Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Program Animacji CST: Grupa Afar „Pierogi z wiśniami”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019/Program Animacji CST: Grupa Afar „Pierogi z wiśniami”

Centrum Sztuki Tańca Grupa Afar "Pierogi z wisniami" fot. Agata Dudzin

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spektakl Pierogi z wiśniami grupy Afar.

Grupa Afar o spektaklu:

Spektakl Pierogi z wiśniami jest debiutem reżyserskim i choreograficznym nowo powstałej grupy artystycznej AFAR. Zarówno grupa jak i spektakl narodziły się z głębokiej, niemożliwej do opanowania potrzeby dzielenia się ze światem tym, co nam w duszy gra. Nie bez znaczenia był również głód wspólnych działań artystycznych i radość, jaką daje nam przebywanie w swoim towarzystwie. Pierogi z wiśniami są, najkrócej mówiąc, spektaklem o nas. Staramy się opowiedzieć, jak wyglądała nasza droga, co nas fascynuje, co nas ukształtowało i kształtuje nadal. Dzielimy się naszymi traumami i radościami. Zadajemy wiele pytań, które wydają się nam z rodzaju tych najważniejszych. Nie staramy się dawać jednoznacznych odpowiedzi, choć stawiamy pod rozwagę pewne pozytywne tezy wynikające z naszego doświadczenia oraz naszej filozofii życia. Jesteśmy niemal przekonani, że zawsze najważniejsze są: miłość, przyjaźń i taniec i dlatego one wyznaczają kierunek naszych działań nie tylko w tym spektaklu. Każde z nas otworzyło duszę i we wspólnym działaniu, wspólnym ruchem ulepiliśmy, dla wszystkich chętnych pokaźną porcję pierogów, które pod subtelną śmietankową pierzynką, w delikatnym cieście ukrywają serdeczną purpurę wiśniowego nadzienia. Zachęcamy do uważnego spojrzenia na pomijane na co dzień szczegóły, do próby posłuchania tego, co świat ma nam do powiedzenia. Zwróćmy uwagę na mechaniczną, codzienną rutynę okradającą nas z energii i czasu, który płynie nieubłaganie. Spróbujmy pokonać granicę samotności, być może da się być z kimś naprawdę blisko, przeniknąć do szczeliny jego wnętrza. Nie mamy gwarancji, że nasze „danie” będzie naprawdę smakowite, ale nie dowiemy się tego, jeżeli nie spróbujemy.

AFAR

Jesteśmy grupą przyjaciół jednoczących się wokół artystycznych działań scenicznych. Troje na scenie funkcjonujące według równania 2+2= trio. Na scenie występują: Gosia, Magda i Krzysztof, ale AFAR w pewnym egzotycznym języku oznacza CZTERY. Źródłem, z którego wypływają wszelkie konsekwencje funkcjonowania grupy jest doświadczenie przekreślające rutynę, świeżość spojrzenia, na którą zawsze jest czas, przekonanie, że mamy coś ważnego do przekazania oraz nadzieja, że potrafimy to zrobić! Naszym scenicznym językiem jest ruch, twardo walczymy o to, żeby ograniczenia naszych ciał nie wpływały na jasność i jakość przekazu. Nie wstydzimy się swoich lat, twierdzimy jedynie, że spora ich ilość nie nakłada na nas żadnych ograniczeń. Paradoksy są w stanie wygenerować nowe rozwiązania. Paradoks polegający na tym, że mamy spore doświadczenie życiowe i niewielkie sceniczne daje, w naszym przekonaniu szansę, że nasz przekaz wart jest obejrzenia, bo jest szczery, niezmanierowany i niczego nie musi udowadniać Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby dodatkowo był on oryginalny i wysokiej jakości. Spotkaliśmy się w 2016 roku i postawiliśmy na głowach nie tylko nasze ciała, ale i kosmosy. Jesteśmy amatorami, bo kochamy to co robimy, nie grozi nam rutyna ani nuda, bo przecież prawdziwa miłość jest wieczna. Będziemy funkcjonować tak długo jak długo będziemy mieli coś do powiedzenia, jak długo będzie to sprawiać nam radość i jak długo „to coś” żarzy się w naszych sercach.

