Warszawa/KEM: Eoghan Ryan „Knife Block”

Zdjęcie: Warszawa/KEM: Eoghan Ryan „Knife Block”

Fot. Marek Weiss

Wersja do druku

Udostępnij

Kem zaprasza na performans Knife Block irlandzkiego artysty Eoghana Ryana. Knife Block to performans pobity przez swój własny performans.

O spektaklu:
Gdy był małym dzieckiem, jego mózg wytwarzał znacznie więcej obrazów niż potrafił pojąć. Był sprawny aż za bardzo, gotowy na wszystko, co przynosiło życie. Na przykład, widząc grzebień, wiedział natychmiast, że to jest coś do prowadzenia po włosach. Tak więc jego bank obrazów wzrósł w jednym momencie od 1 do 10000. Gdy miał 17 lat, proces ten powtórzył się w o wiele bardziej krytycznym czasie. Kiełkujące tysiące nowych połączeń ograniczyły jego zdolność do przetwarzania nowego słownictwa poznawczego. To nie były już obrazy skarpet i butów, to były straszne, okropne rzeczy.

Żeby poradzić sobie z sytuacją, codziennie ćwiczył własną, wyuczoną mantrę i stale ją powtarzał do zbudowania sobie ścian w mózgu. Robiłby to tak intensywnie, że nic nie mogłoby sę przebić, chyba że byłby upalony, pijany, a w szczególności samotny. W chwilach słabości obrazy wciskałyby się w niego w ten konkretny, dokuczliwy sposób jak to czynią kamery CCTV.

Eoghan Ryan (urodzony w Dublinie w 1987) pracuje w Londonie i Berlinie. W 2015 roku wziął udział w pokazach m.in w Irlandzkim Muzeum Sztuki Współczesnej, NewShelterPlan w Kopenhadze, Ellis King w Dublinie, Kim? Contemporary w Rydze. Otrzymał nagrodę inauguracyjną Forum Krytycznego podczas Plastik Moving Image Festival z LUX, TBGS i IFI. Ostatnie projekty Eoghana obejmują solową wystawę w Rowing w Londynie, Outpost Open Film Selected Eda Atkins’a i wydarzenia performatywne w ChisenhaleDance i galerii Cubitt w Londynie. Obecnie współkuratoruje Plural Melts – serię wydarzen w Yvonne Lambert w Berlinie.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Warszawa: Kem, ul. Podskarbińska 32/34, lokal 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close