Warszawa: Iwona Wojnicka „Mare Imbrium”

Zdjęcie: Warszawa: Iwona Wojnicka „Mare Imbrium”

Fot. z archiwum artystki.

Wersja do druku

Udostępnij

Odkąd zajęłam się tańcem butoh, zastanawiało mnie, czym on właściwie taniec jest? Czy wystarczy, że pomaluję się na biało i schudnę dziesięć kilo? Czy wystarczy, że się rozbiorę? Czy wręcz przeciwnie – że ubiorę się w kostium, który mnie zakryje stertą podartych szmat? Czy wystarczy, że będę tańczyć powoli i medytować w przestrzeni sceny? Czy wręcz przeciwnie – powinnam występować na parkingu? Zadając sobie i innym te, oraz inne pytania zrozumiałam, że w tańcu butoh najbardziej interesujący jest styl choreograficzny, czyli nie kto się porusza, ale w jaki sposób?

Czy jednak choreografia wystarczy do stworzenia spektaklu scenicznego? Oprócz niej, w spektaklu współistnieją pozostałe nośniki, którymi są performer, dźwięk oraz przestrzeń. Rozważając zależności pomiędzy tymi nośnikami, zaczęłam się zastanawiać, co otrzymamy, jeżeli zastąpimy chudego Japończyka tańczącą białą kobietę? A może to zamiana białej kobiety na chudego Azjatę jest wersją lokalną pewnego rodzaju tańca, który swego czasu dokonał rewolucyjnych zmian w Europie? Czy taką samą rewolucję stanowi teraz Jezioro Łabędzie w choreografii Matthew Bourne’a tańczone przez mężczyzn?

Do dyskursu nad nośnikami treści w spektaklu włączył się perkusista, prof. UMFC Stanisław Skoczyński, oraz specjalista od przestrzeni, prof. ASP, Roman Woźniak. Dr Paula Jaszczyk, wykładowca ASP, artystka multimedialna, zaproponowała dialog  pomiędzy performerem i kolorem. Mare Imbrium pozwoliło nam wymienić i zmaterializować fantazje i fascynacje formami sztuki, których sami nie uprawiamy.

WSTĘP WOLNY.

Choreografia i taniec: Iwona Wojnicka

Scenografia i reżyseria świateł Roman: Woźniak

Muzyka: Stanisław Skoczyński i Kacper Sedek

Reżyseria dźwięku: Anna Górna

Multimedia: Paula Jaszczyk

Kostiumy: Zuzanna Sapeta

Produkcja: Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero

Miejsce: www.teatracademia.eu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Teatr Academia, ul. 11 listopada 22

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close