Małgorzata Czaban mieszka we Wrocławiu, pracuje w hurtowni farmaceutycznej. Mężatka, matka trójki dorosłych dzieci. Taniec był zawsze dla niej pasją, pozwalał okazywać uczucia i przekazywać je innym. Tańczyła wszystko – od tańca ludowego do tańca towarzyskiego. W 2016 roku brała udział w warsztatach Protocialo w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, w prowadzonym przez Paulinę Święcańską projekcie Feel me. Był to przełom, od którego zaczęło się aktywne działanie artystyczne związane z tańcem współczesnym. Od stycznia 2017 roku aktywna uczestniczka projektu MY perRORMAtive SPACE, w którym wraz z innymi uczestnikami projektu ESK brała udział w comiesięcznych performansach odbywających się w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Wzięła udział w dwóch spektaklach wystawionych na scenie Impartu: Alicja w krainie kwantów oraz Pomiędzy, przygotowanych przez grupę artystów z Protociało w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Offowych ZWROT. W 2017 roku na zaproszenie Pauliny Święcańskiej wzięła udział w spektaklu Konstelacje razem z zawodowymi tancerzami, co było niezwykłym doświadczeniem i momentem przełomowym. W 2018 roku brała udział w warsztatach InQubator w Ostrołęce oraz w kończącym je przedstawieniu Motyle. Na początku 2019 roku powstała grupa AFAR, w której razem z Magdą Sztylińską i Krzysztofem Sztylińskim zamierza wspólnie realizować i rozwijać artystyczne wizje. W ten sposób taniec znów zaczął być jej pasją, którą zamierza kontynuować.

 

Magdalena Sztylińska – z zawodu księgowa z dwudziestokilkuletnim stażem pracy. Mężatka z trójką już dorosłych dzieci. Przygodę z tańcem rozpoczęła w 2016 roku od kursu tanga argentyńskiego. W tańcu poszukiwała przede wszystkim piękna i emocji. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wzięła udział w projekcie ProtoCiało prowadzonym przez Paulinę Święcańską Feel me polegającym na wspólnym tanecznym działaniu profesjonalnych tancerek i amatorów w przedziale wiekowym 50+. Od tego zdarzenia zaczęła się jej artystyczna przygoda z tańcem współczesnym. Wraz wyłonioną z ESK grupą taneczno-ruchową ProtoCiało brała aktywny udział w projekcie MY perFORMAtive SPACE polegającym na organizowaniu comiesięcznych performasów nawiązujących do architektury i miejskiej przestrzeni Wrocławia. Jej zainteresowania nauką zaowocowały pomysłem stworzenia warsztatów zajmujących się przełożeniem zasad fizyki kwantowej na ruch. Wzięła udział w spektaklu kończącym warsztaty, zatytułowanym Alicja w krainie kwantów wystawionym na scenie wrocławskiego IMPARTU w ramach I Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Offowych ZWROT oraz spektaklu Pomiędzy wynikającego z kontynuacji działań tego samego zespołu, wystawionego w ramach drugiej edycji festiwalu. W 2017 roku została zaproszona przez Paulinę Święcańską do udziału w spektaklu Konstelacje łączącego taniec doświadczonych zawodowych tancerzy ze sceniczną świeżością dojrzałych amatorów. W 2018 roku uczestniczyła w warsztatach międzypokoleniowych zorganizowanych w ramach 9. Festiwalu Teatralnego InQubator w Ostrołęce, zakończonych prefomatywnym przedstawieniem Motyle . Od 2019 roku wraz z Małgorztą Czaban i Krzysztofem Sztylińskim tworzy   taneczno-ruchową grupę AFAR. Taniec to jej żywioł.

Krzysztof Sztyliński – wrocławianin, żonaty, ojciec trójki dzieci. Szukając nowych życiowych dróg odkrył, ku swojemu zdumieniu, taniec i ruch. Uczestnik warsztatów protoCIAŁO, które radykalnie zmieniły jego spojrzenie na świat, życiowe priorytety, pasje i krąg znajomych. W 2017 roku aktywnie uczestniczył w projekcie MY perFORMative SPACE, w ramach którego co miesiąc realizowane były taneczne performance w architektonicznej przestrzeni Wrocławia. Współtworzył spektakle: Alicja w krainie kwantów oraz Pomiędzy, które na Dolnośląskich Festiwalach Teatrów Offowych ZWROT przedstawiła nieformalna grupa wolnych artystów, kontynuujących tradycje protoCIAŁA. Miał zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spektaklu Pauliny Święcańskiej Konstelacje. Od tego czasu świat stanął na głowie i nic nie jest już takie samo. Następnie z ostrołęckiego InQubatora wyfrunęły na świat Motyle. Wszystko to doprowadziło do narodzin szalonej grupy AFAR, konsekwentnie, w artystycznym współdziałaniu realizującej niekonsekwentne wizje trojga swoich „protoCIAŁOWYCH“ uczestników. Teraz już nie ma wyjścia: taniec, aktywność ruchowa, współczesna sztuka i filozofia pozytywnego patrzenia w przyszłość budują jego własny, oryginalny spektakl życia.

Koncepcja, choreografia, reżyseria oraz kreacja postaci:

Grupa AFAR: Małgorzata Czaban, Magdalena Sztylińska, Krzysztof Sztyliński

Światło: Roman Woźniak

Muzyka: Kolaż muzyczny

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

W tym samym wieczorze także spektakl Obrót, będący rezultatem warsztatów, które Roman Woźniak poprowadził z Zespołem Odstawienia Sztuki (więcej informacji).

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close