Warszawa: Fundacja Centrum Idei „Niżyński”

Zdjęcie: Warszawa: Fundacja Centrum Idei „Niżyński”

Fot. ASF

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Niżyński w reżyserii Michała Siegoczyńskiego poświęcony jest Wacławowi Niżyńskiemu. Punktem wyjścia do autorskiej refleksji reżysera był Dziennik Niżyńskiego. Autor Dziennika – chory umysłowo, niezaprzeczalny geniusz sceny, tancerz baletowy polskiego pochodzenia, artysta o światowej sławie i barwnej biografii staje się bohaterem monodramu (w tej roli Marek Kossakowski). Niżyński stanowi paraliżujące wyznanie światowej sławy artysty, ikony tańca i choreograficznego innowatora, który będąc u szczytu kariery został uznany za nieuleczalnie chorego i zamknął się w swoim świecie.

Stajemy z artystą twarzą w twarz już po wielkiej tragedii jego życia, kiedy choroba umysłowa zamknęła go we własnym, wewnętrznym świecie i jasne jest, że nigdy więcej nie zatańczy. Szczere i nieporadne słowa, zarazem odważne i żarliwe, zostają jedyną możliwością wyrażenia się. Obrazoburcze stawianie siebie w miejsce Boga, dzielenie się ogromnym ego, zatapianie odbiorcy w tragicznej, osobistej historii sprawia, że staje się on nieludzki wobec ludzi, jak i również wobec własnej osoby. Staje się jednocześnie katem i ofiarą własnej wizji; katem i ofiarą Niżyńskiego; katem i ofiarą baletu – sztuki, która wykonawcę i siebie samą unicestwia i wypala. W Dzienniku Niżyński pozwala sobie na głośne powiedzenie tego, co wszyscy czasami myślą, ale nigdy nie wypowiadają z obawy przed karą. Bezgraniczna wewnętrzna wolność Niżyńskiego sprawia, że to co przekazuje nie zawsze jest do przyjęcia, a fakt dzielenia się myślami najstraszniejszymi powoduje, że jest on jednocześnie prawdziwy i ohydny. 

 

Reżyseria, adaptacja tekstu: MICHAŁ SIEGOCZYŃSKI

W roli Wacława Niżyńskiego: MAREK KOSSAKOWSKI

Tancerki: Małgorzata Cwalina, Małgorzata Czyżowska

Scenografia, kostiumy: Karolina Sulich

Muzyka: Jakub Dykiert / Michał Jaroń

Operator, video-projekcje: Jędrzej Niestrój

Charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska

Fotografie: Marcin Szpak

Projekty graficzne: Katarzyna Myszkowska

Produkcja: Eliza Rudzińska & Fundacja Centrum Idei

Czas trwania: 1h

Making Off spektaklu 

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Artystyczne Makata / Folwark – Praska Metta Artystyczna / Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu / Acting Coach Studio / Teatr Academia / Qbek Studio / Fundacja Rozwoju Tańca / Pracownia Wschodnia / Klub Kultury Saska Kępa / Dom Kultury Śródmieście / Fundacja PROMOTOR ART

BILETY:

normalny / 30zł

studencki / 25zł

do nabycia na godzinę przed spektaklem

REZERWACJA BILETÓW:

nizynski.spektakl@gmail.com / + 48 510 962 343

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: 1500m2 do wynajęcia, ul. Solec 18

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close