Warszawa: Czerwcowe warsztaty z Iwoną Wojnicką („Anatomia w tańcu”, „Chóry ruchowe”, „Ausdruckstanz”)

Zdjęcie: Warszawa: Czerwcowe warsztaty z Iwoną Wojnicką („Anatomia w tańcu”, „Chóry ruchowe”, „Ausdruckstanz”)

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Format Zero zaprasza do Teatru Academia w Warszawie na warsztaty, które poprowadzi Iwona Wojnicka. W dniach 13-14 czerwca (godz. 18.00-21.00) będą to warsztaty Anatomia w tańcu, natomiast tydzień później, w dniach 20-21 czerwca (godz. 18.00-21.00) warsztaty Chóry ruchowe. Na zakończenie, w dniach 27-29 czerwca, odbędą się warsztaty Ausdruckstanz.

Zapisy: joanna.formatzero@gmail.com

 

O warsztatach:

Anatomia w tańcu

Irmgard Bartenieff mówiła: “it doesn’t matter what you do, but it matters how you do it” (nie liczy się, co robisz, ale jak to robisz). W czasie warsztatu uczestnicy będą  wykonywać ćwiczenia, które pomogą poznać strukturę budowy ludzkiego ciała. W czasie procesu, każdy z uczestników rozpozna swój własny, indywidualny wzorzec poruszania się. Dzięki ćwiczeniom łatwiej będzie zrozumieć potencjał mobilności ruchu w ramach posiadanej struktury mięśniowo-szkieletowej. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego pewne ruchy wykonywać jest im łatwiej,  a inne sprawiają trudność. Dowiedzą się także, za pomocą jakich sposób trudność tę można pokonać.

Warsztaty odbywać się będą w sprzyjającej atmosferze, ponieważ najważniejszym elementem ruchu jest dobry nastrój i pozytywne nastawienie do pracy. Uczestnicy będą poznawać zasady dynamiki, posługując się skojarzeniami, które pozwolą rozwinąć wyobraźnię i umiejętność tworzenia pogodnych i uskrzydlających wizerunków jako podstawy pracy fizycznej.

Od prowadzącej: Wiedza anatomiczną to dla mnie podstawa tworzenia choreografii. Dzięki niej mogę angażować całe ciało do ujawnienia profilu ruchowego. Temat tych warsztatów rozwinęłam na podstawie wieloletniej praktyki anatomii w ruchu. Studiowałam anatomię z książką Anatomia Hatha Yogi na kursach nauczycielskich, a następnie według niej prowadziłam zajęcia. Dalszą praktykę rozwijałam dalej podczas studiów Labanowskiej Analizy Ruchu w Eurolab w Berlinie, w latach 2011 – 2015. Anatomia, to moja pasja.

Koszt: 120 zł

***

Chóry ruchowe

godz. 18.00 – 19.00: rozgrzewka Bartenieff Fundamentals metodą GaGa

Na początku uczestnicy poznają rozgrzewkę Body & Space, składającą się z czterech modułów BESS, czyli Body (ciało), Effort (wysiłek), Shape (kształt), Space (przestrzeń), według programu Laban Institute of Movement Studies. Z jednym małym wyjątkiem, a mianowicie komponentem czasu, czyli „acceleration” (przyspieszenie  i „deceleration” (zwolnienie), co jest bardzo specyficzne dla stylu GaGa Ohada Naharina. Rozgrzewając stawy, uczestnicy poznają ich budowę, a wiedzę tę wykorzystają później praktycznie w tworzeniu grupowego tańca. Po energetyzujących studiach na temat ciała i anatomii w ruchu, przejdą do rozgrzewania naszej prywatnej kinesfery, oraz łączenia kinesfer w procesie grupowym. Praca odbywać się będzie przy muzyce.

godz. 19.00 – 21.00: chóry taneczne 
Czym jest chór ruchowy i jak go zrobić? Uczestnicy uczyć się będą podstaw tworzenia chóru tanecznego. Podstawową inspiracją będzie skala B według Rudolfa Labana tańczona na lewą rękę. Uczestnicy poznają różne rozwiązania techniczne do zagospodarowania przestrzeni i nauczą się ich używać tak, aby osiągnąć „free flow „całej grupy. Metody pracy z ciałem pochodzą z techniki Bartenieff, dlatego prowadząca zparasza również do udziału we wcześniejszych warsztatach Anatomia w tańcu. Chór ma swoją dynamikę grupową, więc zajęcia mogą odbyć się przy obecności minimum 6 osób. Na koniec warsztatów zostanie przygotowany pokaz dla publiczności.

Koszt: 180 złotych

Ausdruckstanz

godz. 18.00 – 19.00: warsztaty Bartenieff Fundamentals

Zajęcia obejmujące zestaw czterech modułów BESS, czyli Body (ciało), Effort (wysiłek), Shape (kształt), Space (przestrzeń), według programu Laban Institute of Movement Studies. Uczestnicy poznają niezwykle popularne w tańcu modern ćwiczenia Bartenieff na rozwijanie zdolności koordynacji ruchowej i percepcji przestrzennej ciała. Zajęcia zaczynają się w ciszy, w parterze, a następnie wychodzą w przestrzeń, rozwijając się wraz z muzyką i improwizacją oraz nawiązywaniem relacji. Dostępne są na każdym poziomie zaawansowania. Praca ma charakter indywidualny, bazujący na propriocepcji i stanowi doskonałą na rozgrzewkę ciała i umysłu.

godz. 20.00 – 21.00: warsztaty Ausdruckstanz 


Ausdruckstanz
– taniec ekspresyjny wywodzący się z Niemiec i nadal tam praktykowany. W czasie zajęć uczestnicy poznają zasady pracy według tej metody, wraz z elementami techniki ruchu. Będą szukać indywidualnego języka ruchu, a także uczyć się dynamiki pracy indywidualnej i grupowej oraz różnic miedzy nimi. Najbardziej zabawne kombinacje zostaną zwerbalizowane lub/i przełożone na sytuację uczestnictwa w targach tańca, podczas których ruch będzie można kupić, sprzedać albo pożyczyć. Zajęcia skierowane są do osób pasjonujących się ekspresją i poszukiwaniem indywidualnej tożsamości ruchowej. Tancerze i indywidualiści bardzo mile widziani.

Wieczór performatywny z udziałem uczestników we środę 29 czerwca o godzinie 20.00

 

Koszt: 225 zł

***

O prowadzącej:

Iwona Wojnicka –Labanowski Analityk Ruchu® w trakcie zdobywania certyfikatu LIMS (Laban Institute of Movement Studies, New York). Tancerka i choreografka. Studiowała Labanowską Analizę Ruchu podczas stażu na Wydziale Terapii Tańcem w CODARTS Academy , w Rotterdamie. Kierownik artystyczny Stowarzyszenia FORMAT ZERO. Tworzyła Butoh Barter oraz Taniec lasu (Z Kan Katsurą i Teatrem CHOREA). Występowała z Teatrem Limen. Tańczyła w Studio Pantomimy Stefana Niedziałkowskiego. Stypendystka Grundtviga oraz Ministerstwa Kultury i DziedzictwaNarodowego. Teoretyk tańca, socjolog oraz instruktor rekreacji metodą hatha-jogi. Pracuje nad doktoratem artystycznym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

www.iwonawo.com

www.formatzero.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Warszawa: Teatr Academia, ul. 11 Listopada, w godz. 18.00-21.00: Anatomia w tańcu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close