U:NEW Dance Wave Festival to spotkanie kolektywu HOTELOKO movement makers z warszawską publicznością oraz prezentacja młodych artystek i artystów, którzy działają w dziedzinie tańca współczesnego, performansu i aktywizmu.
NOC TAŃCA – CODASI Multiplier Event
Becoming TAIGA / (film) 6’36’’
Becoming Taiga jest spotkaniem członkiń społeczności transformacyjnej przestrzeni uczenia lub oduczania się oraz budowania czułej i wspierającej społeczności pod nazwą TAIGA i FJORDS, stworzonych przez organizację new visions. Program został stworzony jako bezpieczniejsza i odważniejsza przestrzeń dla osób z doświadczeniem życiowym jako kobiety, które na co dzień łączą pracę artystyczną i aktywistyczną, głównie w Europie Wschodniej lub jako migrantki w innych krajach europejskich. To ciepło i zmysły, wspólnota i troska, powolność i miłość, przyziemność i radykalność. Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu 2022 r. w Massia*ru w Estonii. Film jest poetycką dokumentacją wydarzenia. Obrazy dokumentalne przeplatają się z poezją uczestniczek, ich śpiewem, ekspresją potrzeb, obrazami natury, ruchu, bliskości i siły, która rozwinęła się między nami podczas tych kilku dni spędzonych w estońskim lesie.
Koncepcja i zdjęcia: Agnieszka Gąsiorek
Partner: New Visions / Berlin
LUXA
LUXA to spektakl Agaty Życzkowskiej dotyczący luksusowych przedmiotów dla dziewczyn i kobiet oraz poszukiwań, co może być/stać się luksusem w odpowiednim kontekście społecznym, ruchowym i filozoficznym. Spektakl LUXA to próba dotknięcia tematu luksusu przez pryzmat relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea zmierzenia się z naszą tożsamością poprzez masowe pragnienia i dążenia mężczyzn. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub drogie, ekskluzywne kosmetyki i perfumy. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni – kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. Ale także mogą to być ziarna kakao, które kiedyś były cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskują na wartości. Luksus ma wiele oblicz. Co może jeszcze być luksusem dla dzisiejszej kobiety w Polsce, w Europie?
Trailer: https://youtu.be/rFA35fnbx6w
Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko
Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko
Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska Spektakl powstał w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy 2023
Spektakl wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024
Runnin / (film) 3’33
Runnin to film, który ilustruje trudności związane z ucieczką od prawdziwego „ja” oraz transformującą moc, jaką ma akceptacja autentyczności. To opowieść o przemianie i zwycięstwie nad osobistymi lękami i wewnętrznymi zmaganiami. Wewnętrzne głosy, które mogły być wypełnione wątpliwościami, negatywną oceną lub niepewnością, teraz stają się siłą napędową. To tęsknota za utraconą więzią, dążenie do pojednania i gotowość do stawienia czoła wyzwaniom oraz do zachowania relacji z prawdziwą sobą. Motyw biegu symbolizuje osobisty rozwój, wytrwałość oraz gotowość do zmierzenia się z własnymi lękami i emocjami.
Choreografia: Izabela Wróblewska
Wykonanie: Izabela Wróblewska/Noemi Pataki/Eszter Lajter/Vera Bundschuh/Eleonora Accalai/Lili Novreczky
Stages 1&2 (etiuda choreograficzna)
Stages 1&2 to etiuda poświęcona żałobie i uczuciom z nią związanym. Powstała w procesie mierzenia się z nieprzepracowaną dotychczas traumą, sięga do doświadczeń i odczuć autorki. Choreografia jest intymnym, osobistym przeżyciem trudnych i przytłaczających emocji związanych ze stratą i towarzyszącym jej uczuciem pustki.
Koncepcja, choreografia i wykonanie: Julia Piwońska
Muzyka: On the Nature of Daylight Max Richter w wykonaniu Anny Lapwood
Twilight (film) 9’11”
Filmowa wersja etiudy Twilight
Koncepcja, choreografia, zdjęcia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko, Maciej Feliga
Wykonanie: Karina Szutko, Maciej Feliga
Muzyka: Weronika Ratusińska-Zamuszko / Double Concert for clarinet and viola
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
3×20 (spektakl improwizowany)
Spektakl jest spotkaniem improwizowanym lokalnych artystek i artystów różnych dziedzin sztuki z aktywnym udziałem publiczności. Inicjatorkami projektu są warszawska improwizatorka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz poznańska tancerka i performerka Zofia Tomczyk. Spektakl jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, w jaki sposób włączyć widza w aktywne działanie oraz jak wykreować przestrzeń do tego, by mógł otworzyć się na inne, być może nowe doświadczenie i przejść ze strefy obserwacji w strefę partycypacji? Jest również zaproszeniem do stworzenia wspólnego, niepowtarzalnego obrazu, ponieważ każdy uczestnik wydarzenia wnosi do niego własne, osobiste doświadczenia. Od 2018 roku spektakl był prezentowany w kilku miastach w Polsce (m.in. Warszawa, Poznań, Łódź) za każdym razem w innym składzie we współpracy z lokalnymi artystami i artystkami.
Koncepcja: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Zofia Tomczyk
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Józef Buchnajzer, Paweł Grala oraz kolektyw HOTELOKO movement makers: Maciej Feliga, Karina Szutko, Mirek Woźniak, Agata Życzkowska