Warszawa/III „Warsaw Dance Days”: Teatr Rozrywki (Chorzów) „Osobowość zaburzona” – reż. Maciej Cierzniak

Zdjęcie: Warszawa/III „Warsaw Dance Days”: Teatr Rozrywki (Chorzów) „Osobowość zaburzona” – reż. Maciej Cierzniak

Fot, Artur Wacławek, archiwum Teatru Rozrywki.

Wersja do druku

Udostępnij

Autorski spektakl tancerza Teatru Rozrywki, Macieja Cierzniaka, który poza teatrem realizuje się jako choreograf i reżyser. Do udziału w spektaklu choreograf zaprosił czterech tancerzy, przed którymi postawił trudne zadania, nie tylko taneczne, ale i aktorskie. „Osobowość zaburzona” ma na celu pokazanie rzeczywistości, w jakiej żyją ludzie o zaburzonych emocjach, myśleniu, zachowaniu i ich próbach adaptacji do świata „normalnych”. To także próba pokazania pragnienia posiadania relacji interpersonalnych, tworzenia choćby małej społeczności, w której możliwe jest komfortowe funkcjonowanie. „Osobowość zaburzona” to spektakl opowiedziany za pomocą ruchu i słowa, w którym publiczność porzuca rolę zdystansowanego widza stając się mimowolnym uczestnikiem wydarzeń mających miejsce w szpitalu psychiatrycznym. Ukazywane przez taniec i tekst wzorce zachowań pozwalają widzom na przyjrzenie się trochę innemu światu, o którego istnieniu na co dzień nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć. Obcowanie z postaciami spektaklu pozwala także na zrozumienie, że potocznie nazywani „wariaci” i „świry” to ludzie o tych samych pragnieniach i potrzebach, którzy manifestują je poprzez jedynie dostępny im wzorzec zachowania. Spektakl powstał z powodu mego zainteresowania ruchem i ludzką psychiką…”(Maciej Cierzniak).

Dwa światy, fikcyjny i realny, zlewają się ze sobą w performatywnym akcie działania.(…) Gdzie w tym wszystkim jesteśmy my? No jak to gdzie? Jedno spojrzenie na ścianę i wszystko jasne. W „Sali C” oczywiście. Wrzuceni w świat przedstawiony, pozbawieni jakiejkolwiek alternatywy, podobnie jak postaci na scenie, nagle musimy porzucić bezpieczną pozycję zdystansowanego widza i odnaleźć się w roli podglądacza, mimowolnego uczestnika wydarzeń. Perspektywa dość niekomfortowa, ale za to wrażenia niezapomniane. Z bliska możemy obserwować przypadki beznadziejne i całe spektrum psychopatologicznych zachowań: od maniakalnego powtarzania czynności aż po niekontrolowane napady śmiechu. W tym pozornym chaosie nie ma jednak miejsca na przypadkowość. Każda aktywność jest przemyślana: do określonych zaburzeń osobowości przypisano konkretny rodzaj ruchu. Bardzo zindywidualizowany, plastyczny. I tak  na podstawie jednego gestu, niewypowiedzianego słowa, zbłąkanego spojrzenia rekonstruujemy historie tancerzy-pacjentów, docierając do źródeł ich obłędu.

Magdalena Tarnowska, teatralny.pl

Pełny tekst recenzji:  http://teatralny.pl/recenzje/zdolni-i-szaleni,515.html

Czas trwania:50’

Scenariusz i reżyseria: Maciej Cierzniak

Muzyka: Abel Korzebiowski, The flashbulb, Acidwolf, Brandt Brauer Frick, No Global Grooves, Pulsarus

Scenografia i kostiumy: Maciej Cierzniak

Teksty: Maciej Cierzniak

Wizualizacje: Marek Chudziński

Wsparcie merytoryczne: psycholog Martyna Sobczyk

Obsada: Barbara Ducka, Małgorzata Mazurkiewicz-Molak, Sebastian Chwastecki, Karol Zdańkowski, Maciej Cierzniak

Maciej Cierzniak (PL) | Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerz, choreograf i muzyk. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Doświadczenie w tańcu zdobywał na warsztatach tanecznych w kraju i za granicą. Pracował między innymi w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.  W tym samym teatrze, na Małej Scenie, współtworzył spektakl taneczny Ciało, do muzyki grupy Osjan, a w czerwcu tego roku stworzył tam choreografię do spektaklu Umwuka. W Teatrze Capitol występuje gościnnie w musicalu Hair. Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju, tworzy choreografię do projektów taneczno-teatralnych. Występuje także jako tancerz z ogniem.  Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma już w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki. Od marca 2013 r. ponownie jest solistą Teatru Rozrywki. W maju 2014 roku zaproponował i zrealizował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie spektakl Osobowość Zaburzona.

PROGRAM FESTIWALU

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close