Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Wystawa fotografii Waldemara Zdrojewskiego „RealUnreal”

Zdjęcie: Warszawa/Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje: Wystawa fotografii Waldemara Zdrojewskiego „RealUnreal”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja POMPKA zaprasza w ramach cyklu Japońscy mistrzowie butoh – prezentacjena wystawę fotografii Waldemara Zdrojewskiego RealUnreal. Prezentowane zdjęcia to fotograficzny zapis przedstawienia Ziarno emocji z udziałem japońskiego mistrza tańca butoh Atsushiego Takenouchiego, któremu w tańcu towarzyszy niezwykła muzyka Hiroko Komiya.

Zdjęcia wykonane na czarno białej kliszy identyfikują się z naturalną formułą butoh. Część wystawy prezentuje zdjęcia realistyczne, wręcz dokumentalne, druga – odrealnione, na których tancerz przeistacza się w mgłę… To próba uchwycenia tego, czego nie można zobaczyć a jedynie poczuć: momenty wypełnione ekspresją i transcendencją. Intymne, owiane tajemnicą chwile, które jak pyłki na niebie budują całą galaktykę uwolnionych od rzeczywistości myśli i uczuć – Waldemar Zdrojewski

Waldemar Zdrojewski – urodzony w 1963 roku w Łodzi.  Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Fotograf, dokumentalista, kurator. Od 2008 r wykładowca fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Twórca warszawskiej galerii fotografii „Obserwacja”, autor wielu wystaw i publikacji, zajmuje się dokumentem, fotoreportażem  fotografią ekspresyjną i eksperymentalną.

W ramach cyklu 18 lutego 2016 w Instytucie Teatralnym odbędzie się także pokaz spektaklu Atsushiego Takenouchiego Jedność.

Więcej o spektaklu

Artysta poprowadzi również warsztaty butoh.

Więcej o warsztatach

Na zakończenie pobytu w kinie Elektronik odbędzie się projekcja filmu z udziałem artysty Ridden by Nature w reżyserii Kathi von Koerber.

Więcej o filmie

Cykl Japońscy mistrzowie butoh – prezentacje to wyjątkowa okazja dla poszukiwaczy  interesujących zjawisk w kulturze i sztuce. W tym przypadku jest to butoh– kontrkulturowa forma tańca powstała w Japonii pod koniec lat 50. Jej twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010). Jak pisze prof. Dariusz Kosiński, wicedyrektor Instytutu Teatralnego,  butoh to nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:30

Wernisaż.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close