Warszawa/Centrum w Procesie: Ramona Nagabczyńska „Oculus [Shift]” – pokaz work in progress

Zdjęcie: Warszawa/Centrum w Procesie: Ramona Nagabczyńska „Oculus [Shift]” – pokaz work in progress

Fot. Fabien Lédé

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu „Centrum w Procesie” Centrum w Ruchu zaprasza na pokaz work in progress nowego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej Oculus [Shift] (tytuł roboczy). Podczas pracy nad Oculus [SHIFT] Ramona Nagabczyńska eksperymentuje z potencjalnością ciała, negocjuje jego ograniczenia i możliwości, projektuje alternatywną motorykę. Na rozrastającej się wciąż mapie inspiracji towarzyszących projektowi pojawiły się już surrealizm, oldschoolowy horror, współczesne seriale o shapeshifterach, chirurgia plastyczna, techniki kolażu, Erwin Wurm, Patricia Piccinini i Genesis P-Orridge. Porozmawiajmy o tym. Zmiana to ruch. A ruch to zmiana.

Transhumanizm dawno już rozbił tradycyjne sposoby myślenia o człowieku, jego ciele i tożsamości. Wyniosłych antropocentrycznych kategorii wciąż używa się dziś wprawdzie do wyznaczania zabezpieczających granic, ale ciała oraz tożsamości hakuje się dziś cały czas i na różne sposoby – przy użyciu technologii, fantazji, pragnienia oraz spekulacji.

Podczas pokazu pracy w procesie zaprezentowany zostanie fragment materiału ruchowego i metoda twórcza, wykorzystywana w pracy nad Oculus [SHIFT].

dr Sandra Frydrysiak – kulturoznawczyni, badaczka ucieleśnienia i percepcji związana z Uniwersytetem SWPS w Warszawie oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Aktualnie pracuje nad publikacją książkową Taniec w sprzężeniu nauk i technologii, w której patrzy na taniec jako praktykę kognitywną funkcjonującą w szeroko rozumianym paradygmacie art & science.

Weronika Lewandowska – kulturoznawczyni, badaczka nowych mediów i technologii, slamerka oraz kuratorka niezależnych wydarzeń sztuki nowych mediów. Aktualnie obszar jej badań naukowych obejmuje zagdnienia: immersji w środowiskach hybrydycznych, antropologii zmysłów i przeobrażenia percepcji pod wpływem mediów i technologii, dziennikarstwa immersyjnego, edukacji immersyjnej, nowego materializmu performatywnych obrazów oraz narratologii przestrzenni VR.

Dojazd: PKP Międzylesie (kolejką S1 lub autobus 521) lub przystanek Pożaryskiego (autobus 525).


Projekt współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

Wstęp wolny!

***

Pokazy Centrum w Procesie work in progress to prezentacje spektakli w fazie rozwoju. Odbywają się na różnym etapie zaawansowania pracy – mogą być ukazaniem efektów pierwszych poszukiwań choreograficznych, fragmentów, wyników badań, szkicu całości spektaklu lub eksperymentem testującym konkretny pomysł. Prezentacje w Centrum w Ruchu połączone są z otwartymi rozmowami moderowanymi przez gości, osobami profesjonalnie związanymi ze sztuką. Spotkania work in progress dają możliwość sprawdzenia, jak tworzony materiał spektaklu funkcjonuje wobec widza i rozmowy z nim – usłyszenia w jaki sposób prezentowana wersja oddziałuje, co komunikuje, jakie budzi w nim pytania. Połączenie prezentacji i rozmowy pozwala na wkroczenie we wciąż płynną przestrzeń procesu twórczego, zobaczenie pracy na etapie, w którym wciąż możliwe jest rozwijanie jej w różnych kierunkach; poznanie pytań jakie zadaje sobie twórca oraz metod, jakimi się z nimi mierzy. Jest to zaproszenie do wspólnej praktyki patrzenia, słuchania i mówienia o choreografii, o tym, jakie doświadczenie proponuje dana praca i jaką pozycję wobec niej zajmujemy.

Zakochaj się w Wawrze (miniaturka)  Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka) Logo Wawerskie Centrum Kultury (miniaturka)

Logo Centrum w Ruchu (miniaturka) Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum w Ruchu, ul. Żegańska 1a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close