Warszawa: „Ciało w wyobraźni & wyobraźnia w ciele” – warsztaty z Iwoną Wojnicką

Zdjęcie: Warszawa: „Ciało w wyobraźni & wyobraźnia w ciele” – warsztaty z Iwoną Wojnicką

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero zaprasza do udziału w 2-dniowym programie edukacyjnym na podstawie choreografii ze spektaklu I”M Iwony Wojnickiej i Małgorzaty Gajdemskiej. Na warsztat Iwony Wojnickiej złożą składa się cztery bloki tematyczne.

Każdy spektakl to nowa kreacja. Każda kreacja jest wyzwaniem. Każde wyzwanie to poszukiwanie. Każde poszukiwanie to droga. Każda droga to sposób. Każdy sposób to narzędzie. Każde narzędzie to umiejętności. Nowe umiejętności tworzą nową pracę.

Prowadząca o warsztatach:

NOWA KREACJA. Jako Iwona, zabrałam się za tworzenie tańca na podstawie postaci Iwony, księżniczki Burgunda z dramatu Witolda Gombrowicza.

NOWE WYZWANIE. Po kilku próbach i konsultacjach okazało się, że ta postać do mnie nie przemawia, jako Iwona nie mam nic do powiedzenia. Bardzo interesujące, ale w ogóle do mnie nie pasuje.

NOWE POSZUKIWANIE. Bliżej mi natomiast do Małgorzaty z powieści Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa. Ta postać to piękna kobieta, która nocą leci nago nad miastem, prosto na bal u Szatana. Też lubię latać, ale z miotłą nie mam doświadczenia.

NOWA DROGA. Lecieć nago nad miastem? Co autor chciał powiedzieć? W jego wyobraźni Małgorzata jest ciałem wyobrażonym, lżejszym niż powietrze. Współczesna Małgorzata pewnie bardzo lubi latać samolotem. Tak, jak ja.

NOWE NARZĘDZIE. Wenus z piany morskiej, Europa na szalejącym byku i wiele innych postaci było przedstawianych jako nagie kobiety. A latające kobiety? Znalazłam wiele wizerunków, które przedstawiały sylwetki lecące jakby wprost na bal u szatana. Bardzo charakterystyczne wyobrażenia ciała.

NOWE UMIEJĘTNOŚCI. Ale jak przetłumaczyć nagość i latanie na język choreografii? W jaki sposób wyobraźnia inspiruje tworzenie ruchu i tańca. I jaki to ruch? Skąd się wywodzi i dokąd podąża? Czy mogę wykonać ruch, który się zrodził w mojej wyobraźni? Czy mam w ogóle takie mięśnie?

NOWA PRACA. Zrobiłam, mam wszystkie fragmenty, ale teraz pojawia się cała seria pytań: czy to ruch ciągły, nieprzerwany, czy może staccato? Czy teraz bardziej moderato, czy raczej vibrato? Wyobraźnia w ciele czy to wyobraźnia ciała? Nowy język, nowy słownik ruchu. Nowy taniec.

Na warsztaty składają się cztery bloki tematyczne:
– tworzenie, czytanie i tańczenie obrazów
– solidna rozgrzewka na rotacje i wariacje
– układ choreograficzny
– wykonanie tańca do muzyki

Wszystkie ćwiczenia, które uczestnicy wykonają w czasie zajęć pochodzą z programu certyfikowanego Labanowskiej Analizy Ruchu oraz autorskiego programu Iwony Wojnickiej Labanowska Analiza Ruchu w Choreografii,

Warsztaty odbywają się w ramach pracy nad nową produkcją taneczną Małgorzaty Gajdemskiej i Iwony Wojnickiej I”M.
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Zajęcia poprowadzi Iwona Wojnicka –tancerka, choreografka i analityk ruchu. Z wykształcenia socjolog i teoretyk tańca. W latach 2010 – 2013 stażystka w Codarts. W latach 2011 – 2016 studiowała Labanowską Analizę Ruchu metodą Ausdruckstanz w Eurolab w Berlinie. Liderka Kolektywu Artystycznego Format Zero.

Więcej na stronie: www.iwonawo.com

Wstęp: za jeden dzień warsztatowy: 60 zł; za dwa dni: 100 zł

Informacje i zgłoszenia:
Joanna Stasina
joanna.formatzero@gmail.com 
tel. 730 622 328

nr konta: 90 2490 0005 0000 4500 1032 9161
Stowarzyszenie Format Zero
temat przelewu: Iwona Wojnicka – warsztaty I”M, imię i nazwisko uczestnika

Organizatorzy zapraszają również  na nadchodzące pokazy I”M w dniach 910 grudnia o godz. 19.00 w Ośrodku ZAWIROWANIA

Więcej o spektaklu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Akademia Tańca Zawirowania, ul. Wspólna 61 lok. 101, w sob. w godz. 11.00-17.00, w ndz. w godz. 12.00-18.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close