Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Polska Sieć Tańca 2019: Living Space Theatre „Kaj Dzias” – warsztaty do spektaklu

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Polska Sieć Tańca 2019: Living Space Theatre „Kaj Dzias” – warsztaty do spektaklu

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Living Space Theatre i Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zapraszają w dniach 20 i 22 maja (godz. 18.00-21.00) na dwudniowe warsztaty przygotowujące do udziału w dwóch scenach spektaklu Kaj Dzias. Spektakl zostanie zaprezentowany 23 maja 2019 roku o godz. 19.00 w ramach Polskiej Sieci Tańca (pierwszej, sformalizowanej sieci centrów wspierających sztukę tańca, opartej na współpracy dwunastu ośrodków w całej Polsce) oraz projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich (od 14 roku życia) zainteresowanych teatrem, tańcem współczesnym, śpiewem, improwizacją taneczno-aktorską oraz połączeniem ruchu z głosem, ale przede wszystkim otwartych na nowe doświadczenia i chętnych do wystąpienia na scenie z aktorami.

Prowadzący: Grzegorz Łabuda, Jakub Margosiak – twórcy Living Space Theatre, absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Rezerwacja miejsc: contact@livingspacetheatre.com (limit miejsc: 20 osób)

Uczestnicy powinni być dyspozycyjni w terminach: 20 i 22 maja 2019 roku, godz. 18.00-21.00 oraz 23 maja 2019 roku, godz. 19.00 (udział w spektaklu). Dla uczestników warsztatów wstęp na spektakl wolny.

Program wieczoru CST 23 maja 2019, godz. 19.00:

Showreel / Urszula Bernat-Jałocha (35 min.)

przerwa

Kaj Dzias / Living Space Theatre (50 min.)

O spektaklu:

Ten barwny kolaż muzyki, pieśni i tańca jest dla widza niezwykłą szansą do poznania innego świata. Zadajemy sobie pytanie − czy Cyganie mieli określony cel podróży? I co z nami? Wędrówka, jako istotny motyw spektaklu, nie dotyczy wyłącznie Romów. Inspirując się taborami przemierzającymi świat w poszukiwaniu celu, badamy swoje pragnienia, obawy i niepewności, zastanawiamy się nad rolą człowieka w świecie i próbujemy zrozumieć mechanizm dyskryminacji. Obok perspektywy ukazania kultury romskiej – ich pieśni, tańca, języka, energii, poczucia wspólnoty, spektakl porusza wątek hejtu i nietolerancji wobec mniejszości narodowych.

Spektakl powstał z inicjatywy Jakuba Margosiaka i Anny Mikuły, którzy otrzymali stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Tarnowa i Gminy Miasta Tarnów na realizację tego projektu. Stworzony we współprodukcji z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, prezentowany był także w Kluczborku, Krakowie, Świnoujściu, Sejnach, Katowicach, Rudzie Śląskiej i Bytomiu. Otrzymał nominację na najlepszy spektakl teatru offowego w konkursie „The Best OFF” 2018. W 2019 roku prezentowany jest w kilku polskich miastach w ramach programu Polska Sieć Tańca 2019 oraz w miejscowości Płowdiw w Bułgarii w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2019. Do udziału w spektaklu zapraszani są adepci sztuk teatralnych i tanecznych oraz osoby zainteresowane tymi dziedzinami sztuki z danych miejscowości.

Living Space Theatre to teatr założony przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Wydziału Aktorskiego. Określają się jako teatr nomadyczny – bez stałej siedziby i jednej przestrzeni działania, a także jako młodzi artyści podróżujący z miejsca na miejsce, bez zapuszczania korzeni na stałe. Główną formą ekspresji w spektaklach Living Space Theatre jest taniec i ruch jako niewerbalne formy komunikacji pozwalające przełamywać bariery kulturowe, etniczne i inne.

Jakub Margosiak – założyciel Living Space Theatre. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz wolny słuchacz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest w trakcie studiów doktoranckich w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Aktorskim. Ukończył studia aktorskie w Michael Chekhov Academy w Nowym Jorku. Prowadzi warsztaty z Techniki Czechowa w Polsce oraz za granicą, m.in. w Chinach. Występował w spektaklach: Si C’etait ma rue w reż. Pauliny Almeida, Dawida Żakowskiego (Teatr La Pailette, Francja), Collective Jumps w chor. Isabelle Schad (Art Stations Foundation, Poznań), As We Lay Dying stworzonym przez The Bruce High Quality Foundation (BHQF) w ramach benefitu FADA: House of Madness (Watermill Center, Nowy Jork). Jego własne projekty artystyczne to Pomieszczenie zmysłów oraz Prywata konceptualna. Ponadto brał udział w International Summer Program, organizowanym przez Roberta Wilsona w Watermill Center w Nowym Jorku, prowadził warsztaty i wygłaszał prelekcje podczas International Dance Symposium Dancing in the Body of Nature, organizowanym przez International Dance Committee of the International Theatre Institute w ramach 35th ITI World Congress w Manaus w Brazylii. Był asystentem u prof. Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej podczas zajęć Techniki taneczne oraz stypendystą Rektora PWST w Krakowie.

Grzegorz Łabuda – założyciel Living Space Theatre. Absolwent PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Stypendysta  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureat konkursów międzynarodowych. Ukończył Master Course w Workcenter Jerzego Grotowskiego i Thomasa Richardsa w Pontederze, a także intensywny kurs aktorski w Michael Chekhov School of Acting w Hudson w Nowym Jorku. Twórca takich spektkali, jak: Hey! You!, Uroczysko, Kształty. Uczestnik projektu badawczego Joy of discovery w ramach 1st oraz 2nd CEEC-China Summer Dance Camp w Chinach.

***

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakl i warsztaty realizowane w ramach Polskiej Sieci Tańca, której organizatorem od 2019 roku jest Instytut Muzyki i Tańca.

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, w godz. 18.00-21.00

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close