Już po raz szósty organizatorzy festiwalu Butohpolis zapraszają na cykl spotkań z różnymi formami butoh i sztuki w duchu butoh. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji są butoh i muzyka, nowe sztuki rytualne oraz ekologia głęboka, a w programie znalazły się spektakle tańca butoh oraz performance art polskich i zagranicznych artystów, film, video-art, wystawa grafik cyfrowych, wykład oraz spotkanie z artystami. Wydarzenie ma miejsce w Warszawie w dniach 25 kwietnia – 18 maja 2024.
Twórcy o spektaklu:
1 9 Monolog – monolog performatywny
Performans o kruchości życia, cierpieniu, chorobie, miłości i ofiarowaniu. Dotyka uniwersalnych tematów. Dotyka widza. Osobiste doświadczenie bycia ciałem będącym domem dla patogenów (gruźlicy) wpływa do tego autobiograficznego tekstu performatywnego, jednocześnie budując pomost między precyzyjną samoobserwacją a globalną, historyczną i literacką zewnętrznością. 1 9 Monolog oferuje nieuniknioną konkretność i radykalną subiektywizację, która została uznana za wartościową. Poprzez gęsto przekazywane osobiste doświadczenia, Stenke rysuje nasz radykalny związek z naturą, śmiercią, siłami, których nie możemy kontrolować i zagadkami naszego pochodzenia.
Andreas Liebmann (autor i reżyser):
W ciągłej poetyce relacji VestAndPage porusza się wewnątrz i na zewnątrz w spotkaniu z innymi. Badają progi charakteryzujące się niestabilnością i konfrontacją z czasem, pamięcią, komunikacją oraz kruchością jednostki i kolektywu w sferze społecznej i ekologicznej. W artystycznej podróży do wewnątrz na zewnątrz, od duchowego do fizycznego i od niewidzialnego do widzialnego, stosują zaufanie do zmian, wytrwałości, zjednoczenia, sublimacji bólu i podejmowania ryzyka, koncentrując się na uniwersalnych ludzkich doświadczeniach. Ich praktyka ma swoje korzenie w teatrze stosowanym/integracyjnym i orientalnym, literaturze, filozofii, naukach politycznych oraz sztuce wizualnej i konceptualnej.
VESTANDPAGE – duet artystyczny, tworzony przez niemiecką artystkę Verenę Stenke oraz pochodzącego z Wenecji artystę i pisarza Andrea Paganes, od 2006 roku działający w obszarze performance, filmu i literatury. To także niezależni kuratorzy. Ich praktyka artystyczna ma charakter kontekstualny i jest odpowiedzią na otoczenie i problemy społeczne, odnosi się do historii i architektury miejsca. W poetyce odniesień podejmują kwestie percepcji, rzeczywistości, porozumiewania się, kruchości funkcjonowania człowieka i grup ludzkich w sferze społecznej i w środowisku naturalnym. VestAndPage prezentowali swoje działania oraz filmy na całym świecie. Są inicjatorami i kuratorami wielu projektów m.in. International Performance Art Week w Wenecji. Ich artykuły ukazują się w książkach i periodykach dotyczących sztuki współczesnej.