Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Kino Tańca/„Focus na taniec”: „Her Magnum Opus” – reż. Marta Renzi, „Dans la cour de Vivianne Gauthier” – reż. Marie-Claude Fournier

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Kino Tańca/„Focus na taniec”: „Her Magnum Opus” – reż. Marta Renzi, „Dans la cour de Vivianne Gauthier” – reż. Marie-Claude Fournier

Her Opus Magnum, fot. Aileen in Lume

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Kino Tańca w 2019 roku Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spotkania z filmami dokumentalnymi o tańcu, które będą prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten  koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Program prezentuje szerokie spektrum filmowych form, od dokumentów, przez filmy fabularne, po artystyczne eksperymenty, w selekcji uznanych i wielokrotnie nagradzanych produkcji z ostatnich lat. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.

Motywem przewodnim marcowego wieczoru filmowego jest postać mistrza-nauczyciela, dzięki któremu taniec staje się przestrzenią spotkania, budowania relacji i przekazywania wartości, nadających kształt życiu i twórczości kolejnych pokoleń

Organizatorzy cyklu zapraszają na polską premierę niezwykłego, pełnometrażowego filmu Her Magnum Opus. W marcowej odsłonie zaprezentowany zostanie także krótkometrażowy film Dans la cour de Vivianne Gauthier w reżyserii Marie-Claude Fournier – dokumentalny portret charyzmatycznej, 80-letniej mistrzyni tańca, która dzięki swojej pracy choreograficznej i pedagogicznej stała się jedną z ikon haitańskiej kultury.

 

Po projekcji organizatorzy zapraszają na rozmowę z Martą Renzi, reżyserką filmu Her Magnum Opus.

Program:

Dans la cour de Vivianne Gauthier (In the Heart of Vivianne Gauthier) | PREMIERA POLSKA

Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.

Her Magnum Opus | PREMIERA POLSKA

Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.

Marta Renzi

Jest autorką ponad dwudziestu filmów krótkometrażowych, prezentowanych na festiwalach na całym świecie, a ostatnio ukończyła swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny Her Magnum Opus. Nazywana przez magazyn Dancing in the Streets „nieustraszoną odkrywczynią niekonwencjonalnych przestrzeni” dzięki swoim choreografiom site-specific. Renzi w latach osiemdziesiątych tworzyła filmy tańca na zlecenie telewizji publicznej. Siedem razy otrzymała stypendium twórcze NEA, była też rezydentką BogliascoFellow 2013 i  RAW Community Supported Artist 2014. Jest autorką licznych choreografii realizowanych na zlecenie instytucji kultury, m.in. spektakli takich, jak Book of Breath, oraz filmów tańca m.in. Plow Plant Reap, prezentowany podczas festiwalu filmowego Dance on Camera w Lincoln Center w Nowy Jorku. Jej Project Co. wykorzystuje każdą okazję do swobodnego występów w przestrzeniach publicznych, występując w miejscach takich jak Central Park Summerstage i Jacob’sPillow.

Regina Lissowska-Postaremczak

Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.

***

Dans la cour de Vivianne Gauthier (In the Heart of Vivianne Gauthier)

Reż. Marie-Claude Fournier | Canada, Haiti | 2017 | 12 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/223534698

Reżyseria: Marie-Claude Fournier

Scenariusz: Marie-Claude Fournier, Andrew Bigosinski

Zdjęcia: Marco Saint-Juste

Montaż: VéroniqueBarbe

Dźwięk: Dominique Frantz, Marc Tawil

Obsada: Vivianne Gauthier

Produkcja: Paula Hyppolite, Production Company Cine Services / Cine Institute (Jacmel Haiti)

Niczego nie żałujcie – mówi Vivianne Gauthier, siedząca w swoim „domku z piernika”, w którym mieszka od ponad 80 lat. Silna, energiczna, zdyscyplinowana i jedyna w swoim rodzaju  ta choreografka i nauczycielka tańca zbudowała swoje życie na swój własny sposób, stając się symboliczną postacią haitańskiej kultury. Dokumentalny film jest portretem tej uroczej kobiety, którą ekipa filmowa odwiedza w jej słynnej willi w Port-au-Prince.

Her Magnum Opus

Reż. Marta Renzi | USA | 2017 | 61 min.

PREMIERA POLSKA

Trailer: https://vimeo.com/216688852

Strona: https://www.hermagnumopus.com/

Scenariusz i reżyseria: Marta Renzi

Zdjęcia: Charles Caster-Dudzick, Cari Ann Shim Sham, KalToth

Montaż: Marta Renzi

Muzyka: Lev Zhurbin

Dźwięk: Caleb Townsend, Heather Gross

Produkcja: And Dancers, Inc, Paul Galando

Obsada: Aileen Passloff, Arthur Aviles, Aislinn MacMaster, Andy Chapman, Blakeley White-McGuire, Tina Vasquez, Esme Boyce, Rob Sorrentino, Maya Tacon, Deborah Tacon, Amos Wolff, Lorenzo Wolff, Kate Steinberg, James Desmond, Paul Galando, Max Kumangai.

Her Magnum Opus to znakomity pełnometrażowy debiut fabularny wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej reżyserki i choreografki Marty Renzi, w której twórczości tancerze zawsze byli przede wszystkim ludźmi. Film jest odą reżyserki do kreatywności i wspólnoty, w której swobodna narracja jest niemal w całości zrealizowana poprzez ruch i muzykę. Niczym postaci ze Snu nocy letniej, bohaterowie filmu wplatują się w akcję, osnutą wokół spotkania po latach i wspólnej biesiady. Przewodniczką uroczystości jest Aileen Passloff, siwowłosa i żywiołowa mistrzyni tańca, grająca wersję siebie. W gronie jej gości znajduje się oddany młodszy przyjaciel (tancerz Arthur Avilés), tancerka w ciąży, młoda para szukająca porady, a nawet książę z bajki, który wyskakuje ze sterty jesiennych liści. To pełna uroku mieszanka magicznego realizmu i improwizowanej naturalności. Film rozwija się w sielankowej scenerii plaży, lasu, wiejskiej rezydencji, która zdaje się podtrzymywać emocjonalne więzi tej grupy, będąc dla nich źródłem inspiracji i pocieszenia.

———————-

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close