Warszawa/Gwiazdy polskiego baletu: Śladami polskiej Terpsychory – spotkanie z Emilem Wesołowskim

Zdjęcie: Warszawa/Gwiazdy polskiego baletu: Śladami polskiej Terpsychory – spotkanie z Emilem Wesołowskim

Fot. Ewa Krasucka

Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę, 27 października 2013 o godz. 16:00 Terpsychora zaprasza do Galerii Apteka Sztuki w Warszawie na pierwsze spotkanie z cyklu Gwiazdy polskiego baletu. Gościem spotkania będzie jeden z najwybitniejszych polskich choreografów, Emil Wesołowski. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Gardzina- Kubała. Wstęp wolny.

W powojennej historii polskiego baletu niewielu jest choreografów mogących poszczycić się tak dużym i różnorodnym dorobkiem na scenach baletowych, operowych i dramatycznych. Emil Wesołowski stworzył bowiem nie tylko własne interpretacje dzieł zaliczanych już do klasyki XX wieku, ale wypracował również własny styl baletowej wypowiedzi i osobisty język tańca. Jest przy tym najchętniej poszukiwanym przez reżyserów partnerem przy ich realizacjach operowych i teatralnych. A mimo to choreograf nie ustaje w poszukiwaniach i każda jego nowa realizacja baletowa inna jest od poprzedniej, choć wszystkie łączy niewidzialna nić tradycji i inspiracji, sięgająca do początków kariery tanecznej i choreograficznej artysty.

 

Katarzyna Gardzina, Wesołowski, program baletowy Tańczmy Bacha, Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Emil Wesołowski: jeden z najsłynniejszych artystów polskiego baletu, tancerz, choreograf, pedagog, reżyser, wykładowca wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, choreograf- rezydent Polskiego Baletu Narodowego, twórca wielu wybitnych dzieł baletowych, a także współtwórca przedstawień teatralnych i operowych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej, Złotym i Srebrnym Medalem „ Zasłużony Kulturze- Gloria Artis“ oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Laureat Nagrody ZAIKS-U za całokształt pracy artystycznej, honorowy obywatel miasta Poznania.

Emil Wesołowski jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu (1966), po ukończeniu której  otrzymał angaż w balecie Opery Poznańskiej. Zespołem baletowym kierował wówczas Conrad Drzewiecki. W latach 1973-1979 występował w założonym przez Drzewieckiego Polskim Teatrze Tańca początkowo w randze solisty, a następnie pierwszego solisty. Przez wiele lat  stał na czele polskich zespołów baletowych. W latach 80. XX wieku kierował baletami: Opery Wrocławskiej ,Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatru Wielkiego w Warszawie.  W latach 1995- 2006 był dyrektorem baletu Teatru Wielkiego- Opery Narodowej.

Od początku 2007 roku do jesieni 2008 sprawował również funkcje dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu.

Katarzyna Gardzina-Kubała:  krytyk muzyczny i baletowy. Ukończyła Wydział Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia dziennikarskie na tej samej uczelni.
Pracę dziennikarską rozpoczęła w dziale kultury „Trybuny”, przez wiele lat była krytykiem muzycznym „Życia Warszawy”. W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Współpracowała z większością fachowych polskich czasopism muzycznych, czasopismami teatrów operowych w Warszawie i Poznaniu. Publikuje w programach  do spektakli baletowych. Opracowała cykl 25 felietonów z  historii i teorii tańca w ramach kolekcji „Taniec i balet”, wydanej przez AGORĘ S.A.

Galeria „Apteka Sztuki” założona została w 2007 roku. Prowadzona jest przez organizację pożytku publicznego Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”. Jest to unikatowe na skalę europejską przedsięwzięcie, które jednocześnie jest galerią sztuki współczesnej i Zakładem Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Apteka Sztuki jest niezależną instytucją kultury prezentującą i promującą artystów, działających w obszarze różnych gatunków sztuki współczesnej. Galeria realizuje również projekty w przestrzeni publicznej oraz przedsięwzięcia kulturalno-społeczne. Oprócz wystaw w Galerii organizowane są spotkania literackie, wykłady, warsztaty i zajęcia dla dzieci.

Projekt Terpsychora: Projekt poświęcony sztuce tańca, baletu i choreografii o charakterze edukacyjnym i popularnonaukowym. Skierowany jest do wszystkich miłośników sztuki tańca i baletu. Celem projektu jest popularyzacja sztuki tańca, baletu i choreografii oraz związanej z nimi dyscypliny naukowej – teorii tańca. Projekt realizuje swoje cele m.in. przez: działalność publikacyjną w formie internetowej i papierowej, spotkania, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne, organizację wystaw.

Kontakt:

asiabrych@terpsychora.edu.pl

http://www.terpsychora.edu.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Warszawa: Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close