Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: Paulina Święcańska, Marek Klajda „EXIT”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: Paulina Święcańska, Marek Klajda „EXIT”

fot. D. Yusupov

Wersja do druku

Udostępnij

EXIT to wyjście, odejście, zmiana. Nie jest ważne, dokąd te drzwi prowadzą. Ważne, że trzeba przez nie przejść. EXIT to patrzenie ku nowemu i powolne pozostawianie starego za sobą. Co zostaje za nami? Przekleństwa niewinności, Wichrowe wzgórza i Spragnieni miłości. Czasami to wyjście jest bolesne, traumatyczne i smutne, a czasami kojące i uwalniające. Każdy z twórców spektaklu zaznaczył w nim swoją osobistą historię końca. Teraz czas na widza. Czy także przeżywa taki moment? Może znajdzie w sobie odwagę, aby ten czas rozpocząć. A może to już za nim… Wychodzenie, kończenie, EXIT.

Spotkanie pospektaklowe poprowadzi Julia Hoczyk.

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Paulina Święcańska i Marek Klajda
Plakat i wideo:
Piotr Janowczyk
Światło: Romuald Woźniak
Muzyka: kolaż
Kostiumy: Katarzyna Silewicz
Premiera: 7 marca 2019, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury

czas trwania: 40 minut

Paulina Święcańska

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki oraz studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pedagożka i instruktorka tańca współczesnego, uznana przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka kulturoznawstwa w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie oraz kinetografii R. Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Menadżer Kultury oraz Produkcji Teatralnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca, a także programu Stary Browar Nowy Taniec Fundacji Art Stations Foundation. Autorka tekstów i referentka międzynarodowych publikacji naukowych na temat tańca w Pradze Czeskiej, Bilbao i Lizbonie. Obecnie współtworzy Fundację Artystyczną PERFORM, poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne, pracując z artystami różnych kierunków i profesji.

Marek Klajda

Na co dzień przedsiębiorca i Konsul Honorowy Republiki Mauritiusu. Jego największa pasja to ruch. Od ponad 30 lat trenuje oraz uczy wushu i qigong. Dwukrotny mistrz Polski wushu. Woził nieustannie swoje córki na tańce. W końcu się tym znudził i pewnego razu po prostu dołączył do zajęć. I tak już zostało. Zajmuje się kontakt improwizacją oraz techniką Modal Underground, współpracując z Thierrym Vergerem.

Piotr Janowczyk

Kurator, plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Pracownią Ilustracji w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w radiu TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie, realizując projekt „Street Art Summer”. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych. Mówca TEDx 2017.

Romuald Woźniak

Uprawia rzeźbę, scenografię, instalacje przestrzenne, reżyserię światła. Od kilkunastu lat główne pole jego aktywności to spektakle teatru narracji wizualnej i działania performatywne. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich spektakli będących sumą jego doświadczeń rzeźbiarskich, performerskich i scenograficznych. W spektaklach tych jest twórcą scenariuszy, reżyserem, scenografem, autorem koncepcji światła i ruchu. W 1993 roku wraz z Marcinem Jarnuszkiewiczem założył Teatr Academia, początkowo działający przy katedrze scenografii ASP, a od 1999 roku na warszawskiej Pradze, stając się ważnym punktem kultury alternatywnej w stolicy. Tu zrealizował swoje autorskie spektakle, a także popularyzował twórców z obszaru teatru tańca i narracji wizualnej. Teatr Academia zakończył działalność w 2018 roku. Romulad Woźniak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował na Wydziałach Scenografii i Rzeźby. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych. Piastował funkcje Prodziekana Wydziału Rzeźby i Kierownika Katedry Działań Przestrzennych.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Partner projektu 2016 i 2019: Mazowiecki Instytut Kultury

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

Prawa autorskie

Klauzula zgody na wykorzystanie wizerunku uczestnika imprezy organizowanej przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Każdy uczestnik biorący udział w imprezach organizowanych przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / CST wyraża zgodę na rozpowszechnianie, w celach promocji CST, swojego wizerunku w filmach i zdjęciach zrealizowanych podczas wydarzeń, w których dobrowolnie uczestniczył zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. nr 90,poz. 631,z późniejszymi zmianami). W przypadku braku takiej zgody uczestnik imprezy organizowanej przez CST informuję organizatora przed rozpoczęciem imprezy, w której dobrowolnie uczestniczy.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close