Warszawa: Dwa warsztaty improwizacji kontaktowej. Prowadzenie: Andrzej Wożniak, Natalia Oniśk

Zdjęcie: Warszawa: Dwa warsztaty improwizacji kontaktowej. Prowadzenie: Andrzej Wożniak, Natalia Oniśk

Wersja do druku

Udostępnij

ndrzej Woźniak i Natalia Oniśk zapraszają na dwa warsztaty improwizacji kontaktowej: dla osób początkujących ( oraz zaawansowanych.

 

Warsztat dla osób początkujących – sobota, 15 sierpnia

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane improwizacją kontaktową, które chcą poznać nasze podejście do tej techniki ruchu i poczuć się pewniej tańcząc. W ciągu tego kilkugodzinnego warsztatu przyjrzymy się podstawowym zagadnieniom, które w naszym odczuciu tworzą dobre i bezpieczne połączenie między tańczącymi osobami – byciu poza osią, oddawaniu ciężaru ciała, zmieniającemu się punktowi kontaktu, świadomości własnego położenia w przestrzeni i w relacji z innymi. Zadbamy o komfort i przyjemność z bycia we własnym ciele. Materiał z tego warsztatu będziemy pogłębiać i rozwijać podczas cyklu regularnych zajęć, które od drugiej połowy września będą odbywać się w Studium Teatralnym.

Warsztat dla osób bardziej zaawansowanych – niedziela, 16 sierpnia

„Playfighting” jest dla nas praktyką umysłową i cielesną. Na poziomie umysłu dotyczy ona gotowości do podejmowania ryzyka, momenty nieprzewidywalności i rzucanie oraz podejmowanie wyzwań przy jednoczesnym zachowaniu poczucia humoru i możliwości swobodnego przejścia w stan odprężenia (niepozbawionego czujności). Oboje doświadczyliśmy tańców, z których wycofaliśmy się z powodu strachu. Były też takie, w których nadmierna ekscytacja doprowadziła nas do przedwczesnego wyczerpania. Ani jedne ani drugie nie przyniosły nam satysfakcji. Przywiodło nas to do obserwacji, że zarówno strach, jak i nadmierna ekscytacja, mogą wytrącić nas ze stanu obecności tu i teraz. Zrodziło się również pytanie o to, w jaki sposób zarządzać swoja energią i umiejętnie przemieszczać się między fazami zaangażowania i aktywnego odpoczynku, aby doświadczać długich i inspirujących tańców.

Na poziomie fizycznym chcielibyśmy przyjrzeć się jakości przekraczania granicy kinesfery partnera/ki, docierającego do jego/jej ciała. Jest w niej coś z szermierki lub zapasów – ciągłe poruszanie się do, ale też od; unikanie, chronienie się przy jednoczesnym otwieraniu w momentach sięgania do drugiego ciała.

Kiedy tańczymy kontakt improwizację zazwyczaj chcemy „udostępnić” swoje centrum partnerowi/partnerce, ale w czasie tego warsztatu spróbujemy stworzyć przestrzeń do zbadania czegoś nieco innego – jak poprzez zabawę „zdobyć” czyjeś centrum i, używając swoich odruchów, „obronić” swoje. Jesteśmy ciekawi, czy ta praktyka może wywrzeć jakiś wpływ na nasz kontaktowy „dance code”, zbiór często ucieleśnionych przekonań na temat tego, co powinno, a co nie powinno zaistnieć w przestrzeni tanecznej.
Dużą inspiracją do stworzenia materiału do tego warsztatu są praca Jozefa Fručka, zabawa z przedmiotami, przyglądanie się zwierzętom i nasze niewielkie doświadczenie ze sztukami walki.

Za ile?
80-120 zł (tyle, ile możesz) za jeden warsztat, przy wpłacie dokonanej przed 10 sierpnia i 95-120 zł przy wpłacie po tym terminie.

Numer konta do wpłaty zostanie podany mailem po wysłaniu zgłoszenia na adres kinspiracje@gmail.com (Uwaga! To nie jest to konto Fundacji „Ciało Się”, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt przed dokonaniem wpłaty).
Pytania i zgłoszenia: kinspiracje@gmail.com

Kto prowadzi?


Andrzej Woźniak
Zdobywałem wiedzę w zakresie improwizacji kontaktowej, ucząc się w Warszawie, Berlinie i na międzynarodowych festiwalach w różnych krajach Europy. Do swoich najważniejszych nauczycieli zaliczam Joerga Hassmanna, Daniela Wernera, Julyena Hamiltona i Nancy Stark Smith. Od 2012 prowadzę zajęcia i warsztaty z kontakt improwizacji w Polsce i za granicą. Od 2014 studiuję Body-Mind Centering®. Interesuję się podejściem somatycznym, sztukami walki i performansem jako działaniem społecznym. Jestem współzałożycielem Fundacji „Ciało Się” zajmującej się szerzeniem pracy z ciałem w jej terapeutycznych i artystycznych aspektach.

Natalia Oniśk
Tańczę improwizację kontaktową i uczę tej formy tańca. Jestem organizatorką wydarzeń związanych z tańcem i ruchem w Polsce, współzałożycielką Fundacji „Ciało Się”, której celem jest popularyzowanie i wspieranie pracy z ciałem. Uczę się improwizacji kontaktowej, ucząc innych i spotykając ludzi, którzy fascynują się eksplorowaniem ruchu. Po kilku latach intensywnego badania tej formy ruchu staje się dla mnie coraz bardziej klarowne, w którą stronę kierują się moje zainteresowania. Przyciąga i zaciekawia mnie przede wszystkim somatyczne podejście do ruchu i jego wpływ na taniec solo, improwizację kontaktowąi pracę performatywną. W ciągu ostatnich kilku lat uczyłam się Metody Feldenkreisa®, Labanowskiej Analizy Ruchu (LMA), Bartenieff Fundamentals, Body-Mind Centering® i chętnie włączam elementy tych metod improwizacji kontaktowej.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warszawa: Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32, w godz. 10.00-18.00 (z ok. godzinną przerwą obiadową). warsztat dla osób początkujących.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close