
fot. PatMic
fot. PatMic
W ramach Centrum Sztuki Tańca w Warszawie odbędzie się spektakl Pompa funebris w reżyserii i dramaturgii Kasi Pol i Dawida Żakowskiego. Spotkanie po spektaklu poprowadzi Adela Prochyra
O spektaklu:
Monochromatyczna, prześwietlona przestrzeń. Pozamykane w swoich mikrokosmosach postacie, które biernie egzystują obok siebie. Czekają. Czekają na coś? A może już dawno odeszli. Może chcą otrzymać to, czego nie dostali. Są tam razem? Osobno? To ta sama czasoprzestrzeń? Bierne ciało / pasywny umysł.
Pompa funebris to politycznie (nie)zaangażowany spektakl zainspirowany sarmacko-populistycznymi rytuałami celebrowania śmierci z przełomu XVII i XVIII wieku. Stworzony w kontekście globalnej ekologicznej katastrofy, rosnących sił populizmu, a także komunikacyjnej próżni i kryzysu humanitarnego. Twórcy konfrontują widza z pasywnym światem pozbawionym cieni – przeszłości, pamięci i postpamięci, gdzie osobiste mitologie są przetwarzane w mikro ceremonie i pseudo manifestacje.
Czy ludzie mają wpływ na bieg wydarzeń? Czy w ogóle potrafią być ludźmi dla innych ludzi? Czy wolność jest przereklamowana? Czy jakiegokolwiek forma ma sens? Czy bierne przyglądanie się agonii jest nieludzką ignorancją czy sposobem przetrwania?
Pompa funebris to ceremonia życia i śmierci. To swoiste danse macabre, zamknięte w ciągle wirującym kręgu przyczyn i skutków, brudu, oczyszczenia, winy i wybaczenia.
reżyseria, dramaturgia: Kasia Pol, Dawid Żakowski
występują: Magdalena Fibi Dębicka, Vera Popova, Borys Jaźnicki, Dawid Żakowski
scenografia, kostiumy: Kasia Pol
muzyka: Zoi Michailova, Piotr Baranowski
projekt reżyserii świateł: Katarzyna Łuszczyk
reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski
asystent reżysera: Maksymilian Jenkins Markarianc
współpraca: Piotrek Szczygielski, Maciej Tomaszewski, Łukasz Zwoliński
partnerzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, U-47, Komuna/Warszawa, Studium Teatralne
produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Spektakl powstał i jest prezentowany w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32 #L3032, gościnnie wystawiany w Teatrze Soho
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.
Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawida Żakowskiego.
Bilety: 20 zł
————————————————-
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Ilona Trybuła.
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa