Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Film „Ridden by Nature” – reż. Kathi von Koerber + spotkanie z Atsushim Takenouchim

Zdjęcie: Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Film „Ridden by Nature” – reż. Kathi von Koerber + spotkanie z Atsushim Takenouchim

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Film Ridden by Nature to efekt dziesięcioletniej współpracy między Kathi von Koerber i tancerzem butoh, Atsushim Takenouchim. Jest to film o spotkaniu człowieka z naturą w jej najbardziej ekstremalnej postaci. Po raz pierwszy uczestniczymy w tak bezpośrednim dialogu człowieka z przyrodą – doświadczeniu czysto zmysłowym, pozawerbalnym.

Surowy krajobraz stał się dla artystów sceną; w otoczeniu lodowców, gejzerów, wody i skał ofiarowują swój taniec na rzecz uleczenia zerwanych więzi z Matką Ziemią. Dzięki butoh poprzez ciała tancerzy przemawia sama Natura; odbywamy wizualną podróż przez alchemię przestrzeni – zsyntetyzowane w ludzkim ciele cztery elementy: powietrze, wodę, ogień, ziemię.

Atsushi Takenouchi o filmie:

„Pewien mistrz medytacji tak napisał:
Słońce jest twym pierwszym sercem. Twoje serce jest drugim ponieważ bez słońca nie byłoby życia i żadna istota by nie przeżyła.
A ziemia jest twym pierwszym ciałem. Twoje ciało jest drugim, bez ziemi nie możemy żyć.

Czułem, że chciałbym poddać swe ciało ekstremalnym warunkom, że chciałbym wejść w naturę nieznany, by badać ją jak swe pierwsze ciało. Moim pierwszym ciałem jest ziemia. Dlatego pojechałem z pomysłodawczynią i twórczynią filmu Kathi von Koerber na lodowce Alsaki, pustynie Arizony i wulkany Hawajów”.

Spotkanie z Atsushim Takenouchim w Kinie Elektronik oraz projekcja filmu „Ridden by Nature” jest organizowana we współpracy z Fundacją POMPKA, która prowadzi cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje. Mistrz Atsushi Takenouchi w Polsce przebywa na zaproszenia Fundacji. Cykl objęty jest patronatem Ambasady Japonii.

TRAILER

Strona filmu: http://riddenbynature.com/

Atsushi Takenouchi dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha”, na Hokkaido w 1980 roku. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – Takazashiki (1984) – było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę „Jinen Butoh” w 1986; stworzył m.in. spektakle solo IttekiGinkan łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył trzyletnią podróż po Japonii, wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie, współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca, „Wypełniony naturą” – realizowany na Alasce i Hawajach film artystyczny o środowisku naturalnym, zdobył nagrodę „Best of the Fest” na Martinique International Film Festival i przeszedł oficjalną selekcję Festiwalu w Wenecji.

Kathi von Koerber, której rodzice byli Niemcami, urodziła się w Południowej Afryce. Nomadka od dziecka: wychowywana w Afryce i Europie, mieszkała też w Chinach gdzie uczyła się mandaryńskiego i malarstwa a następnie studiowała film w Nowym Jorku. Obecnie mieszka w Brazylii.

Przez ostatnie 18 lat, Kathi filmowała oraz archiwizowała filmy o tańcu, nagrywała materiały audio i video z tańcami plemiennymi, rytualnymi i obrazami natury. Zrobiła kilka krótkich filmów, aktywnie działała jako VJka i produkowała pokazy multimedialne. Jej pierwszym filmem był Footsteps in Africa (www.footstepsafrica.com)

Prace  artystki ukazują moc nieustającej teraźniejszości; chciałaby sportretować siłę i inspirację każdej pojedynczej chwili. Są odbiciem alchemii ludzkich postaw, badają archetypy ludzkiej egzystencji, tworzą dialog ze zwyczajami, rytuałami i nieuświadomionymi postawami.

Jest dyrektorką założonej w 2004 roku KiahKeya Productions, której celem jest informowanie, upowszechnianie i rozwój sztuki, kreatywności i duchowości dla krzewienia równości i tolerancji międzykulturowej i środowiskowej. Kathi prowadziła projekty z plemionami buszmenów Południowej Afryki, Xawante żyjącymi w Brazylii, nomadami Tamashek z Sahary, Zulusami z Południowej Afryki, Lakota z US i wieloma innymi rdzennymi plemionami. Badała uniwersalizm tańca jako formy sztuki i nasze związki z ziemią.

Artystka tańczyła całe swoje życie. Taniec jest dla niej uzdrawiającą siłą łączącą nas z duchem Matki Natury.

Podczas swojego pobytu w Polsce Atsushi Takenouchi poprowadzi również warsztaty butoh oraz pokaże swój spektakl Jedność.

Więcej o warsztatach

Więcej o spektaklu

W ramach cyklu odbędzie także wystawa zdjęć Waldemara Zdrojewskiego, będących fotograficznym zapisem przedstawienia japońskiego artysty Ziarno emocji.

Więcej o wystawie

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to wyjątkowa okazja dla poszukiwaczy  interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh– kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii pod koniec lat 50. Jej twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010). Jak pisze prof. Dariusz Kosiński, wicedyrektor Instytutu Teatralnego,  butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Warszawa: Kino Elektronik ul. Generała Zajączka 7. godz. 18.30 - spotkanie z Atsushim Takenouchim. 19.00 - projekcja filmu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close