępiona przez swoją próżność, sama jest próżnością. Duch, który wędruje przez ciemność Ogrodu Rozkoszy Ziemskich. Ona jest vanitas.

Reżyseria: Vinícius Cardoso

Produkcja: 99Motions Production

Trailer: https://vimeo.com/237421244

Waiting for Color

Reż. Kosta Karakashyan / Bułgaria/USA / 2018 / 7’

Dokumentalny film taneczny, ukazujący okrutną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji. Film został zainspirowany zeznaniami z aresztowań, tortur i szantażu, któremu homoseksualni Czeczeni poddawani byli do 2017 roku.

Reżyseria: Kosta Karakashyan

Produkcja: Studio Karakashyan

Competing for Sunlight: Ash

Reż Dagmar Dachauer / Austria / 2017 / 4’

To część z serii krótkich filmów tanecznych, w której bohaterami są różne gatunki drzew i taniec, opowiadające osobliwe krótkie historie. Ash był inspirowany smutnym losem europejskiego jesionu, który reżyserka łączy z osobistą stratą w swoim życiu.

Reżyseria i produkcja: Dagmar Dachauer

Svavar Knutur – The Hurting

Reż. Kay Otto / Niemcy / 2018 / 5’

Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu. Dni mijają mu na sprzątaniu szkoły, a wieczory spędza w miejscowym pubie lub na lotniskach.

Reżyseria: Kay Otto

Produkcja: Antiplot Film

Through the Supermarket in Five Easy Pieces

Reż. Anna Maria Jóakimsdóttir-Hutri / Finlandia / 2017 / 9’

Rodzina stara się przetrwać cotygodniowe zakupy spożywcze i nie rozpaść się. Czy będzie w stanie zdobyć zaopatrzenie i opuścić sklep w komplecie?

Reżyseria: Anna Maria Joakimsottir-Hutri

Produkcja: Tottemo Production

Trailer: https://vimeo.com/216861805

Time Subjectives in Objective Time

Reż. Kati Kallio / Finlandia/Rosja / 2017 / 6′

Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.

Reżyseria i produkcja: Kati Kallio

Trailer: https://vimeo.com/297703975

Traverse

Reż. Marlene Millar / Kanada / 2018 / 13’
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.

Reżyseria: Marlene Millar

Produkcja: Stéla Des Arts//DesCinés

Trailer: https://vimeo.com/262441155

Pokaz realizowany we współpracy z Fundacją Edukacji Kulturalnej AdArte oraz Short Waves Festival.

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

www.adarte.pl

———————-

Współpraca w ramach projektu CST: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja UM FOUNDATION,  Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close