Warszawa/Centrum w Procesie/Radykalna bliskość: Iza Szostak „National Affairs. Sprawy wewnętrzne”

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Procesie/Radykalna bliskość: Iza Szostak „National Affairs. Sprawy wewnętrzne”

Warszawa: Scena Tańca Studio 2017 - odsłona VII "Melancholia"

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum w Ruchu w ramach cyklu Centrum w Procesie i Nowy Teatr w Warszawie zapraszają na premierę spektaklu Izy Szostak National Affairs. Sprawy wewnętrzne. Premiera zainauguruje cykl Radykalna bliskość, który będzie realizowany w Nowym Teatrze od października do grudnia (kurator: Mateusz Szymanówka).

O spektaklu:

Ciało wytwarza przestrzenie ryzyka i zagrożenia. Samo siebie podważa. Jest procesem. Aktantem. Działa. Określa się poprzez efekty i afekty, które wywołuje. Proces osobliwej komunikacji ze światem zaczyna zawsze od siebie: wystawia się, jest niepokorne, nieustannie konstruuje się i rewiduje, dekonstruuje i konstruuje na nowo.

Bywa, że na poziomie somatycznym działa wadliwie, stając się tym samym ciałem niepoprawnym politycznie. Jest subwersywne, przekracza granice wyznaczane przez władzę polityczną oraz kulturową. Uczestniczy we współczesnych rytuałach – świadomie i nie.

Czerpie z różnych kultur i asamblaży – wciąż od nowa wytwarza się z tego, co z nich przechwytuje i przyswaja. Szuka wciąż nowych sposobów komunikacji. Szuka troski i bliskości w sposób, na jaki nie pozwala otaczający je kontekst.

koncepcja i choreografia: Iza Szostak

performans: Julia Stawska aka Girl Zonta, Iza Szostak, ZIPPER, Crawler, Edek

oprawa wizualna: Karolina Mełnicka i Stachu Szumski

muzyka: Kuba Słomkowski

światła: Michał Głaszczka

konsultacje dramaturgiczne: Magda Ptasznik, Michał Grzegorzek

research: Anka Herbut

współpraca produkcyjna: Hubert Prekurat

koordynacja: Maria Sapeta

promocja: Ewa Kędziora

Wydarzenie w ramach cyklu Centrum w Procesie

Organizatorzy: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu

Koproducent: Maat Festival

Partner: Nowy Teatr

Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

Patronat Medialny:
Zwykłe Życie, magazyn SZUM, portal taniecPOLSKA.pl, Teatr Dla Was, e-teatr.pl, RDC Radio dla Ciebie, Wawerskie Centrum Kultury

Roboty dostarczyło: Koło Naukowe Robotyków KNR MEiL PW

Konstruktorzy: ZIPPER: Tomasz Gołaszewski, Rafał Rosołek, Crawler: Adam Sikorski, Konrad Aleksiejuk, Mateusz Baczewski, Edek: Bartosz Grabczak

Ogromne podziękowania dla: Piotr ZONTA Król, Kasia Stawska, Koło Naukowe Robotyków KNR MEiL PW

***

O cyklu Radykalna bliskość
październik-grudzień 2017
artystki: Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Marysia Stokłosa, Iza Szostak
kurator: Mateusz Szymanówka

Radykalna bliskość przygląda się temu, jak współczesna choreografia prześwietla i przetwarza przestrzenne i symboliczne relacje między nami. Czy taniec możemy rozumieć jako operację na społecznych tkankach albo próbę ponownej negocjacji terytoriów, takich jak ciało, teatr czy rzeczywistość polityczna?

Na program składać będą się prace czterech polskich choreografek: premiery National Affairs Izy Szostak i Wycieka ze mnie samo złoto Renaty Piotrowskiej-Auffret, pokaz spektaklu pURe Ramony Nagabczyńskiej i finał projektu Wychodząc od działania Marysi Stokłosy. Pokazom towarzyszyć będą warsztaty dla publiczności oraz debata z udziałem artystek i zaproszonych gości.

Prezentowane spektakle i performansy, chociaż odwołują się do zagarniętych przez ekonomię, religię czy władzę kategorii intymności, miłości, opieki czy współpracy, nie poszukują w nich autentyczności. Chodzi raczej o ćwiczenia z niesubordynacji i konfrontację z istniejącymi poglądami i zwyczajami, które kształtują codzienne praktyki bycia ciałem, bycia w świecie i bycia razem. Poddawanie w wątpliwość relacji między bliskim i dalekim, własnym i cudzym albo znajomym i obcym.

W jakich społecznych rytuałach uczestniczy współczesne ciało? Jak stawiać opór narzuconym nam kulturowym kodom? Czy rewolucja może rozpętać się między mną a tobą?

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:00

Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close