Warszawa/Centrum w Procesie 2017: Spotkanie #3 – Ramona Nagabczyńska „MORE”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Procesie 2017: Spotkanie #3 – Ramona Nagabczyńska „MORE”

Fot. Katarzyna Szugajew.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Centrum w Procesie Centrum w Ruchu zaprasza na pokaz pracy Ramony Nagabczyńskiej MORE.

O pokazie:

W 1993 roku Genesis P’Orridge i jego partnerka Lady Jaye Breyer zaczynają proces stopniowej transformacji własnych ciał. Ma ona doprowadzić do sytuacji, w której obydwa ciała nie tylko będą wyglądały tak samo, ale staną się tym samym. Cut-upową metodą P’Orridge i Breyer generują razem nową pandrogyniczną istotę, którą nazywają Breyer-P’Orridge. Jest to część wieloletniego utopijnego projektu „Pandrogyne”.

W 2017 roku Elon Musk zakłada firmę Neuralink, która zaczyna pracować nad bezprzewodowym interfejsem mózg-komputer. Zadaniem mokrej technologii Musk’a jest stworzenie sieci internetowo-mózgowej łączącej ludzki umysł lub wiele ludzkich umysłów z bankiem pamięci cyfrowej. Konsekwencją będzie powstanie środowiska, w którym kategorie tożsamości indywidualnej i zbiorowej zaczną domagać się radykalnej reorganizacji.

Wykorzystując idee realizmu eksperymentalnego, MORE zakłada eksperymentowanie z potencjalnością ciała i myśli, a tożsamość traktuje jako konstrukt o płynnych i negocjowalnych granicach. Narzędziem transformacyjnym są w MORE ruch i zmiana, które pozwalają przekraczać granice podmiotu. Pozwalają sprawdzić, jak performujące ciało zachowa się w nowych, niemożliwych do przewidzenia warunkach. Dają możliwość negocjowania i zmieniania otaczającej je rzeczywistości. Bo co na przykład dzieje się, kiedy nie ma różnicy między intencjami dwóch podmiotów, mimo że ciała pozostają wciąż odrębne?

Interesuje mnie utopijność choreograficznych poszukiwań. Zamierzam testować jak napięcia między ciałami warunkują ich wzajemne relacje w przestrzeni i jak mogą zaburzać granice naszych tożsamości. Będę szukać nowej samotransformującej się figury ruchowej – utopijnego systemu ruchowego. Nowego i z założenia nieustabilizowanego organiczno-syntetycznego organizmu, funkcjonującego na innych niż dotychczasowe zasadach.

Ramona Nagabczyńska

pomysł i choreografia: Ramona Nagabczyńska (z wkładem Magdy Jędry)

wykonanie: Magda Jędra i Ramona Nagabczyńska

Organizator: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

Logo Fundacja Burdąg (miniaturka) Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)

Partner: Wawerskie Centrum Kultury

Logo Wawerskie Centrum Kultury (miniaturka)

Wydarzenie w ramach projektu Centrum w Procesie 2017.

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Więcej o projekcie:

http://centrumwruchu.pl/centrum-w-procesie-pokazy-work-in-progress/

Dojazd:

Stacja kolejki S1 i autobusu 521, PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa-Wawer: Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close