Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: Tuka Wach „Deus Ex Running Machina”, „National Body Art”, „Vanitas zdekomponowany”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019: Tuka Wach „Deus Ex Running Machina”, „National Body Art”, „Vanitas zdekomponowany”

Tuka Wach, fot. Iwona Wojdowska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach obchodów trzecich urodzin Centrum Sztuki Tańca w Warszawie oraz konferencji Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku CST zaprasza na spektakle duetu Tuka Wach: Deus Ex Running Machina, National Body Art i Vanitas zdekomponowany.

Spektakl zawiera sceny nagości.

czas trwania: 60 min

Bilety: 20 zł (dla uczestników konferencji CST wstęp wolny)

Deus ex Running Machina

Idea i wykonanie: Tuka

Dźwięk: Opaean  https://opaean.uk

Produkcja: Studium Teatralne, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne

Deus ex Running Machina ma formę performansu, żywych rzeźb ciała zmuszonego do ciągłego biegu, kompozycji projekcji – a wszystko zanurzone jest w machinie dźwięku. Performerka znajduje się w stanie ciągłego biegu, za czymś, przed czymś: goni – twa – trwa. Biegnie według osobistej mapy pamięci, wyobrażeń, przybierając różne postaci, kreuje serię pourywanych narracji. Sama stwarza swój własny komentarz. Próba samo-krytyki ma twarz chóru. Jak w tragedii greckiej. Chór stanowi pośrednictwo między widzami a bohaterem/ką. Rozwiązanie tragedii w postaci deus ex machiny ma charakter otwarty do własnych interpretacji.

teaser

National Body Art (rodzaj twórczej rozgrzewki)

Idea i wykonanie: Tuka Wach

Produkcja: Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne

W symbolicznym akcie niszczenia Tuka Wach wkraczają w sferę dotyczącą (w ich pojęciu) aspektów mitologii polskiej. Kuchnia to przestrzeń bardzo ważna dla nas wszystkich. Tutaj prowadzi się rozmowy istotne. Miejscem improwizacji duetu jest właśnie ta codzienna przestrzeń, w której starają się z głębi swoich polskich trzewi wyrazić skomplikowaną relację do swych korzeni. Białe talerze, płyn do mycia Ludwik oraz Moniuszko stanowią rodzaj wehikułu dla zawieszonych w rozdarciu pytania o tożsamość głosów performerek. National Body Art to niepowtarzalna improwizacja na ciało, głos i dźwięk tłuczonego szkła.

teaser

Vanitas zdekomponowany

Idea i wykonanie: Anita Wach

Wsparcie: Centrum w Ruchu i VN Studio

Vanitas zdekomponowany to minimalistyczna, sytuacyjna instalacja na temat entropii i sił grawitacji. Anita skupia się na momentach ruchu zatrzymywania i utrzymywania równowagi. Wszystko ma tendencję zarówno do ruchu w dół, jak i do ruchu oporu. Performerka podąża za logiką tych sił, pozwala, żeby rzeczy wymykały się spod kontroli i obserwuje, jak siły grawitacji dekomponują starannie zaaranżowane obrazy.  Jej ciało balansuje pomiędzy materialnością obiektów i płynnością ich znaczeń, pomiędzy naturą symbolu i prostotą nagiej natury, pomiędzy osobistą pamięcią i uniwersalnym znakiem. Performerka wywołuje duchy przyszłości, wykonując ruch wstecz ku klasyce malarstwa i dekonstrukcji motywu vanitas.

Anita Wach – tancerka, choreografka, performerka. W latach 1996-2003 pracowała w Śląskim Teatrze Tańca, od 2004 roku dołączyła do Teatru Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii, Mobile Academy (2006) oraz dwukrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku regularnie współpracuje ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa. Współzałożycielka stowarzyszenia Ja Ja Ja Ne Ne Ne, w ramach którego działa duet Tuka Wach.

Magda Tuka – aktorka, performerka, instruktorka teatralna. Ukończyła studia magisterskie na warszawskiej Akademii Teatralnej, otrzymała dyplom Aktora Dramatu w ZASPie. W latach 1997-2007 pracowała w Studium Teatralnym. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej. Od 2009 roku współpracuje z kolektywem Via Negativa. Jest założycielką stowarzyszenia Ja Ja Ja Ne Ne Ne, w ramach którego działa duet Tuka Wach. We wrześniu 2019 roku rozpoczyna studia doktoranckie w Kent University w Wielkiej Brytanii. https://tuka.link/

Tuka Wach https://tukawach.com/

***

Spektakl prezentowany w ramach konferencji CST 2019 Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku.

 

Trzydniowa ogólnopolska konferencja naukowa Taniec w Warszawie. Sztuka tańca i choreografii w XX i XXI wieku to okazja do spotkania się w jednym miejscu badaczy tańca, krytyków, producentów czy artystów, którzy wspólnie dokonają podsumowania, dotyczącego rozwoju tańca i choreografii w Warszawie od początku XX wieku aż do czasów współczesnych. Na konferencję składają się trzy części: naukowa, praktyczna i artystyczna.

Kuratorki:

 

mgr Marta Seredyńska

Kuratorka Konferencji CST 2019: część naukowa

mgr Paulina Święcańska

Kuratorka Konferencji CST 2019: część praktyczna

mgr Agata Życzkowska

Kuratorka Konferencji CST 2019: część artystyczna

***

Współpraca w ramach projektu CST: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Liwia Bargieł, Tomasz Bazan, Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury

ul. Elektoralna 12

00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/

Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa

Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close