Warszawa: Dominika Jarosz „Loda Halama – solo impresje”

Zdjęcie: Warszawa: Dominika Jarosz „Loda Halama – solo impresje”

Dominika Jarosz. Fot. Duet BroDa

Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie zaprasza na pokaz choreograficzny w stylu Lindy Hop i flamenco. W pokazie Loda Halama – solo impresje Dominiki Jarosz zostały wykorzystane wspomnienia Lody Halamy z książki Moje nogi i ja. Będzie można także usłyszeć jeden z przedwojennych przebojów napisanych specjalnie dla artystki, A ja mam nogi, we współczesnej aranżacji kompozytora i pianisty Jakuba Pałysa. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

„Dzięki projektowi mogłam poznać tancerkę, która w przedwojennej Warszawie zyskała niezwykłe uznanie. Rzesze warszawiaków ciągnęło do teatru właśnie dla niej. Czym czarowała Warszawę Loda Halama? Do legendy przeszły jej nogi, ale należy pamiętać, że przede wszystkim była to artystka wszechstronna. Szeroki wachlarz umiejętności tanecznych, wokalnych i talent aktorski sprawił, że to właśnie z jej legendą chciałam się w tym projekcie zmierzyć”. – mówi Dominika Jarosz, autorka projektu, performerka, wokalistka, tancerka, kompozytorka, freelancerka.

Pokaz składa się z kilku scen, w których pojawiają się choreografie w stylu Lindy Hop (tańca swingowego z lat 20. i 30. poprzedniego stulecia) do utworu zagranego przez orkiestrę Edwarda Czernego czy flamenco do utworu Asturias Isaaka Albeniza, inspirowane archiwalnymi filmami (Fredek uszczęśliwia świat, Prokurator Alicja Horn) oraz zdjęciami artystki wykonanymi między innymi przez Benedykta Dorysa czy Maurice’a Seymoura. W pokazie zostały wykorzystane wspomnienia Lody Halamy z książki napisanej przez nią samą, Moje nogi i ja, dotyczące jej relacji z ojcem, z drugim mężem – Georgesem, oraz mężczyznami-artystami, których miała okazję spotkać na swojej drodze.

„Poza muzyką oryginalną, pojawiają się w pokazie moje autorskie utwory, które wypłynęły spod moich palców w trakcie pracy nad projektem” – mówi Dominika Jarosz

W pokazie udział biorą: Dominika Jarosz (koncepcja pokazu, choreografia, muzyka oryginalna), Kuba Pałys, Katarzyna Tekielska (nagrania),  Paweł Głogowski, Maria Porzyc (projekcja); współpraca choreograficzna przy duecie: Filip Wencki  oraz Karolina Łucznik (konsultacje flamenco).

Projekt powstał dzięki półrocznemu stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawy na rok 2020: „LODA HALAMA – tancerka, która zachwyciła Warszawę”.

Dominika Jarosz. Fot. Hektor Werios Photography

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •
04.11.2021 Czwartek

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektroralna 12

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close