Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Warsztaty Jinen butoh. Prowadzenie: Atsushi Takenouchi

Zdjęcie: Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Warsztaty Jinen butoh. Prowadzenie: Atsushi Takenouchi

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Od 17 lutego 2016 w ramach projekt Japońscy mistrzowie butoh, realizowanego przez Fundację POMPKA, gościć będzie japoński tancerz butoh, Atsushi Takenouchi. W ramach pobytu artysty odbędzie się premiera spektaklu Jedność oraz intensywne warsztaty. Warsztaty Jinen butoh przeznaczone są dla wszystkich chętnych – zarówno aktorów, performerów czy tancerzy, jak i osób nie posiadających żadnego doświadczenia w pracy z ciałem. Uczestnicy będą szukać źródeł inspiracji w swoim wnętrzu i w otaczającym nas świecie. Każdy indywidualnie i w swoim tempie pracować będzie – pod okiem mistrza – nad relacjami ciało-umysł-duch.

 

O premierowym spektaklu Jedność

O warsztatach:

Odnaleźć swój wewnętrzny taniec – 01

Odnalezienie swego wewnętrznego tańca to ostateczny cel i pierwszy – a jednocześnie najważniejszy – krok w butoh.

Początek twego życia jest „nieznany”. Ty też powstałeś w tym nieznanym miejscu i szukałeś sposobu by wstać i by iść.

Tak właśnie, w naturalny sposób rodzi się metoda – powstaje we wnętrzu ciała i dzięki własnemu doświadczeniu.

Wszystko zaczyna się w twoim wnętrzu. Co masz w ciele? To z ciebie wyjdzie. Co chciałbyś „urodzić”?

Najważniejsze w butoh jest to co czujesz w życiu, dziś, każda chwila jest inna.

Spróbuj znaleźć swój wewnętrzny ruch, spróbuj „urodzić”, by odnaleźć swój taniec.

Atsushi Takenouchi

Rekrutacja

Aby zgłosić się na warsztaty, należy wysłać zgłoszenie mailem (pełne imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, nr. telefonu) wraz z potwierdzeniem dokonania wpłaty bezzwrotnej zaliczki w wysokości 100 złotych do 31 stycznia 2016 roku. Osoby, które nie wpłacą zaliczki w powyższym terminie będą mogły wziąć udział w warsztatach pod warunkiem dostępności wolnych miejsc i dostarczenia potwierdzenia pełnej wpłaty do 12 lutego 2016 roku.  Udział w warsztatach wyłącznie za okazaniem poświadczenia przelewu. W tytule przelewu proszę wpisać „darowizna” oraz swoje imię i nazwisko. Dodatkowo, w mailu prosimy o załączenie deklaracji ubezpieczeniowej: „Oświadczam, że posiadam ubezpieczenie zdrowotne na czas uczestnictwa w warsztatach butoh 17 lutego, 19-21 lutego.2016”.

Organizator

Anita Zdrojewska, Fundacja POMPKA

Nr. konta: 42 1440 1387 0000 0000 0940 3442

Kontakt:  publink@publink.com.pl; tel. 501 175 595501 175 595

Koszt uczestnictwa

600 zł.

Atsushi Takenouchi dołączył do grupy „Hoppo-Butoh-ha”, na Hokkaido w 1980 roku. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – Takazashiki (1984) – było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę „Jinen Butoh” w 1986; stworzył m.in. spektakle solo IttekiGinkan łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył trzyletnią podróż po Japonii, wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie, współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca, „Wypełniony naturą” – realizowany na Alasce i Hawajach film artystyczny o środowisku naturalnym, zdobył nagrodę „Best of the Fest” na Martinique International Film Festival i przeszedł oficjalną selekcję Festiwalu w Wenecji.

Oprócz warsztatów i prezentacji spektaklu w ramach cyklu odbędzie się także wystawa fotografii Waldemara Zdrojewskiego z innego spektaklu artysty, Ziarno emocji (wernisaż 18 lutego po spektaklu, wystawa potrwa do 18 marca), a ponadto projekcja filmu Ridden by Nature z udziałem Atsushiego Takenouchiego połączona ze spotkaniem z twórcą (21 lutego, Kino Elektronik).

Więcej o wystawie

Więcej o filmie

 

W ramach cyklu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to wyjątkowa okazja dla poszukiwaczy  interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh– kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii pod koniec lat 50. Jej twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010). Jak pisze prof. Dariusz Kosiński, wicedyrektor Instytutu Teatralnego,  butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warszawa: Teatr Baza, ul. Podchorążych 39, w godz. 10.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close